Veda

Ďalším káblom, ktorý sa práve zlomil pri ikonickom ďalekohľade Arecibo, a vedci sa obávajú

Už druhýkrát za pár mesiacov došlo k nešťastiu káblového zväzku na observatóriu Arecibo v Portoriku, ktoré ešte viac poškodilo jeden z najväčších a najsilnejších rádioteleskopov na svete.

V auguste boli astronómovia aj milovníci vedy zdesení, keď videli, ako obrovská diera pretrhla masívnu reflektorovú doštičku zariadenia, čo bolo výsledkom zlomeného pomocného kábla, ktorý spadol a narazil do konštrukcie a zanechal škaredú ranu dlhú 30 metrov (100 stôp). .

V nasledujúcich mesiacoch sa inžinieri a pracovníci observatória pripravovali na komplexné opravy, práce sa mali začať pôvodne tento týždeň. Bohužiaľ, druhá porucha kábla, ktorá sa stala v piatok večer miestneho času, teraz situáciu ešte viac skomplikovala.

„Toto sme určite nechceli vidieť, ale dôležité je, že sa nikto nezranil,“ hovorí riaditeľ observatória Francisco Cordova.

„Pri hodnotení sme boli ohľaduplní a pri plánovaní opráv, ktoré sa majú začať v utorok, sme uprednostnili bezpečnosť. Teraz toto.“

Observatórium Arecibo v roku 2019, pred tohtoročnými nehodami. (UCF)

Podľa University of Central Florida (UCF), ktorá prevádzkuje observatórium Arecibo v mene Národnej vedeckej nadácie, sa zdá, že druhý incident s káblom súvisí s prvým.

Oba káble boli pripojené k rovnakej nosnej veži a je možné, že druhý zlom bol vyvolaný ďalším namáhaním po prvej poruche.

Pozorovatelia v zariadení monitorovali všetky káble od augustovej nehody a všimli si prerušenie drôtov na kábli, ktorý sa minulý týždeň prerušil, pravdepodobne v dôsledku roztrhnutia od zvláštneho zaťaženia. Predtým, ako bolo možné umiestniť akékoľvek ochranné zarážky, bohužiaľ ustúpil aj druhý kábel, ktorý spadol na parabolu a spôsobil jej ďalšie poškodenie a poškodil tiež káble v okolí.

V spolupráci s inžiniermi, ktorí majú za úlohu vyhodnotiť situáciu, spoločnosť UCF urýchľuje prebiehajúci plán opráv s cieľom čo najrýchlejšie znížiť napätie zvyšných káblov. Dva nové káble sú už na ceste do hvezdárne a tím bude pokračovať v hodnotení štruktúry, kým bude čakať na príchod častí.

READ  Svadobná hostina v štáte Maine je teraz spojená so smrťou 7 ľudí, ktorí sa nezúčastnili

„Existuje veľká neistota, kým nebudeme schopní stabilizovať štruktúru,“ Hovorí Cordova. “Má to našu plnú pozornosť. Hodnotíme situáciu s našimi odborníkmi a dúfame, že sa čoskoro budeme môcť podeliť o ďalšie.”

Čo robí celý projekt opráv a opevnenia ešte náročnejším, je vek Areciba: historické zariadenie bolo postavené v 60. rokoch 20. storočia a už viac ako polstoročie si drží titul najväčšieho rádioteleskopu s jednou clonou na svete – až kým ho nenahradil čínsky ešte humongnejší päťstometrový sférický ďalekohľad s clonou (FAST), ktorý začal svoju testovaciu fázu v roku 2016 a úplný prevádzkový stav dosiahol v januári.

Počas svojej dlhoročnej služby zariadenie Arecibo dosiahlo desiatky astronomických míľnikov, pričom pozorovalo a zaznamenávalo nové vedecké merania vzdialených exoplanét, asteroidov, pulzary, rádiové emisie a molekuly vo vzdialených galaxiách.

Observatórium tiež stálo v popredí hľadania mimozemskej inteligencie (SETI) a bolo vysielačom Správa Arecibo, priekopnícky pokus v roku 1974 vysielať medzihviezdny rádiový signál.

Možno to bolo zatienené FASTOM z hľadiska jeho veľkosti, ale napriek tomu sa od observatória Arecibo očakáva, že v ňom zostanú desaťročia objavov, ale iba ak sa podarí vyriešiť jeho vážne a zdanlivo rastúce štrukturálne problémy.

„To nie je dobré, ale naďalej sa zaväzujeme, že zariadenie vrátime späť online,“ Hovorí Cordova. „Je to príliš dôležitý nástroj na rozvoj vedy.“

To je určite pravda, ale pre starnúce zariadenie, ktoré je v prevádzke od doby, kedy ľudstvo navštívilo Mesiac, je ťažké s istotou vedieť, aké vážne je poškodenie a aká pevná alebo opraviteľná bude jeho štruktúra, nieto ak dôjde k ďalším nehodám. z krátkodobého hľadiska.

Dúfame, že dôjde k pozitívnemu výsledku a že núdzové opatrenia môžu stabilizovať tento pilier astronómie 20. storočia. Ale ešte pred týmito nedávnymi prerušeniami káblov observatórium stále dostávalo opravy škôd spôsobených hurikánom Maria, ktorý v roku 2017 narazil do Portorika.

READ  Miera infekcie COVID-19 v niektorých oblastiach s klastrami klesá, ukazujú štátne údaje

„Nie je to pekný obrázok,“ povedala rádioastronómka Joanna Rankinová z Vermontskej univerzity Veda. „To je sakra vážne.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close