Ekonomika

Ako zaobchádzať s ojazdeným vozidlom po jeho kúpe? Polovica vodičov to ani netuší

Väčšina motoristov na Slovensku má základný prehľad o tom, ako zvoliť správne ojazdené vozidlo. Je to vítaná alternatíva, ak nemáte dostatok peňazí na kúpu úplne nového vozidla alebo uprednostňujete lacnejší nákup. Nie je žiadnym tajomstvom, že autá strácajú rýchlo hodnotu od chvíle, keď opustia showroom.

Málo vodičov však vie, ako sa dobre starať o ojazdené vozidlo. Podľa prieskumu spoločnosti AAA Auto až 50 percent slovenských vodičov netuší, ako ošetriť nové vozidlo po jeho obstaraní. Správny výber modelu je iba začiatok a ojazdené vozidlo, ako keby práve opustilo výrobnú linku, nie je ideálne.

Jeho bezpečnosť, dlhšia životnosť a budúce zaťaženie našej vlastnej peňaženky sú z veľkej časti v našich rukách. Ako sa postarať o ojazdené vozidlo a aké zásadné kroky k nemu treba urobiť ihneď po zakúpení, aby sme vám mohli spoľahlivo a bez nepríjemných prekvapení slúžiť?

Samozrejme, že dvojročné vozidlo s nízkym počtom najazdených kilometrov a ďalšie 10-ročné auto, ktoré už prešlo 200 000 kilometrov a slúžilo ako služobné auto v spoločnosti, si bude logicky vyžadovať inú starostlivosť. Je to skutočnosť, že polovica Slovákov jednoducho neakceptuje a ošetruje novo nadobudnuté auto, a to bez ohľadu na jeho vek a stupeň opotrebenia, stále rovnaké.

20 až 50 tisíc kilometrov a vek od jedného do štyroch rokov

Myslíte si, že malé a ojazdené autá si nevyžadujú žiadnu starostlivosť? Mýliš sa. Ani najmladšie ojazdené autá nie sú výnimkou, a preto je v tomto prípade dobré poznať zásady riadnej údržby. V prvom rade je vhodné obrátiť sa na autorizované servisné stredisko a skontrolovať, či neboli vo vzťahu k vozidlu oznámené nejaké výzvy výrobcu.

Ak je to tak, opýtajte sa, či je potrebné sa vyrovnať, alebo počkajte na pravidelnú servisnú kontrolu. Interval údržby je veľmi často jeden až dva roky a 20 až 30 tisíc kilometrov. Je také pravdepodobné, že auto už prešlo kontrolou alebo bude zaručené, že na vás v dohľadnej budúcnosti bude čakať.

READ  Aký rozdiel budú mať poľské a slovenské bojové lietadlá voči Ukrajine?

Je tiež dôležité poznať podmienky záruky výrobcu. Mnoho vozidiel má dnes rozšírenú záruku, ktorá presahuje dva roky požadované zákonom. Napríklad značka Hyundai alebo Kia poskytuje niekoľkoročnú záruku na takmer všetky svoje autá.

Takúto záruku majú potom často vozidlá Škoda a Volkswagen. Prémiové značky však poskytujú predplatené balíky služieb, ktoré zaručujú kontrolu služieb v podstate úplne zadarmo.

100 – 150 tisíc kilometrov a päť až 10 rokov

Bezpochyby si vozidlá s vyšším počtom najazdených kilometrov ako aj s vyšším vekom zaslúžia oveľa dôkladnejšiu pozornosť. Tu nie je potrebné zanedbávať. V ideálnom prípade máte v garáži nepoškodené auto so zdokumentovaným pôvodom a históriou servisu, ale motorový olej a filtre stále vymieňajte okamžite, alebo dokonca iné prevádzkové kvapaliny. To je druh základu.

Potom vezmite servisný plán do ruky a starostlivo ho skontrolujte. V závislosti od presného počtu najazdených kilometrov a veku vozidla nájdete v ňom predpísané úlohy.

Napríklad takáto výmena rozvodového remeňa je predpísaná po prejdení približne 160 000 kilometrov, ale tiež každých 8 až 10 rokov. Je vhodné kontaktovať priamo odborníkov a konzultovať s nimi, aké zmeny v pláne služieb, ktoré navrhujú.

Zapojenie je však kľúčom k funkcii motora a ak predchádzajúci majiteľ zanedbával starostlivosť, je lepšie ho vymeniť bez ohľadu na plán ešte skôr. Odporúča sa tiež zmeniť obsah automatických prevodoviek alebo systémov pohonu všetkých kolies mimo plánu.

Lacné auto do štyroch tisíc eur

Na začiatku by sa malo zdôrazniť, že obstaranie lacného ojazdeného vozidla tesne pred dlhou cestou nie je úplne rozumný nápad, preto si treba dať čas na zoznámenie sa a skontrolovať všetky náležitosti súvisiace s technickým stavom vozidla. Ak je vo vozidle skrytá chyba, je lepšie objaviť ho „doma“, ako byť prekvapený na ceste k relaxácii.

READ  Politické strany neponúkajú nič na zatraktívnenie Slovenska

Počas prvých mesiacov prevádzky sa prejavia všetky potenciálne problémy. Ak chcete začať, okamžite vymeňte prevádzkové kvapaliny vozidla, ako je motorový olej, chladiaca kvapalina, brzdová a servo kvapalina, prevodové kazety, prevodovky 4×4 a filtre, ale nechajte skontrolovať aj vodné čerpadlo alebo elektrické zapojenie.

Staroba a počet najazdených kilometrov samozrejme ovplyvnia aj stav plachtov a tlmičov. Preto venujte svojmu ojazdenému automobilu náležitú antikoróznu starostlivosť a nechajte ho skontrolovať účinnosť tlmičov.

Klimatizácia si zaslúži dôkladnú revíziu a je vhodné do nej pridať chladivo s UV látkou, čo pomáha ľahšie odhaliť možný únik, takže v horúcich letných dňoch nezostanete prilepené. Od lacného pamätníka však určite nemajú vysoké očakávania, ale radšej odložíme finančnú rezervu na prípadné opravy. Môžu to byť z dôvodu dôkladnej kontroly pred nákupom alebo napriek jeho nákupu relatívne vysoké.

Aj keď ste možno kúpili vozidlo so zdokumentovanou históriou a preukázanou nízkou rýchlosťou jazdy, je dôležité poznať jeho celkový technický stav a výhľad na budúce investície. Takže môžete tiež použiť niektoré z aktuálne dostupných služieb na overenie vozidla alebo skontrolovať stav vozidla v nezávislej službe pred nákupom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close