Ekonomika

Rusko drancuje Kevinov prírodný majetok

Autor: Eugen Theis

Washington: Kopajte do zeme pri ukrajinskom meste Dneprorudne a narazíte na rudu s viac ako 60% obsahom železa. Pred vojnou sa ročne vyťažilo asi 4,5 milióna ton tejto ušľachtilej železnej rudy – leví podiel sa vyvážal na Slovensko, do Česka a Rakúska. Dneprorudné bane zarobili ročne 216 miliónov dolárov z predaja týchto strategicky dôležitých zdrojov. Tretina rudy sa vyrábala na oceľ v závode v západnom meste Záporožie a vyvážala sa.

Všetko sa však zmenilo v lete 2022, keď ruské jednotky obsadili Dneprorudne. Najžiadanejšie a strategicky dôležité prírodné zdroje Ukrajiny sa teraz dodávajú do Ruska. Ukrajinským, slovenským a českým investorom v ťažobnom biznise zabavilo ich majetok Rusko.

Podľa analytikov GMK Center, think-tanku so sídlom na Ukrajine, sa v roku 2022 očakáva pokles exportu metalurgickej rudy o takmer 60 % v celkovej hodnote menej ako 3 miliardy USD (2,8 miliardy eur). Časť tohto poklesu možno pripísať ruskej okupácii ukrajinských banských oblastí. Do roku 2022 kanadský think tank SecDev odhaduje, že celkové vklady na okupovanej Ukrajine budú mať hodnotu 12 biliónov dolárov.

Okrem železnej rudy sa na Ukrajine nachádzajú veľké zdroje ako uhlie, titán a mangán. Nechýba ani zlato, zemný plyn, ropa, kaolinit, soľ, sadra, zirkónium a urán. Najväčšie ložisko železnej rudy v krajine, povodie Kryvyj Roh, je pod kontrolou Ukrajiny a jej spracovanie je koordinované. Napriek tomu je región pravidelne ostreľovaný z blízkych území pod ruskou kontrolou.

„Politickým plánom Moskvy je predovšetkým zničiť ekonomický potenciál Ukrajiny,“ povedal pre DW Jaroslav Žhalilo, ekonomický analytik z Kyjevského inštitútu národných strategických štúdií. „Ak to chcete urobiť, nezáleží na tom, či zachytíte zdroje alebo ich zničíte granátom.“

READ  bne IntelliNews - KOMENTÁR: Národné plány obnovy a recesie v SVE - zameranie, medzery a ďalšie kroky

Jalilo povedal, že nedostatok zdrojov má dramatický vplyv na ukrajinskú výrobu ocele. Kým Ukrajina v roku 2021 vyviezla takmer 20 miliónov ton hutníckych výrobkov, v prvej polovici roku 2023 toto číslo kleslo len na 2,5 milióna ton, čo by pri predĺžení na celý rok predstavovalo 80 % pokles. Ruské jednotky zničili kľúčové ukrajinské oceliarne, keď dobyli Mariupol, a zvyšok sa teraz snaží fungovať.

Asi 80 % ukrajinských ložísk uhlia sa nachádza na územiach okupovaných Ruskom. Takmer všetko ukrajinské antracitové alebo čierne uhlie, ktoré má vysokú energetickú hustotu, je v súčasnosti pod ruskou kontrolou. To znamená, že Ukrajina je nútená dovážať uhlie z krajín ako Amerika a Južná Afrika. Tento dovoz je drahý najmä z dôvodu ruskej blokády ukrajinských čiernomorských prístavov. Namiesto toho sa zdroje privážali do prístavov v susednom Poľsku alebo Rumunsku a potom sa prepravovali po železnici.

Tieto logistické problémy komplikujú aj vývoz tovaru tým, že podkopávajú priemyselnú konkurencieschopnosť Ukrajiny. „Rusko chce vysať ukrajinskú ekonomiku a vykresliť krajinu ako ‚zlyhaný štát‘, ktorý nemôže prežiť bez Ruska,“ povedal Salilo. Zabavenie ukrajinských prírodných zdrojov bolo jedným z hlavných motívov Ruska na spustenie invázie, povedala pre DW Olivia Lazard z bruselského think-tanku Carnegie Europe. Povedal, že použitie sily na získanie kontroly nad strategicky dôležitými zdrojmi je opakujúcou sa témou ruskej zahraničnej politiky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close