Technológie

Zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku v roku 2021 – zamestnanosť a pracovná sila

Slovensko: Zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku v roku 2021

Ak chcete vytlačiť tento článok, musíte sa zaregistrovať alebo prihlásiť na montac.com.

Slovensko zvýši minimálnu mzdu v roku 2021 a zavedie nové poplatky za nočnú a týždennú prácu, ako aj pracovné miesta mimo zmluvného pracovného pomeru. Tento článok poskytuje podrobnosti.

Vláda SR predložila v parlamente návrh zákona o zvýšení minimálnej mesačnej mzdy zo súčasných 5 580 na 62 623 do roku 2021. To znamená, že minimálna mzda bude zhruba 57% priemernej celkovej mzdy na Slovensku v minulom roku. Minimálna hodinová mzda sa zvýši zo súčasných 3,3 333 na 80 3,580 za pracovnú hodinu.

Zároveň sa navrhuje zmena systému šiestich základných úrovní minimálnej mzdy na základe úrovne náročnosti práce. V súčasnosti je posledných päť úrovní vyjadrených ako sila základnej výšky minimálnej mzdy. Na základe tohto zákona sa zavedie nové paušálne zvýšenie o 43 EUR.

Navrhujú sa tiež zmeny týkajúce sa príplatku:

  • Nočná práca;
  • Sobotná práca;
  • Nedeľná práca;
  • Zamestnanci s pracovnými zmluvami vykonávanými mimo pracovného pomeru.

Navrhuje sa prepočet mzdového príplatku z percenta na určitú sumu, ktorá je v porovnaní so súčasnou situáciou nižšia. Príplatok za nočnú prácu je v súčasnosti stanovený na 40% minimálnej mzdy za hodinu a 50% za rizikové práce. Zmenka sa stáva 40% 1,43 EUR a 50% 1,79 EUR. Ak sa pre charakter práce vyžaduje nočná práca, mzdový príplatok sa zmení z 35% súčasnej minimálnej hodinovej mzdy na 1, 1,25.

Ak si druh práce vyžaduje prácu v sobotu, navrhuje sa zmeniť príplatok za prácu v sobotu zo súčasných 50% na 45,9% a 1,45 EUR na 1,79 EUR.

READ  Vývojár Titan Souls Acid Nerve k nám hovorí cez dvere smrti, ktoré sú krásnou, podobnou Zelde • Eurogamer.net

Za prácu v nedeľu sa príplatok k platu zmení z pôvodných 100% a 90% na 3,5 3,58 a 3, 3,22.

Mzdy zamestnancov so zmluvami súvisiacimi s prácami mimo pracovného pomeru vo sviatok sa prevedú zo 100% súčasnej minimálnej mzdy na paušálne 3,5 3,58.

Obsah tohto článku má poskytnúť všeobecnú príručku k predmetnej problematike. Požiadajte o radu odborníka o svojej konkrétnej situácii.

Populárne články: Zamestnanosť a ľudské zdroje zo Slovenska

Žiadny úder, žiadna práca?

Starosta Brown

Vakcíny nie sú v súčasnosti povinné a zamestnávatelia nemajú zákonné právo vyžadovať od zamestnancov očkovanie.

Rozhodnutie WRC o dojednaniach na diaľku

Ronan Daly Germin

Posledné rozhodnutie WRC, ktoré vyplynie z pracovných opatrení počas krízy Govt, bude pravdepodobne nasledovať ďalšie rozhodnutia WRC týkajúce sa rovnakej témy v nasledujúcich mesiacoch.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close