šport

Zostava Slovenska na Euro 2024: Skúsenosti a nové talenty

Len málo manažérskych príbehov je tak netradičných ako ten Francesca Calzonu. Svoje začiatky trávil žonglovaním s amatérskym futbalom a predajom kávy. Jeho cesta však nabrala prudký spád, keď sa pripojil k trénerskému štábu Maurizia Sarriho vo viacerých kluboch vrátane Neapolu spolu s legendárnym slovenským stredopoliarom Marekom Hamšíkom. Tento vzťah bol kľúčový pri vymenovaní Calzony za manažéra pre Slovensko v roku 2022.

Calzona sa spočiatku stretla so skepsou a pochybovačov umlčala tým, že previedla Slovensko cez náročnú kvalifikačnú skupinu. Napriek remíze proti Luxembursku vyhralo Slovensko s Portugalskom všetky svoje zápasy okrem jedného. Krátky návrat Calzona do Neapola, aj keď s obmedzeným úspechom, nepoškodil jeho povesť a na Slovensku zostáva rešpektovanou osobnosťou.

Kľúčoví hráči, ktorých treba sledovať na Euro 2024

Slovenský káder na Euro 2024 je zmesou skúsených hráčov a nádejných mladých talentov. Medzi mladšími hráčmi vyniká Tomáš Suslov, vyhlásený za hráča roka Hellas Verona. Svetlo reflektorov však môže žiariť jasnejšie na útočníka Roberta Bogenica. Po náročnom pôsobení vo Feyenoorde našiel Boazenik v minulej sezóne svoju formu v Boaviste, keď v 15 zápasoch strelil osem gólov. Keď Slovensko hľadalo spoľahlivého strelca, Boženík bol jeho odpoveďou.

Silné stránky: Usadený a skúsený tím

Silnou stránkou slovenského tímu je predovšetkým jeho stabilita. Trio v strede poľa Juraj Kuka, Ontrej Duta a Stanislav Lobotka je dobre etablované, pričom Lobotka pozná taktiku Calzony z čias spoločného pôsobenia v Neapole. Obranu zakotvujú Milan Škriniar z PSG a David Hanko z Feyenoordu, zatiaľ čo v bránke sa spoľahlivo nachádza Martin Dúbravka z Newcastlu. Toto usadené jadro je výraznou výhodou pri vstupe Slovenska do súťaže.

READ  Iniciatíva Dunajskej Stredy bola premrhaná, šláger Fortuna ligy bude bez fanúšikov

Obrázok: IMAGO

Výzvy: Nájsť konzistentných strelcov

Výraznou slabinou je nedostatok osvedčeného strelca. Slovensko je bez talizmanického útočníka, keďže Hamšík odstúpil a Robert Maack nebol zaradený do kádra. Aj keď Boženík ukázal sľub, musí pokračovať v hľadaní siete, aby utíšil obavy. Keďže v kvalifikácii skórovalo 11 rôznych hráčov, spoliehanie sa tímu na kolektívne skórovanie by mohlo byť maskovanou silou, ktorá podporuje všestrannejší útočný prístup.

Emotívne Euro 2024 pre Johna Novotu

Príbeh Jana Novotu dodáva slovenskej kampani Euro 2024 emotívnu vrstvu. Novota, ktorý bol nútený odísť do dôchodku kvôli zväčšenej aorte, sa stal trénerom a teraz pôsobí ako tréner brankárov národného tímu. Jeho prítomnosť na turnaji napriek značným zdravotným problémom svedčí o jeho odolnosti a oddanosti slovenskému futbalu.

Očakávania a očakávania

Vyhliadky Slovenska na Euro 2024 sú opatrne optimistické. Po neuspokojivom odchode zo skupinovej fázy na Euro 2020 jednoduchosť ich kvalifikačnej kampane vyvolala nádeje na lepší výkon tentoraz. Tým síce nepatrí medzi favoritov, no kombinácia skúseností a rastúceho talentu z nich robí čierneho koňa v súťaži.

Slovenský káder na Euro 2024 zahŕňa:

  • Brankári: Martin Dúbravka (Newcastle United), Marek Rodák (Pulham), Henrik Ravas (New England)
  • Obrancovia: Peter Pegaric (Hertha Berlín), Norbert Kiomber (Salernitana), Denis Vavro (Kodaň), Milan Škriniar (PSG), Adam Obert (Cagliari), David Hanko (Feyenoord), Vernon De Marco (Hatta), Sebastian Cosa (Spartak ) Tirunava)
  • Stredopoliari: Matúš Pero (Bochum), Juraj Kuka (Slovinsko Bratislava), Thomas Rico (Panic), Patrick Hroszowski (Genk), Stanislav Lobotka (Neapol), Andrzej Duda (Verona), Laszlo Beneš (Hamburg).
  • Útočníci: David Ďuriš (Ascoli), Tomáš Suslov (Verona), Ivan Schranz, (Slavia Praha), Robert Pogenic (Bovista), David Strelec (Slovin Bratislava), Ľubomír Tupta (Liberec), Leo Sauer (Feyenoord), Lukáš Haraslin. (Sparta Praha)

S kombináciou skúsených aktivistov a nových tvárí bude cesta Slovenska na Euro 2024 zaujímavá.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close