Svet

Americká snemovňa po dlhom čakaní schválila pomoc Ukrajine vo výške 61 miliárd dolárov | Svetové novinky

Snemovňa reprezentantov Snemovne reprezentantov USA v vzácnom kroku prijala v sobotu štyri hlavné zákony o národnej bezpečnosti, z ktorých najdôležitejším bol balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 60,8 miliardy dolárov.

Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson (R-LA) vchádza do snemovne v Kapitole USA. Fotografia AFP (Getty Images cez AFP)

Tento krok bol veľkým impulzom pre amerického prezidenta Joea Bidena, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a amerických európskych spojencov, ktorí všetci vyjadrili obavy z rastúcich výhod Ruska v oblasti morálky a hybnosti na bojisku proti Kyjevu pri absencii podpory USA.

HD Cricket-It predstavuje jednorazovú destináciu na chytanie kriketu kedykoľvek a kdekoľvek. Preskúmajte teraz!

Zákon o Snemovni, ktorý raz schválil Senát a podpísal prezident, by posilnil podporu USA pre Ukrajinu, najmä delostreleckú muníciu a systémy protivzdušnej obrany a stíhačky, čo sú dve veľké medzery v súčasnom vojenskom postoji Ukrajiny voči Rusku.

Legislatívny prielom nastal po tom, čo sa republikánsky hovorca Mike Johnson rozhodol prevziať krajne pravicové krídlo svojej vlastnej strany, postavil sa proti akejkoľvek ďalšej pomoci Kyjevu a rozhodol sa uzákoniť takú širokú legislatívu, ako požaduje administratíva.

Aby to však urobil, Johnson sa rozhodol rozdeliť pomoc národnej obrany do štyroch rôznych zákonov. Spolu s balíkom pomoci pre Ukrajinu schválila Snemovňa tiež balík 26,38 miliardy dolárov pre Izrael (ktorý zahŕňa humanitárny balík vo výške 9 miliárd dolárov), balík 8,12 miliardy dolárov na posilnenie postavenia americkej armády a jej spojencov a partnerov v Indo-Pacifiku. „Mier 21. storočia silou“, ktorý zahŕňa balík sankcií proti Číne a proti Rusku, Iránu a Číne.

Konečný návrh zákona obsahuje opatrenie, ktoré má vynútiť zmenu vlastníckej štruktúry TikTok, ktorú americkí zákonodarcovia obviňujú z kontroly Číny.

Snemovňa má celkovú silu 435, ale v súčasnosti má 431 členov s 218 republikánmi a 213 demokratmi. Voľné sú štyri miesta. Zákon o bezpečnosti Ukrajiny získal podporu 311 poslancov – demokrati mávali ukrajinskou vlajkou, keď sa výsledky hlasovania zobrazovali na obrazovke na poschodí – a 112 poslancov bolo proti. To naznačuje, že zatiaľ čo široká časť amerického politického vedenia je proukrajinská, ešte menšia, ale silná krajne pravicová frakcia je proti väčšej pomoci Kyjevu. Izraelský bezpečnostný zákon podporilo tristošesťdesiatšesť členov, zatiaľ čo 58 bolo proti. Zatiaľ čo veľká časť amerického politického vedenia je proizraelská, naznačuje to, že existuje malá, ale silná a rastúca progresívna opozícia voči bezpečnostnej pomoci Tel Avivu. Indo-pacifický zákon o bezpečnosti získal podporu 385 členov, zatiaľ čo len 34 členov bolo proti. Konečná legislatíva, ktorá navrhovala sankcie proti oponentom a opatrenia proti TikToku, mala podporu 360 členov, 58 bolo proti.

READ  Drvené rodičia varujú! Liečba akné môže byť spôsobená samovraždou mladých dievčat, je to aj na Slovensku!

Indo-pacifický zákon o bezpečnosti získal podporu 385 členov, proti bolo len 34 členov. Konečná legislatíva, ktorá navrhovala sankcie proti oponentom a opatrenia proti TikTok, videla podporu 360 členov, pričom 58 bolo proti.

V sobotu ráno sa HT zúčastnila House Press Gallery v Kongrese USA na Capitol Hill – na poschodí domu. Ich prítomnosť bola cítiť aj nesúhlasom.

Demokrati a republikáni, ktorí podporili návrhy zákonov, obšírne hovorili o hrozbe, ktorú predstavuje ruský prezident Vladimir Putin, iránsky režim a zvyšujúca sa bojovnosť Číny za vlády Si Ťin-pchinga, a spojili tieto tri hrozby v troch rôznych divadlách v Európe (oproti Ukrajine), v západnej Ázii. . (voči Izraelu) a Indo-Pacifiku (voči spojencom USA vo všeobecnosti a Taiwanu zvlášť). Uviedli, že návrhy zákonov budú chrániť „poriadok založený na pravidlách“ a hodnoty demokracie a slobody. Demokrati sa zaoberali aj humanitárnou krízou v Gaze pri riešení konkrétneho zákona o Izraeli.

Títo republikáni boli proti návrhom zákonov, najmä pomoci Ukrajine, a tvrdili, že bez stratégie na Ukrajine plytvá vzácnymi zdrojmi, aj keď Spojené štáty čelia obrovským domácim ekonomickým problémom a nevyriešenej otázke vlastnej bezpečnosti hraníc.

Hoci Senát vo februári na žiadosť Bidenovej administratívy schválil dodatok na národnú obranu vo výške 95 miliárd dolárov, opatrenie sa v Snemovni zastavilo kvôli rozporom v Republikánskej strane. Kľúčová frakcia strany, ktorú podnietil bývalý prezident Donald Trump, sa postavila proti balíku pre Ukrajinu a spojila ho s potrebou najprv riešiť otázku bezpečnosti hraníc.

Počas niekoľkých posledných týždňov však niektoré udalosti zmenili Johnsonove výpočty.

Po prvé, rastúci konflikt medzi Izraelom a Iránom, najmä útok Teheránu na Tel Aviv minulú sobotu, podnietil podporu republikánskeho prezidenta Izraelu. Po druhé, tajné spravodajské brífingy pre Johnsona a vedenie Snemovne reprezentantov presvedčili republikánov, že americké spravodajské a bezpečnostné hodnotenia naznačujú, že Rusko získava Ukrajinu a ak bude úspešné, bude pokračovať vo svojej agresii cez ďalšie krajiny v Európe vrátane NATO. Spolupracovníci; To by vtiahlo USA priamo na bojisko.

READ  Pápež František prijíma rezignáciu brooklynského biskupa a označuje ho za dediča

Tri, skupina zahraničných lídrov, vrátane japonského premiéra Kishida Fumia, nedávno navštívila Washington DC a apelovala na politické vedenie USA, aby pokračovalo v plnení globálnych záväzkov Ameriky na Ukrajine aj v Ázii. Kishida vo svojom prejave v Kongrese povedal zákonodarcom, že chápe únavu Ameriky, ale že svet potrebuje americké vedenie, čo vyvolalo potlesk na oboch stranách uličky.

po štvrté, Trump zmiernil svoj postoj k tejto otázke a hoci vyzýva Európu, aby urobila viac pre Ukrajinu, nie je priamo proti americkej pomoci; Namiesto toho žiadal, aby sa pomoc USA premenila na pôžičky, čo by zachránilo tvár republikánom, ktorí boli doteraz proti pomoci Ukrajine. Samozrejme, niektorí z Trumpových lojalistov, najmä krajne pravicová poslankyňa z Gruzínska Marjorie Taylor Greeneová, sa aktívne snažili zablokovať návrh zákona a zosadiť Johnsona.

Napokon, rozdelením širokého balíka národnej bezpečnosti na štyri návrhy zákonov a ich vrstvením s dodatočným návrhom zákona na posilnenie bezpečnosti hraníc, dal Johnson priestor republikánom na výber zákonov a demokratom, aby ich podporili. Ako signál republikánskej základni, že ich priority sa berú na palubu, Johnson predstavil piaty akt zameraný na ukončenie devastácie hraníc, ktorý nezískal potrebnú väčšinu.

Objavte úplný príbeh všeobecných volieb v Indii v našom exkluzívnom volebnom kole! Prístup ku všetkému obsahu v aplikácii HT je úplne zadarmo. Stiahni teraz! Získajte najnovšie svetové správy s najnovšími správami z Indie na Hindustan Times.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close