šport

AZ Alkmaar vs West Ham United – Všetko, čo potrebujete vedieť

Odolať…

Pre priaznivcov West Ham United v určitom veku názov AZ Alkmaar vyvoláva vízie červeno-bielych tričiek, Johnnyho Medcotta a finále Pohára UEFA v roku 1981.

Samozrejme, 70. roky boli dekádou totálneho futbalu Oranžová Johan Cruyff uchvátil svet svojou hrou typu pass and move, bez pozície, ktorá ich zaviedla do dvoch finále Svetového pohára FIFA a troch po sebe nasledujúcich finále Európskeho pohára s Cruyffovým klubom Ajax.

Na konci dekády bol Ajax dominantnou silou v holandskom futbale spolu s tradičnými rivalmi Feyenoordom z Rotterdamu a PSV z Eindhovenu. Túto dominanciu však ohrozil štvrtý klub – AZ ’67.

AZ ’67, ktorý vznikol v roku 1967 zlúčením dvoch druhotriednych klubov, Alkmaar ’54 a FC Janstreek, sídli v meste Alkmaar v severnom Holandsku, 35 míľ severne od Amsterdamu.

Alkmaar, známy výrobou syra, mal teraz futbalový klub, ktorý sa rýchlo dostal na najvyššiu priečku krajiny, Eredivisie, vďaka finančnej podpore jeho majiteľov, bratov, bývalých hráčov Alkmaar ’54 a majiteľov reťazcov obchodov so spotrebičmi Ceesa a Klaasa Molenaara.

AZ ’67, financovaný Molenaars, bol stále silnejší a silnejší, vyhral svoju prvú veľkú trofej porážkou Ajaxu vo finále Holandského pohára v roku 1978 a pokračoval v kvalifikácii do európskej súťaže koncom 70. a začiatkom 80. rokov.

V ročníku 1980/81 zažil AZ ’67 najlepšiu sezónu vo svojej histórii, tím vedený obrancami Medcote a Hugom Hovenkampom, stredopoliarom Janom Petersom, útočníkmi Keesom Kistom a Kristen Nygaard, vedenými Nemcom Georgom Kieslerom, získal titul v Eredivisie za prvý krát. Diem druhýkrát zdvihol nad hlavu Holandský pohár a dostal sa do finále Pohára UEFA, kde im návrat Bobbyho Robsona z Ipswichu Town z Ipswichu v druhom zápase uprel vzrušujúce historické treble.

Kessler odišiel po ďalšom víťazstve v holandskom pohári v roku 1982 a po smrti Ciesa a odchode Klaasa začalo obdobie úpadku, ktoré vyvrcholilo zostupom v roku 1988. AZ vydržal v druhej priečke, Eerste. divízia, osem sezón, postúpila, okamžite zostúpila a potom sa vrátila do Eredivisie v roku 1998. Odvtedy sú tam.

READ  Roundup WJC: Ponomarev strelí dva góly a vedie Rusko okolo Spojených štátov

V polovici roku 2000 AZ opäť vyzýval špičkové tímy v Holandsku a po sérii porážok získal druhýkrát titul v Eredivisie v sezóne 2008/09, keď tím pod vedením Louisa van Gaala nazbieral jedenásť bodov. Jasné miesto Steva McClarena z FC Twente.

O štyri roky neskôr vyhral klub štvrtý Holandský pohár, pričom americký útočník Josey Altidore doviedol AZ k víťazstvu proti PSV. A zatiaľ čo hlavné trofeje sa mužom Alkmaaru vyhýbali, AZ naďalej zapôsobil a v predchádzajúcich deviatich sezónach skončil v prvej šestke Eredivisie.

Bez zdrojov ako Ajax, Feyenoord a PSV sa AZ spolieha na svoj vynikajúci prieskum a školenia pri získavaní a rozvoji mladých talentov s budúcimi hráčmi Premier League, ako sú Mousa Dembélé, Vincent Janssen, Jóhann Berg Guðmundsson, Wouteweghorst atď. Jahanbaksh a Steven Berghuis patria medzi tých, ktorí strávili v klube čas za posledných 15 rokov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close