Svet

Amazonský kmeň ide za kamerou v hre The Territory od Nata Geo

Zverejnené dňa:

LOS ANGELES (AFP) – Keď Covid-19 dosiahne brazílsku Amazóniu a domorodý kmeň zapečatí svoje hranice, režisér Alex Brits nájde inovatívny spôsob, ako dokončiť svoj dokument – odovzdá kamery Uru-eu-wau-wau.

„Územie“, ktoré v piatok zverejní National Geographic, sleduje situáciu asi 200 pytliakov žijúcich v chránenej oblasti dažďového pralesa.

Zatiaľ čo film je premietaný v tradičnom oblečení a rešpektujúc starodávne zvyky, Uru-eu-wau-wau a ich mladý vodca Bitate – hlavný námet filmu – sa radi bránia pomocou moderných technológií.

„Keď sa Covid stal, Pidet urobil veľmi odvážne rozhodnutie povedať: ‚OK, už žiadni novinári, žiadni filmári, žiadny Alex, žiadne dokumentárne štáby, nikto, “ povedal Britts.

„Dobre, skončili sme s filmom? Máme všetko, čo potrebujeme? Je toho viac? Začneme strihať?“ Musel sa s ním o tom porozprávať.

„Sústo bolo naozaj jasné: ‚Nie, neskončili sme. Máme toho ešte veľa. Ešte si to nerobil, tak prečo to robíš teraz?“

„“Pošlite nám najlepšie kamery, pošlite nám audio vybavenie a my natočíme a vyprodukujeme poslednú časť filmu.“

Výsledkom bol „koprodukčný model“, v ktorom bol filmár Uru-eu-wau-wau pripísaný ako kameraman a komunita v širšom zmysle pôsobila ako producenti, ktorí si nárokovali podiel na zisku v komerčných rozhodnutiach o distribúcii filmu.

Okrem umožnenia natáčania pokračovať v pandémii Britts verí, že rozhodnutie poskytnúť vybavenie a školenie priamo Uru-eu-wau-wau filmu prospelo tým, že pridalo „pohľad z prvej ruky“ na operácie skupiny, ktoré zahŕňali hliadkovanie. zem, aby zatýkali. Votrelci.

„Sledovacie misie som strieľal sám. Žiadna z nich sa nepresadila!“ povedali Briti.

„Nebolo to preto, že by sme chceli zmeniť filmovú tvorbu… bolo to príliš surové, bolo to príliš naliehavé.“

„Digitálne deti“

Ešte pred príchodom Britov sa Uru-eu-wau-wau stali zbehlými vo využívaní sily moderných technológií a médií na presadzovanie svojej veci. Zmena klímy a biodiverzita.

„Táto mladšia generácia digitálnych detí v Bitate a Uru-eu-wau-wau. Narodil sa koncom 90. rokov. Je na Instagrame. A to je súčasť toho, ako sa zapája do sveta,“ povedal Pritts.

Keď sa drony objavia na začiatku dokumentárneho filmu o scénach masívneho a strašného odlesňovania, mnohí diváci predpokladajú, že patria filmárom, povedal Britts.

V skutočnosti však lietajúce kamery nakupuje a prevádzkuje Uru-eu-wau-wau.

„Trvalo by to štyri dni, kým by ste sa prešli cez pohorie hustého, hustého, nedotknutého dažďového pralesa…s dronom ste tam za 30 minút, s obrázkami označenými metadátami,“ povedal Britts.

„Ľudia sa s tým nemôžu hádať.“

To je v ostrom kontraste s roľníkmi a osadníkmi, ktorí sú ústrednými témami filmu.

V prekvapivých scénach dokument sleduje skupinu, ktorá drzo motorovou pílou a vypaľuje chránený les, aby nezákonne vyčistila priestor pre cesty v oblasti, ktorú jedného dňa osídlia a vyhlásia za svoju.

Prístup bol umožnený skutočnosťou, že mnohí kolonisti sa považovali za hrdinských priekopníkov, ktorí v rozhovoroch s Britmi hovorili o otvorení dažďového pralesa v prospech ich národa – opojnej zmesi kovbojskej kultúry „divokého západu“ a nacionalistickej propagandy požičanej od Američanov. filmy. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro.

„Osadníci sú títo nevinní ľudia, ktorí nerozumejú historickému kontextu svojich činov, environmentálnym dôsledkom, tomu, čo robia zvyšku planéty,“ povedal Britts.

Pre kolonistov, z ktorých mnohým chýbali vzdelávacie alebo iné ekonomické príležitosti, „to som ja a moja“, „toto je malý sprisahanie“, „keď sa mi to podarí“.

„Pittate má túto širokú perspektívu. Myslí na klimatické zmeny. Myslí na planétu. Je politicky dôvtipný, mediálne zdatný.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close