Hlavné správy

Americkí a slovenskí bezpečnostní predstavitelia diskutujú o bilaterálnej spolupráci> Ministerstvo obrany USA> Správy ministerstva obrany

Minister obrany Lloyd J. Austin III a slovenský minister obrany Jaroslav Knot diskutovali o vzťahoch medzi oboma spojencami v NATO a najlepšom spôsobe ich bilaterálneho partnerstva.

Obaja predstavitelia obrany sa minulý týždeň stretli na ministerstve obrany NATO a pokračovali v rozhovore v Pentagone.

Lídri sa dohodli, že budú úzko spolupracovať na posilnení bezpečnostnej spolupráce zavedením bezpečnostného výboru na vysokej úrovni a čoskoro uzavreli rokovania o vzájomne výhodnej dohode o bezpečnostnej spolupráci.

Austin povedal, že je potešením stretnúť sa so spojencami v tento deň, 103. výročie nezávislosti vtedajšieho Československa od Rakúsko-Uhorska na jeseň prvej svetovej vojny. „Viete, toto oznámenie malo silnú podporu. Spojené štáty,“ povedal.

Od roku 1993 Spojené štáty americké a Slovenská republika prehĺbili svoju spoluprácu. Krajina, ktorá sa odtrhla od Československa v roku 1993, sa zúčastnila na spoločnom mierovom programe zameranom na členov NATO. Príslušníci USA usilovne spolupracovali so slovenskou armádou a republika sa v roku 2004 stala členom NATO.

Odvtedy, ako poznamenal Austin, sa americkí a slovenskí zamestnanci často dali dokopy. „Naša spolupráca zahŕňa prekonávanie bežných výziev, ako sú epidémie a riešenie hybridných hrozieb,“ povedal Austin. „Osobne by som sa chcel poďakovať Slovensku za jeho prínos pre Afganistan. Vždy budeme vďační statočným slovenským vojakom, ktorí s nami bojovali a padli. Sme veľmi vďační za vašu pomoc počas našej historickej nedávnej plavby. Táto úloha by nebola možná.“ bez spojencov.

Slovenská republika v posledných rokoch zdvojnásobila svoje výdavky na obranu a modernizuje armádu a zlepšuje schopnosť operovať so spojencami v NATO. „Sme hrdí, že sme s vami partnermi na F-16 a Blackhawks,“ povedal Austin. „Tešíme sa na preskúmanie budúcej spolupráce bezpečnostného priemyslu v iných oblastiach, aby sme ďalej podporili ciele NATO v oblasti spôsobilostí.“

READ  Česi rozširujú kontroly na slovenských hraniciach, aby obmedzili migráciu Poliakov

„Sme partneri. Sme priatelia. Sme spojenci. A táto spolupráca medzi našimi krajinami je dlhá,“ povedal Knott pre Austin. „Spolupráca medzi našimi krajinami je od roku 1993 skutočne rozsiahla. Zohrali ste kľúčovú úlohu pri vstupe Slovenska do NATO a boli ste kľúčovým partnerom a spojencom pri modernizácii našej armády.“

Knott povedal, že sa teší na diskusie o bezpečnostnej spolupráci a na skúmanie nových možností spolupráce medzi oboma krajinami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close