Ekonomika

Odchádzajúci slovenský veľvyslanec vyznamenaný za zlepšenie vzťahov s Taiwanom

Tchaj-pej 5. júla (CNA) Odchádzajúci slovenský zástupca na Taiwane Martin Podstavec získal v utorok štátne vyznamenanie ako uznanie jeho úsilia o posilnenie bilaterálnych vzťahov počas jeho päťročného pôsobenia, informovalo ministerstvo zahraničných vecí (MOFA).

Námestník ministra zahraničných vecí Harry Cheng (曾厚仁) na slávnostnom ceremoniáli v sídle MOFA v Taipei odovzdal Podstavec, vedúcemu Ekonomického a kultúrneho úradu SR v Taipei, Veľkú medailu za diplomaciu. .

Od nástupu do funkcie v roku 2017 sa Podstavec aktívne podieľal na zlepšovaní vzťahov medzi Taiwanom a Slovenskou republikou v mnohých oblastiach.

Obe krajiny sa stali blízkymi partnermi pri zdieľaní demokratických hodnôt a teraz ruka v ruke čelia výzvam, ktoré predstavuje COVID-19 a ruská invázia na Ukrajinu, dodal Cheng.

Vzťahy medzi Taiwanom a Slovenskom v posledných rokoch dosiahli nový vrchol, a to po tom, čo Slovensko v roku 2021 darovalo Taiwanu 160 000 dávok vakcíny proti COVID-19 a po návštevách štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Karola Kaleka. A podpredseda NR SR Milan Laurenčík do krajiny, povedal.

Minister zahraničných vecí Joseph Wu (吳釗燮) navštívil v októbri 2021 aj Slovenskú republiku, kde vystúpil s verejným prejavom, povedal Cheng.

Cheng tiež vyzdvihol spoločné úsilie Podstavca a jeho manželky Chen Liang Podstavca pri podpore taiwansko-slovenských jazykových a kultúrnych výmen za posledné roky. Povedal, že veľvyslanec položil pevný základ pre vzájomne výhodné vzťahy medzi oboma stranami.

V reakcii na to Podstaveke vyzdvihol Taiwan ako maják demokracie a uviedol, že napriek veľkej geografickej vzdialenosti medzi nimi prešli oba podobným demokratizačným procesom.

Taiwan je dôveryhodným priateľom Slovenska a obe strany si počas prebiehajúcej pandémie navzájom pomáhali, uviedol veľvyslanec.

Zároveň poďakoval Taiwanu za darovanie 2,5 milióna amerických dolárov Slovenskej republike na pomoc ukrajinským utečencom v jeho krajine.

Diplomat poznamenal, že počas jeho funkčného obdobia bolo podpísaných niekoľko bilaterálnych ekonomických a súdnych dohôd a memorand o porozumení.

READ  Slovenská juniorská koalícia hrozí odchodom z vlády

Na osobnú poznámku Podstawek povedal, že zo svojho päťročného funkčného obdobia odchádza s peknými spomienkami na Taiwan.

Prezentačné ceremónie pre odchádzajúcich veľvyslancov a zahraničných predstaviteľov zvyčajne organizuje minister zahraničných vecí krajiny, ale Wu sa utorňajšieho podujatia nemohol zúčastniť, pretože je v súčasnosti v domácej karanténe po pozitívnom teste na COVID-19 30. júna.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close