Veda

Štúdia zistila, že grónska ľadová pokrývka sa roztavila do bodu, kedy sa už nevráti

„Ľadová pokrývka je teraz v tomto novom dynamickom stave, keď by sme sa aj napriek tomu, že sme sa vrátili do ovzdušia podobného tomu, čo sme mali pred 20 alebo 30 rokmi, stále veľmi rýchlo strácala masa,“ Ian Howat, spoluautor štúdie a profesor na Ohio State University.

Grónska ľadová pokrývka každoročne ukladá do oceánu viac ako 280 miliárd ton topiaceho sa ľadu, čo z nej robí najväčšieho prispievateľa k zvýšeniu celosvetovej hladiny mora. Podľa Michalea King, hlavného autora štúdie a výskumného pracovníka na štátnej univerzite v Ohiu.

Strata ľadu bola v posledných rokoch taká masívna, že povedala k merateľným zmenám v gravitačnom poli nad Grónskom.

Roztopenie ľadu v Grónsku prispieva každý rok viac ako milión metrov k hladine mora, čo sa pravdepodobne zhorší. Predpokladá sa, že do konca storočia stúpne hladina morí o viac ako 3 stopy, čím sa odstránia pláže a pobrežné vlastnosti.

Obzvlášť zraniteľné sú pobrežné štáty ako Florida a nízko položené ostrovné krajiny. Iba 3 metre stúpania hladiny mora by mohli dať veľké oblasti pobrežia pod vodu. Štyridsať percent obyvateľov USA žije v pobrežných oblastiach, ktoré sú náchylné na stúpanie hladiny mora.

„Existuje veľa miest, ako napríklad na Floride, kde jeden meter sám pokrýva veľa existujúcich oblastí,“ povedal King. „A to sa zhoršuje, keď dostanete búrky a hurikány a podobné veci, ktoré potom spôsobujú ďalší nárast na vyššej základnej línii.“

Štúdia tiež zistila, že ľadová pokrývka ustupuje v rýchlych vzplanutiach, čo vedie k náhlemu a nepredvídateľnému zvýšeniu hladiny mora, čo sťažuje prípravu na účinky.

Štúdia použila štyri desaťročia satelitných údajov na meranie zmien v grónskom ľadovom hale. Autori zistili, že po roku 2000 sa ľadová pokrývka zmenšila tak rýchlo, že doplňujúce sneženie by nevydržalo krok s rýchlosťou topenia z častí ľadovca, ktoré boli novo vystavené teplejšej oceánskej vode, aj keby sa zmena klímy zmenila.

READ  CDC varuje pred prepuknutím Listerie pred deli mäsomi

Howat dodal, že celé pobrežie ľadu ustupuje naraz, dodáva, že v tej istej epizóde bolo pozorovaných ustupujúcich všetkých 200 ľadovcov, ktoré tvoria grónsky ľadový štít.

Aj keď je pravdepodobné, že ústup ľadovej pokrývky Grónska sa nedá zvrátiť, je to len prvý zo série bodov prevrátenia. Ak bude zmena klímy pokračovať týmto tempom, rýchlosť topenia sa ešte zhorší.

„Prešli sme bez návratu, ale očividne ešte treba prísť,“ povedal Howat. „Namiesto toho, aby sme boli jediným bodom zvratu, v ktorom sme prešli zo šťastnej ľadovej pokrývky na rýchlo sa rúcajúcu sa ľadovú pokrývku, je to skôr schodisko, kde sme spadli z prvého kroku, ale je tu ešte veľa ďalších krokov, ktoré by sme museli prejsť dolu. pit. „

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close