šport

Akadémia vyrastie na košickej futbalovej aréne o milióny eur

dnes 15:30
|

Neďaleko košickej futbalovej arény (KFA) v areáli Všešportov by sa mohla na jar budúceho roka začať stavať futbalová akadémia.

V dvoch etapách má vzniknúť kvarteto tréningových ihrísk a nová budova so šatňami a zázemím v odhadovanej výške 4 milióny eur. V spolupráci s mestom Košice a futbalovým klubom FC Košice sa plánuje výstavba a prevádzka spoločnosti Slovak Sport Development, ktorá zastupuje maďarských investorov. Informoval o tom v piatok košický magistrát.

Plány sú obsiahnuté v memorande o porozumení, ktoré v stredu (2. decembra) podpísali v Košiciach zástupcovia všetkých zúčastnených strán. „Som veľmi rád, že pokročila nielen výstavba košickej futbalovej arény, ale že sme podpísali aj Memorandum o spolupráci, ktoré poteší stovky futbalových nádejí v našom meste. Budem veľmi rád, ak sa vráti najvyššia súťaž do Košíc a na futbalovú akadémiu, “ uviedol starosta Jaroslav Polaček.

Poslanci mestského zastupiteľstva v októbri schválili zámer prenajať pozemky na jedno euro na KFA na 30 rokov pre FC Košice na výstavbu futbalovej akadémie. Podpisom memoranda sa podľa magistrátu začína intenzívna spolupráca mesta, KFA, Slovak Sport Development a FC Košice. Cieľom je, aby sa KFA stala moderným športovým komplexom určeným pre vrcholový a mládežnícky šport.

Podpredseda vlády a predseda predstavenstva KFA Marcel Gibóda privítal úsilie FC Košice a ich partnera o realizáciu a následné financovanie fungovania akadémie. Verí, že sa košickému klubu podarí naštartovať ďalšiu úspešnú futbalovú etapu v meste vďaka vlastným deťom.

Podľa riaditeľa rozvoja slovenského športu Tamása Szabóa ide o dôležitý projekt, ktorý môže výrazne pomôcť rozvoju mesta: „Myslíme si, že na Slovensku a hlavne v tomto regióne chýba futbalová akadémia a nájde tu svoje opodstatnenie. Nechceme, aby mladé futbalové talenty museli opustiť svoje rodiny, aby mohli ísť za svojim futbalovým snom.“

READ  Shivaji Billa vyhral mládežnícky bronz a dvojité striebro s Arshitom na World Deaf Tennis

Predseda predstavenstva a prezident FC Košice Dušan Trnka vníma futbalovú akadémiu ako príležitosť produkovať kvalitných futbalistov, ktorí by prežili aj zápasy s renomovanými európskymi klubmi: „Tento projekt považujeme za historický míľnik, na ktorý futbal v meste dlho čakal. Chceme sa poďakovať našim partnerom, mestu Košice za poskytnutie pozemkov a Slovak Sport Development za finančné zdroje na výstavbu akadémia. Veríme, že budúcnosť futbalu v meste. Na základe tohto memoranda by sa mali podpísať ďalšie dohody, aby sme my a naši partneri mohli na jar začať budovať mládežnícku futbalovú akadémiu. “

Generálna konzulka Maďarska v Košiciach Ágota Hetey sa tiež teší zo vzájomnej spolupráce medzi partnermi na oboch stranách hranice. Šport a najmä futbal označila za dôležitú súčasť života Slovákov a Maďarov: „Obzvlášť vítame skutočnosť, že podpísaná dohoda je základom dlhodobej spolupráce v tejto oblasti. Budúca akadémia je investíciou do budúcnosti, do talentovaných detí a s nimi do spoločnej slovensko-maďarskej budúcnosti.“


Futsalový gól, za ktorý by sa nemusel hanbiť Marco van Basten:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close