Veda

Ak máte negatívny test na Covid, ste nákazlivý?

Keďže mnohí odborníci sa domnievajú, že krajina zažíva druhú najväčšiu vlnu infekcií COVID od začiatku pandémie, mnohí Američania budú testovaní, aby sa uistili, že nemajú respiračné ochorenie Is.

Pokyny na testovanie COVID a to, čo vieme o tom, ako dlho ste nákazlivý, sa od začiatku pandémie zmenili. Sadli sme si teda s popredným epidemiológom, ktorý nám ponúkol usmernenie, ktoré testy robiť, kedy ich robiť a ako ich interpretovať.

Kedy by ste sa mali dať otestovať na COVID?

Ak máte príznaky COVID, mali by ste sa okamžite otestovať, Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb,

Ak ste boli vystavení ochoreniu COVID, mali by ste sa nechať otestovať najmenej päť dní po vystavení.

Ak nemáte príznaky alebo nie je známy žiadny kontakt s COVID, môžete tiež zvážiť testovanie pred tým, ako pôjdete na miesto, kde stretnete veľa ľudí, alebo ak budete tráviť čas s niekým, kto má. Ste vystavení vysokému riziku pri závažných ochoreniach, ako sú starší ľudia alebo ľudia s oslabenou imunitou. Ak je to možné, otestujte sa tesne pred podujatím alebo výletom.

Aké presné sú teraz testy na COVID?

Podľa CDC je pozitívny výsledok domáceho testu na COVID veľmi spoľahlivý. Jediný negatívny výsledok domáceho testu však nemusí byť presný, pretože ste ho mohli podstúpiť skôr, ako vírus dosiahol zistiteľné hladiny.

To je dôvod, prečo, ak používate domáce testy na zistenie infekcie, mali by ste testovať viac ako raz.

Ak máte príznaky a test je negatívny v rýchlom teste vykonanom doma, nechajte sa otestovať znova o 48 hodín neskôr, odporúča CDC. Ak ste boli vystavený ochoreniu COVID, nemáte príznaky a test je negatívny, otestujte sa znova po 48 hodinách. Ak je tento test negatívny, test zopakujte po 48 hodinách.

TODAY.com predtým informoval, že objavenie sa nových variantov, najmä JN.1, neovplyvnilo presnosť domácich testov.

Ak chcete urobiť len jeden test, CDC odporúča pre najspoľahlivejšie výsledky test PCR. Testy PCR sa bežne vykonávajú v lekárskom prostredí a zisťujú RNA vírusu, ktorá je podobná ľudskej DNA, povedal pre TODAY.com Dr. Michael Mina, popredný epidemiológ a vedúci vedecký pracovník v telehealth spoločnosti eMed v Miami na Floride. . (Domáce testy sú zvyčajne antigénové testy, ktoré hľadajú proteíny vírusu.)

READ  Podľa hospitalizácie COVID môžu oregonskí guvernéri v niektorých okresoch budúci piatok zastaviť stravovanie v interiéroch

Poznamenal, že testy PCR často zostávajú pozitívne o niekoľko dní alebo dokonca týždňov dlhšie, ako sú ľudia infekční, čo ich robí ideálnymi na diagnostikovanie COVID, ale vedieť, že menej ideálne je, že sa už nemusíte obávať šírenia infekcie na iných.

Môžete byť nákazlivý po negatívnom teste na Covid?

Ak je výsledok testu PCR negatívny, pravdepodobne nie ste infekčný.

Ak sa však v domácom teste otestujete negatívne, odpoveď bude čiastočne závisieť od toho, či negatívny test na COVID je na začiatku choroby alebo na ceste k uzdraveniu, hovorí Meena.

„Ak ste už pozitívny a podrobujete sa testom, aby ste zistili, či sa zotavujete alebo ste sa zotavili, hneď ako sa stanete negatívnym, je rozumné predpokladať, že už nie ste infekčný,“ vysvetľuje.

Ďalej povedal, že keď pozitívny rýchly antigénový test prejde z tmavej čiary na veľmi slabú čiaru, znamená to, že vírusová záťaž vo výtere je pravdepodobne nižšia, ako keď bola čiara tmavá.

„Takže svetlá čiara, po ktorej nasleduje skutočne tmavá čiara, tiež znamená, že ste veľmi málo infekční a žiadna čiara vôbec znamená, že vaše riziko nákazy je veľmi nízke,“ hovorí Meena.

Ale na začiatku ochorenia COVID sa antigén prítomný doma môže vrátiť negatívne, aj keď môžete byť stále infekční, pretože vírusová záťaž sa zvyšuje.

„Môžete začať pociťovať príznaky, pretože váš imunitný systém sa aktivuje, ale vírus ešte nie je vo vašom nose dostatočne vysoko na to, aby bol pozitívny,“ hovorí Meena. V tomto scenári môžete mať pozitívny test o niekoľko hodín neskôr, nasledujúci deň alebo deň potom.

Ak dostanete negatívny výsledok domáceho testu na začiatku možnej infekcie, majte na pamäti nasledujúce pokyny Úrad pre potraviny a liečivá USA Pri posudzovaní rizika ochorenia COVID majte na pamäti nasledujúce veci:

 • Ak máte špecifické príznaky so známym rizikom, povedzme, že máte COVID (bez ohľadu na negatívny výsledok). Buďte opatrní a otestujte znova po 48 hodinách.
 • Ak máte bežné príznaky, ale nie je známe žiadne riziko, môžete mať COVID alebo inú chorobu. Buďte opatrní a otestujte znova po 48 hodinách.
 • Ak nemáte žiadne príznaky COVID, ale máte známu expozíciu, možno stále máte COVID. Buďte opatrní, test opakujte po 48 hodinách a ak je druhý test negatívny, urobte tretí test o 48 hodín neskôr.
 • Ak nemáte žiadne príznaky COVID bez známej expozície, pravdepodobne nemáte COVID. Otestujte sa znova po 48 hodinách a ak je negatívny, vykonajte ďalších 48 hodín.
READ  Ako môžete udržať netopiere mimo vašej verandy a terasy?

Kedy už nie ste nákazlivý COVID?

Ak dostanete negatívny výsledok domáceho testu na COVID po predchádzajúcom pozitívnom testovaní, pravdepodobne už nie ste infekčný, hovorí Meena.

Ako dlho to však trvá, „úplne závisí od jednotlivca,“ vysvetľuje. Ako dlho ste nákazlivý závisí od:

 • vaše základné zdravotné problémy
 • stav očkovania
 • závažnosti vášho ochorenia
 • Hlavné obežné vydanie tej doby

Ak máte mierne ochorenie alebo žiadne príznaky, je menšia pravdepodobnosť, že budete nákazlivý po piatom dni choroby (deň 0 je deň, keď sa u vás začali príznaky alebo deň, keď ste mali pozitívny test, ak nemáte žiadne príznaky) Bol), Podľa CDC,

Ak máte stredne ťažké až ťažké ochorenie, možno budete musieť počkať 10 až 20 dní, keď vaše príznaky prestanú byť nákazlivé. Ľuďom s oslabeným imunitným systémom môže trvať 20 alebo viac dní, kým prestanú byť infekčné.

Odborníci predtým TODAY.com povedali, že ak budete mať pozitívny test na COVID po 10 dňoch, pokračujte v preventívnych opatreniach, kým výsledok testu nebude negatívny.

Ako dlho by ste sa mali izolovať a nosiť masku, ak máte COVID?

CDC odporúča použiť separačná kalkulačka Ak chcete určiť, ako dlho by ste mali prijať preventívne opatrenia. Tu je zhrnutie:

 • Žiadne príznaky: Zostaňte doma aspoň päť dní, ale noste masku, keď ste v blízkosti iných ľudí v dome.
 • Zlepšenie symptómov: Ukončite izoláciu po piatich dňoch (pokiaľ horúčka nepretrváva 24 hodín bez liekov na zníženie horúčky).
 • stredne ťažké ochorenie (Ako problémy s dýchaním): Zostaňte izolovaní 10 dní.
 • Príznaky sa nezlepšujú: Zostaňte izolovaní, kým sa vaše príznaky nezlepšia a nebudete mať horúčku 24 hodín (bez použitia akéhokoľvek lieku na zníženie horúčky).
 • vážna choroba (Ste hospitalizovaní alebo máte oslabený imunitný systém): Izolujte sa 10 dní, ale pred ukončením izolácie sa poraďte so svojím lekárom.
READ  Samice sa vyhýbajú sexuálnemu obťažovaniu tým, že sú atraktívne

Bez ohľadu na to, kedy sa prestanete izolovať, CDC odporúča nosiť masku okolo iných ľudí až do 10. dňa vašej choroby – pokiaľ nedostanete dva negatívne výsledky testu na antigén v priebehu 48 hodín pred 10. dňom. (Podľa názoru Meeny stačí negatívny test na antigén po prvom pozitívnom teste, aby ste vedeli, že už nie ste infekčný.)

Mina tiež poskytuje tieto príklady použitia rýchleho testovania antigénu, aby zistila, kedy môžete ukončiť izoláciu.

 • Ak sa dáte na test a budete pozitívny, zostaňte v izolácii (aj keď je to po 10. dni).
 • Ak máte prístup k viacerým testom, zvážte opakovanie testu niekoľko dní po pozitívnom teste. Ak budete mať opäť negatívny test, môžete sa potenciálne dostať z izolácie – za predpokladu, že už nemáte žiadne príznaky a nemáte horúčku.
 • Ak máte viacero testov s miernou pozitívnou líniou počas niekoľkých dní, „pravdepodobne máte veľmi, veľmi, veľmi nízku infekčnosť, ak vôbec,“ hovorí Mina, „ale možno noste masku, možno nechoďte do onkologickej nemocnice. Alebo v domove dôchodcov, ale pre teba by bolo asi lepšie ísť von a byť so svojou rodinou.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close