Veda

Zmena podnebia: Časť grónskeho ľadového šelfu rozbíja teplo

Satelitné snímky

Prezentačný biely priestor

Veľký kus ľadu sa práve odtrhol od najväčšieho zvyšného arktického ľadového šelfu – 79 N alebo Nioghalvfjerdsfjorden – na severovýchode Grónska.

Vyvrhnutá časť zaberá asi 110 km štvorcových; satelitné snímky ukazujú, že sa rozpadol na veľa malých kúskov.

Strata je ďalším dôkazom, podľa vedcov o rýchlych klimatických zmenách, ku ktorým v Grónsku dochádza.

„Atmosféra v tomto regióne sa od roku 1980 oteplila asi o 3 ° C,“ uviedla doktorka Jenny Turtonová.

„A v rokoch 2019 a 2020 zaznamenal rekordné letné teploty,“ uviedol pre BBC News polárny výskumník z univerzity Friedrich-Alexander v Nemecku.

Nioghalvfjerdsfjorden je zhruba 80 km dlhý a 20 km široký a je plávajúcou prednou časťou severovýchodného Grónskeho ľadového potoka – kde steká z pevniny do oceánu, aby sa nadnášal.

Na svojej nábežnej hrane sa ľadovec 79N rozdeľuje na dve časti a menšia odnož sa stáča priamo na sever. Je to táto odnož alebo prítok nazývaný Spalte Glacier, ktorá sa teraz rozpadla.

Autorské práva k obrázkom
Copernicus Data / ESA / Sentinel-2B

Titulok obrázka

Na ľad sa útočí zhora aj zdola

Ľadový útvar bol už v roku 2019 značne zlomený; tohtoročné letné teplo bolo posledným zánikom. Ľadovec Spalte sa stal flotilou ľadovcov.

Pozrite sa pozorne na satelitné snímky a vyššie teploty vzduchu zaznamenané v tomto regióne sú zrejmé z veľkého počtu taviacich sa rybníkov, ktoré sú umiestnené na vrchole šelfového ľadu.

Prítomnosť takejto tekutej vody je pre ľadové plošiny často problematická. Ak vyplní trhliny, môže pomôcť otvoriť ich. Voda bude tlačiť nadol na trhliny a privedie ich k spodnej časti police v procese známom ako hydrofrakovanie. Oslabíte tým ľadový šelf.

Oceánografi tiež dokumentovali vyššie teploty mora, čo znamená, že šelfový ľad sa takmer určite topí aj zospodu.

„79N sa stal„ najväčším zostávajúcim arktickým ľadovým šelfom “len pomerne nedávno po tom, čo ľadovec Petermann na severozápade Grónska stratil v rokoch 2010 a 2012 veľkú plochu,“ vysvetlil profesor Jason Box z Geologickej služby Dánska a Grónska (GEUS).

„To, vďaka čomu je 79N také dôležité, je spôsob jeho pripevnenia k vnútornej ľadovej pokrývke, čo znamená, že sa jedného dňa – ak sa podnebie oteplí, ako očakávame – tento región pravdepodobne stane jedným z hlavných centier akcie pre odlesnenie Grónska. „

Autorské práva k obrázkom
Copernicus Data / ESA / Sentinel-2B

Titulok obrázka

Kmeň N79 je pokrytý tavnými jazierkami a potokmi

Severovýchodný Grónsky ľadový potok odvádza asi 15% vnútornej ľadovej vrstvy. Potok nalieva svoj ľad buď dole N79, alebo ľadovcovým členom na juh, Zachariae Isstrom. Zachariae už stratil väčšinu svojej plávajúcej plochy police s ľadom.

Prof Box uviedol, že N79 odoláva dlhšie, pretože ho niektoré ostrovy dostali priamo na jeho prednom konci. To prepožičiava určitý stupeň stability. Ale, dodal, polica sa stále zmenšuje, aj keď väčšinou ďalej dozadu pozdĺž kufra.

„To pravdepodobne povedie k tomu, že sa N79 rozpadne od polovice, čo je akési jedinečné. Myslím si však, že sa tak nestane ďalších 10 alebo 20 rokov. Kto vie?“ povedal pre BBC News.

Júl bol svedkom straty ďalšej veľkej štruktúry ľadového šelfu v Arktíde. Toto bol ľadový šelf Milne na severnom okraji kanadského ostrova Ellesmere.

Osemdesiat štvorcových km sa vymanilo z Milne a ponechalo stále bezpečný segment s veľkosťou iba 106 štvorcových kilometrov. Milne bol najväčší neporušený pozostatok zo širšieho regálového prvku, ktorý na začiatku 20. storočia zabral 8 600 km štvorcových.

Rýchle tempo topenia v Grónsku zdôraznila štúdia z minulého mesiaca, ktorá analyzovala údaje z americko-nemeckých satelitov Grace-FO. Tieto kozmické lode sú schopné sledovať zmeny v ľadovej hmote snímaním posunov príťažlivosti miestnej gravitácie. V podstate vážia ľadovú vrstvu.

Misia Grace zistila, že rok 2019 bol rekordným rokom, keď sa ľadová vrstva zbavila asi 530 miliárd ton. To je dostatočné množstvo topenej vody odtekajúcej z pevniny do oceánu, aby sa zvýšila globálna hladina mora o 1,5 mm.

READ  Vedci identifikujú prvý „nekonvenčný“ supravodič na svete nájdený v prírode: ScienceAlert

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close