Zábava

11. ročník česko-slovenského filmového festivalu v Sydney 20. – 24. marca 2024

Konzulát Českej republiky v Sydney pozýva všetkých zainteresovaných filmových divákov na 11Th Festival českých a slovenských filmov v Sydney je 5 dní nabitých skvelými filmami od 20. do 24. marca v Denty Cinema v Newtowne. Festival je obľúbený medzi českou a slovenskou komunitou a filmovými fanúšikmi. V priebehu rokov sa stal miestom stretnutia, kde ľudia neváhajú cestovať cez Sydney, aby sa zúčastnili.

Tak ako po minulé roky, aj tento rok podporilo Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky formou financií v rámci Programu zahraničného kultúrneho dedičstva významné kultúrne podujatie v kalendári domácej českej i širšej spoločnosti.

Päťdňová showcase odštartuje v stredu 20. marca slávnostným otváracím príchodom s drinkami a skvelým záberom Matěja Chlupáčka, Nikdy sme neboli moderní /Uswid. Dráma odohrávajúca sa v predvojnovom Československu v roku 1937 sa točí okolo nálezu mŕtveho tela novonarodeného intersexuálneho dieťaťa. Helena, začínajúca lekárka a manželka riaditeľa továrne Aloisa Haupta, sa chystá porodiť a dúfa v svetlú budúcnosť v modernom meste. Všetky jej ilúzie sa však čoskoro zrútia, keď sa ocitne uprostred tajomného a znepokojujúceho objavu, zápasí so spoločenskými normami a vlastnými predsudkami.

Nikdy sme neboli moderní / Úsvit

Ďalším vrcholom predstavenia je nepochybne slovensko-kanadská koprodukcia Michaela Kunesa Kováča. Revlon/A matka, čo sme chla. Film skúma témy lásky, zrady, lojality a hľadania vykúpenia, pričom sa vyrovnáva s tieňmi minulosti a dôsledkami spolupráce s tajnou políciou v politicky turbulentnej dobe. Príbeh sa odvíja cez životnú cestu rodiny a poukazuje na morálne nejednoznačnosti a emocionálne nepokoje, ktorým čelia, keď konfrontujú svoje minulé činy a ich vplyv na ich vzťahy a životy.

Oba filmy sú sci-fi kriminálne trilery, pričom sa pozerajú do minulosti bod obnovenia/ Bod Obnovy (r. Robert Holz) je príbehom o dystopickej budúcnosti, kde technologický pokrok vzkriesi prostredníctvom revolučného procesu, ktorý podporuje mozgy obetí násilných zločinov. Dej filmu sa ponorí hlboko do sociálnych a etických dôsledkov tejto novej technológie. Nastoľuje otázky o povahe ľudstva, hodnote života a dôsledkoch manipulácie so životom a smrťou.

Bod obnovenia / bod obnovy

Bod obnovenia / bod obnovy

Na druhej strane, #Annametmu (riaditeľ. Pavel Chukup), Bezproblémové pokračovanie úspešnej série ocenenej medzinárodnou cenou Emmy za rok 2020 #Mŕtvy, Thriller odohrávajúci sa na pozadí platforiem sociálnych médií, ktorý skúma problémy vplyvu dnešných moderných technológií na náš osobný život.

Čierna komédia Všetko o maličkostiach/Ach Malich Vesech (r. Denis Šafařík), odohrávajúci sa v bytovom dome, sa dotýka života a zdieľania života. Film prostredníctvom zbierky poviedok predstavuje absurdity života a tiesnivý pocit beznádeje, ktorý často preniká do každodenného života.

V neposlednom rade obraz nedostatok/nedostatok (r. Ali Mosaffa) je fascinujúca mysteriózna dráma o iránskom mužovi, ktorý opustí svoj problematický rodinný život v Teheráne a vydá sa do Prahy, aby vystopoval cestu svojho otca, mladého krajana. Každá stopa, ktorú odhalí, však prehlbuje záhadu ideálneho obrazu muža, ktorého kedysi poznal. Film iránskeho herca a režiséra Aliho Mozafu objasňuje pestrú minulosť mnohých cudzincov žijúcich a študujúcich v bývalom Československu.

Mnohých z vás poteší aj neskorá nočná romantická komédia Nehovor, že sir/Nikti Nehovor Nikti (r. Braňo Mišík) – Vtipný pohľad na chaotický a prepletený život dvoch rozvádzajúcich sa párov.

Okrem hraných filmov festival každoročne prináša aj kolekciu krátkych filmov, z ktorých mnohé boli ocenené medzinárodnými cenami. www.csfilmfest.sydney/shortfilms2024

Samozrejme, festival je neúplný bez najobľúbenejších krátkych filmov a rozprávok pre fanúšikov či deti. Tohtoročným neprehliadnuteľným príbehom, ktorý sa premieta v sobotu o 13:30, je fantastická rozprávka o Obrovi – ikonickej ľudovej postave Krkonošov. Tajomstvo Krakonosa (r. Petr Bejbak).

Viac informácií o programe a možnosť zakúpenia vstupeniek nájdete na: www.csfilmfest.sydney/home

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close