Veda

Ako sa vyrábali vakcíny mRNA: Zastavenie pokroku a šťastné nehody

„Povedal som: ‚Som vedec v oblasti RNA. S RNA môžem robiť čokoľvek‘,“ spomínal doktor Kariko, ako to povedal doktorovi Weismanovi. Spýtal sa jej: Dokážete vyrobiť vakcínu proti HIV?

„Ó áno, áno, dokážem to,“ Dr. Karikoz povedal.

Dovtedy komerčné vakcíny prenášali do tela modifikované vírusy alebo ich fragmenty, aby trénovali imunitný systém na napadnutie mikróbov. Namiesto toho by mRNA vakcína niesla inštrukcie – zakódované v mRNA – ktoré by telovým bunkám umožnili pumpovať ich vlastné vírusové proteíny. Tento prístup, myslel si Dr. Weisman, by lepšie napodobnil skutočnú infekciu a vyvolal by silnejšiu imunitnú odpoveď ako konvenčné vakcíny.

Bol to skromný nápad, o ktorom si niektorí vedci mysleli, že bude fungovať. Molekula taká jemná ako mRNA sa zdala byť nepravdepodobným kandidátom na vakcínu. Hodnotitelia grantov tiež neboli nadšení. Jeho laboratórium sa muselo prevádzkovať s počiatočnými peniazmi, ktoré univerzita dáva na začiatok novým členom fakulty.

Dovtedy bolo ľahké syntetizovať mRNA v laboratóriu na kódovanie akéhokoľvek proteínu. Dr. Weisman a Kariko vložili molekuly mRNA do ľudských buniek rastúcich v Petriho miskách a ako sa očakávalo, mRNA inštruovala bunky, aby vytvorili špecifické proteíny. Ale keď vstrekli mRNA myšiam, zvieratá ochoreli.

Doktor Weisman povedal: „Roztrhla sa im srsť, uklonili sa, prestali jesť, prestali behať.“ „Nikto nevedel prečo.“

Sedem rokov pár študoval fungovanie mRNA. Nespočetné množstvo experimentov zlyhalo. Jeden za druhým blúdili v tmavej uličke. Ich problémom bolo, že imunitný systém vidí mRNA ako fragment invázneho patogénu a napadne ho, zničí mRNA a zviera ochorie.

Nakoniec záhadu vyriešili. Vedci zistili, že bunky chránia svoju vlastnú mRNA špecifickou chemickou modifikáciou. Vedci sa teda pokúsili urobiť rovnaké zmeny v mRNA vyrobenej v laboratóriu predtým, ako ju vstrekli do buniek. Fungovalo to: mRNA bola prijatá bunkami bez stimulácie imunitnej odpovede.

READ  Program „Under a White Sky“ skúma, čo musia ľudia robiť, aby mohli pokračovať: NPR

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close