Veda

Zlé zdravie zubov spojené s väčším rizikom demencie: metaanalýza

Obrázok pre článok s názvom Zlé zdravie zubov spojené s rizikom vážnej demencie, nachádza väčší prehľad

obrázok, Shutterstock ,Shutterstock,

Zdravé ústa môžu tiež pomôcť udržať zdravý mozog, naznačuje nový výskum tento týždeň. Štúdia, komplexný prehľad existujúcich dôkazov, zistila, že zlé zdravie zubov bolo spojené s vyšším rizikom neskoršieho kognitívneho poklesu a demencie. Toto zvýšené riziko bolo obzvlášť zrejmé u tých, ktorým chýbali niektoré alebo všetky zuby.

Niekoľko štúdií ukázalo, že zdravie našich zubov a ďasien môže byť ovplyvnené inde v tele, vrátane: Mozog, Iné štúdie však boli menej presvedčivé a zostáva veľa neistoty, pokiaľ ide o silu a smerovanie tohto vzťahu. Napríklad je možné, že túto súvislosť možno vysvetliť skôr tým, že ľudia, u ktorých sa v dôsledku ich ranej demencie vyvinulo zlé zubné zdravie, než naopak – príklad toho, čo niektorí vedci nazývajú spätná kauzalita.

V novom výskume tímu z University of Eastern Finland sa snažili vykonať aktualizovanú metaanalýzu doterajších dôkazov, ktorá by sa pokúsila vysvetliť tieto medzery v znalostiach. Zozbierali a analyzovali 47 longitudinálnych štúdií, ktoré sledovali orálne a mozgové zdravie ľudí v priebehu času, konkrétne sa zamerali na ľudí, u ktorých na začiatku štúdie nebola diagnostikovaná demencia.

Nakoniec zistili, že u ľudí so zlým orálnym zdravím je pravdepodobnejšie, že sa u nich rozvinie určitý pokles kognitívnych funkcií, a o 21 % vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie demencia. a študovali rôzne merania orálneho zdravia, tiež zistili, že najmä strata zubov bola nezávisle spojená s kognitívnym poklesom a demenciou.

„Zlé zdravie parodontu a strata zubov zvyšujú riziko kognitívneho poklesu a demencie,“ píšu autori vo svojom článku. uverejnený Štvrtok v časopise Journal of the American Geriatrics Society.

Upozorňujú, že dôkazy, ktoré skúmajú, sú stále obmedzené a obsahujú veľa výhrad, takže je ťažké vyvodiť pevné závery. Mnohé štúdie sledovali rôzne skupiny ľudí (niektoré zahŕňali iba ľudí starších ako 65 rokov) alebo ich sledovali počas rôznych časových období, zatiaľ čo iné mohli mať metodologické problémy pri ich navrhovaní. Autori však tvrdia, že ide o doteraz najväčšiu recenziu svojho druhu. V samostatnej analýze sa tiež pokúsili vziať do úvahy opačnú kauzalitu a zistili, že to môže vysvetliť niektoré, ale nie všetky súvislosti, ktoré tu vidíme.

Inými slovami, zatiaľ čo medzi zlým zdravím ústnej dutiny a demenciou môže existovať skutočná príčinná súvislosť, na lepšie pochopenie špecifík tohto vzťahu vrátane presných mechanizmov, ktoré za ním stoja, bude potrebný viac dobre vykonaný výskum. Veria tomu napríklad niektorí vedci baktérie Môže pomôcť spustiť alebo urýchliť zložitý reťazec udalostí vyskytujúcich sa u ľudí s ochorením ďasien, ktorý vedie k demencii. Tím, ktorý stojí za týmto dokumentom, tiež poznamenáva, že strata zubov môže poškodiť starnúci mozog tým, že ľudí pripraví o známe pocity. A pravdepodobne existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ústa aj mozog súčasne, ako napríklad nutričné ​​nedostatky.

Udržiavanie úst v dobrej kondícii už samozrejme je veľa výhodvrátane zdravia srdca. Takže aj keď je tu stále čo študovať, je to ďalší dôvod, prečo si čistiť zuby každý deň a pravidelne navštevovať zubára. Autori tiež upozorňujú, že je potrebné urobiť viac pre to, aby ľudia mali prístup ku kvalitnej zubnej starostlivosti počas celého života.

„Vzhľadom na vplyv poklesu kognitívnych funkcií na zdravie parodontu majú odborníci na ústnu hygienu dobré postavenie na to, aby sledovali a zasahovali do včasných zmien v parodontálnom zdraví a starostlivosti o seba, ale iba vtedy, ak sú zubné zdravotnícke služby časom dostupné. Sú udržiavané a primeraná podpora zdravia ústnej dutiny.“ sa poskytuje v domácom prostredí, keď sa zistí pokles sebaobsluhy,“ napísal.

READ  95% úmrtí od marca sa vyskytlo u neočkovaných Wisconsinian

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close