Veda

NASA sa zrazí kozmickú loď s asteroidom pri teste planetárnej obrany. NASA

Kozmická loď za milión dolárov sa čelne zrazí s asteroidom o veľkosti futbalového štadióna v bezprecedentnom plnom rozsahu test planetárnej obrany Americká vesmírna agentúra NASA v pondelok večer.

Kozmická loď s hmotnosťou 570 kg (1257 lb) s názvom DART – skratka pre Double Asteroid Redirect Test – mala naraziť vysokou rýchlosťou do asteroidu Dimorphos a mala sa zničiť približne o 7:00 ET.

K zrážke medzi asteroidom a kozmickou loďou – čo je zhruba veľkosť predajného automatu s dvoma obdĺžnikovými solárnymi poľami – malo dôjsť asi 11 m km od Zeme.

Cieľom testu je zistiť, či je úmyselné zrútenie kozmickej lode do asteroidu účinným spôsobom, ako zmeniť jeho smer a zabrániť súdnemu dňu pre Zem. Relatívne podobná stratégia zahŕňajúca skôr jadrovú strelu ako bezpilotnú kozmickú loď zlyhala v kritickom bode zápletky fiktívneho filmu o planetárnej katastrofe Morgana Freemana z roku 1998. Hlboký vplyv,

Dartova plánovaná sebadeštrukcia nepredstavuje žiadnu hrozbu pre ľudstvo, NASA Informoval o tom hovorca Glenn Nagle.

Nagle povedal, že pondelkový test bol prvým zo série „misie planetárnej ochrany“.

„Máme väčšiu šancu ako dinosaury pred 65 miliónmi rokov,“ povedal Nagle s odkazom na teóriu, že prehistorické plazy, ktoré kedysi vládli Zemi, vyhynuli, keď planétu zasiahol asteroid.

Nagle povedal: „Všetko, čo mohli urobiť, bolo pozrieť sa a ísť: ‚Ach asteroidy‘.“

Zatiaľ čo akýkoľvek známy asteroid väčší ako 459 stôp (140 m) nemá významnú šancu zasiahnuť Zem v nasledujúcom storočí, odhaduje sa, že doteraz bolo identifikovaných iba 40 % týchto asteroidov.

Kamery a ďalekohľady budú haváriu sledovať, no kým sa zistí, či skutočne zmenil dráhu asteroidu, potrvá niekoľko dní či dokonca týždňov.

Test planetárnej obrany v hodnote 325 miliónov dolárov, ktorý sa skončil v pondelok, sa zhodoval so spustením Dart na jeseň minulého roka.

READ  Možné prípady ľudskej infekcie COVID od jeleňa identifikované v Kanade. koronavírus

Spravodajstvom prispeli agentúry Reuters a Associated Press.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close