hospodárstvo

Zoroslav Kollár kúpil pohľadávky voči štátu v 90. rokoch 20. storočia

V rokoch 2001 až 2015 Slovenská konsolidačná predala dlhy vo výške 2,6 mld. Eur. Väčšinu kúpili finančné skupiny, menšie objemy skončili v rukách pochybných podnikateľov.

V závislosti od ich veľkosti investovali do dlhov aj desiatky miliónov eur, ktoré je ťažké získať späť. Boli to často toxické pôžičky poskytnuté slovenskými bankami v 90. rokoch privatizátorom Mečiaru alebo spoločnostiam, ktoré neuvažovali o svojich možnostiach, upadli do konkurzu alebo vykopali tunely pre svojich nových vlastníkov.

Dnes tvrdia, že nemôžu posúdiť návratnosť investícií z pohľadávok. Niektoré sa vzťahujú na čas, ktorý uplynul od nákupu, iné nekomunikujú s istotou.

Hovoríme o majiteľoch miliónov pohľadávok Slovenskej konsolidačnej spoločnosti, ktoré sú podporované známymi finančnými skupinami, kontroverznými menami na slovenskej ekonomickej scéne a ľuďmi, ktorí boli medzitým obvinení z fiškálnych machinácií.

Aj keď je legitímne vyberať peniaze od dlžníkov, stále nie je známe, koľko z viac ako dvoch miliárd pohľadávok slovenskej konsolidácie sa ich novým majiteľom podarilo získať. Otázka, prečo niekto investoval milióny do starých a nedobytných pohľadávok, zostáva nezodpovedaná.

Rizikový kapitál, neznáme zisky

Autori tiež naznačili riziko pohľadávok z hľadiska možných finančných výhod dôvodová správa novela zákona, ktorá od januára 2015 zastavila predaj štátnych pohľadávok súkromným spoločnostiam.

Predpokladali, že tzv. Vymáhanie štátnych dlhov pred rokom 2013 nepresiahne 1% nominálnej hodnoty z dôvodu ich veku a stavu. V praxi to znamená, že majiteľ nedostane viac ako jedno euro z pohľadávky 100 EUR.

Pri pohľade na ďalšie čísla bol odhadovaný výnos ešte nižší. Pri celkovej nominálnej hodnote omeškaných vládnych dlhov vo výške 1,2 miliardy EUR bol výnos tesne nad štyrmi miliónmi EUR, čo znamená úspešnosť 0,35% nominálnej hodnoty. pohľadávky voči štátu, podľa správy.

Ekonómovia, ktorých vydavatelia oslovili, uznali, že ide o riskantné podnikanie s vysokým potenciálom. Aj keď sú riziká značné, návratnosť môže byť obrovská. Neodvážili sa však odhadnúť, čo by mohli byť v prípade postúpených pohľadávok Slovenskej konsolidačnej.

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazuje skutočnú tvár Slovenska – bez toho, aby sa zaoberali faktami a sklopením
reality. Každý deň vám prinášame spoľahlivé a vyvážené informácie. tvoj
podpora zaistí, že náš obsah zostane otvorený pre tých, ktorí to nemôžu
Dovoliť.

Už máte účet? prihlásiť sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close