Ekonomika

Aký rozdiel budú mať poľské a slovenské bojové lietadlá voči Ukrajine?

Poľsko a Slovensko sú údajne pripravené dodať Ukrajine stíhačky MiG-29. prišiel – označenie ich odklonu od dlhotrvajúcej pozície medzinárodného spoločenstva, ktoré doteraz odolávalo výzvam na ďalšie bojové lietadlá na pomoc v boji proti výzvam Kyjeva. Invázia do Ruska. Hoci dar bude na Ukrajine vítaný, môže vyvolať politické a praktické otázky, ktoré musí Západ riešiť, aby maximalizoval výhody – a minimalizoval riziká – tohto najnovšieho kroku na posilnenie bezpečnosti Ukrajiny.

Poľsko má dodať štyri MiGy-29 a Slovensko prisľúbilo 13 z vlastných zásob. Očakáva sa, že toto číslo bude zahŕňať aj niektoré, ktoré už nie sú funkčné, a teda kanibalizované na náhradné diely namiesto toho, aby boli darované lietajúcej linke.

Samotné tieto stíhačky sú užitočné pre ukrajinské letectvo, ktoré má v súčasnosti viac pilotov, ako dokáže po roku veľkých strát zamestnať. Pomôžu udržať vzdušné operácie tvárou v tvár pokračujúcej hrozbe ruskej pozemnej protivzdušnej obrany a bojových lietadiel, ako aj podporiť ukrajinské pozemné ofenzívy na jar av lete.

V súčasnosti však očakávané dary nebudú mať rozhodujúci vplyv na bojisko ani zásadne nezmenia strategický kalkul či rozdiel medzi veľkosťami ruských a ukrajinských vzdušných síl. Naopak, najväčší bezprostredný vplyv rozhodnutia je politický.

Ochota vymaniť sa z predchádzajúceho konsenzu proti darcovstvu milíciám podčiarkuje vplyvnú úlohu, ktorú Poľsko, Slovensko a ďalšie menšie krajiny NATO v prvej línii zohrávajú pri poskytovaní medzinárodnej podpory Ukrajine. Hoci Najväčší darca vojenskej pomoci S veľkým náskokom poskytujú najväčšie sumy pomoci Spojené štáty, nasledované Britániou a mnohé východoeurópske krajiny, vyjadrené ako percento ich HDP. Odráža to ich solidaritu s Ukrajincami, s ktorými majú východoeurópske krajiny mimoriadne úzke sociálne, kultúrne a ekonomické väzby, a ako vážne berú ruskú hrozbu.

Pohodlne majú tieto krajiny zásoby starého vybavenia sovietskeho dizajnu — typov, ktoré už používajú Ukrajinci, a preto ich možno rýchlo uviesť do prevádzky.

Lídri vo Varšave a Bratislave môžu týmto politicky odvážnym krokom dúfať, že podnietia širšiu medzinárodnú akciu v solidarite s Ukrajinou. Označuje údajné „červené línie“ Ruska proti takýmto darom za precedens, čím sa zvyšuje diplomatický a domáci tlak na ostatné vlády, aby ich nasledovali. Už sme videli, ako malý, ale symbolický prísľub tankov Challenger 2 v Spojenom kráľovstve otvoril veľké (a praktické) dary z Nemecka, USA a ďalších krajín.

Ostatní spojenci NATO sú pod čoraz väčším tlakom, aby Ukrajine dodali svoje vlastné lietadlá západnej konštrukcie priamo (ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiadal o F-16 vyrobené v USA) alebo aby ich zasypali. Zásoby tých krajín, ktoré ešte majú MiGy sovietskej konštrukcie previesť Ukrajincom.

Po varšavskom rozhodnutí minister obrany Spojeného kráľovstva oznámil, že Británia zostane Pripravený na použitie vlastných trysiek do Poľska, aby vyplnili všetky dočasné medzery v protivzdušnej obrane vyplývajúce z takýchto darov.

V praxi by si integrácia darovaných stíhačiek západnej konštrukcie s poľskými a slovenskými MiGmi-29 vyžadovala vyriešenie niekoľkých operačných problémov z hľadiska výcviku, založenia, oboznámenia sa s vybavením a integrácie s pozemnými silami.

Okrem poskytovania podpory pre výcvik, údržbu a taktické plánovanie môže byť potrebná mnohonárodná koordinácia a dôveryhodný plán implementácie. Vyhýbanie sa bratovražde alebo „Modrá na modrej“ Pozornosť si vyžadujú aj incidenty; Bez značného výcviku a nácviku môže používanie neznámeho vybavenia na zložité misie, ako je blízka letecká podpora, predstavovať veľké riziko. Tréningový plán pre pilotov, pozemnú posádku a ďalších, ktorí sa podieľajú na zabudovaní týchto komplexných nových systémov, zvyčajne trvá niekoľko rokov, a hoci sa vždy dajú nájsť nejaké skratky, existujú limity, ako ďaleko sa to dá posunúť z hľadiska bezpečnosti a efektívnosti výcviku. .

Stručne povedané, ak sa Západ chystá nasledovať príklad Poľska a Slovenska a darovať viac stíhačiek sovietskej alebo západnej konštrukcie, spoľahlivý, dlhodobý výcvik, údržba a iná podpora bude nevyhnutná, aby to bolo symbolické. Gesto, ktoré bude mať rozhodujúci vplyv na ukrajinské bojiská.

READ  Slovenský hospodársky a kultúrny úrad si pripomína 33. výročie zamatovej revolúcie v Tchaj-peji | Taiwan News

James Black je zástupcom riaditeľa skupiny pre výskum obrany a bezpečnosti v RAND Europe, divízii RAND, think-tanku so sídlom v USA.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close