Svet

Ázijské pobrežné mestá sa rýchlo potápajú: štúdium

Vietnamské Hočiminovo mesto je na vrchole štúdie potápajúcich sa mestských centier v južnej a juhovýchodnej Ázii. – AFP/súbor
  • Nová štúdia naznačuje, že potápajúce sa mestá, desaťtisíce ľudí postihnutých stúpajúcou hladinou morí
  • Rýchla urbanizácia Tieto mestá vo veľkej miere čerpajú podzemnú vodu, aby slúžili rastúcej populácii
  • Mestám, v ktorých dochádza k rýchlemu poklesu miestnej pôdy, hrozí väčšie riziko pobrežných rizík.

Naí Dillí: Pobrežné mestá, ktoré sa rozprestierajú v južnej a juhovýchodnej Ázii, sa potápajú rýchlejšie ako kdekoľvek inde na svete, takže milióny ľudí sú vystavené stúpajúcej hladine morí, tvrdí nová štúdia.

Podľa štúdie singapurskej technologickej univerzity Nanyang (NTU), publikovanej minulý týždeň v časopise Nature Sustainability, tieto mestá s rýchlou urbanizáciou vo veľkej miere čerpajú podzemnú vodu, aby slúžili svojej rastúcej populácii.

„To vystavuje mestá, ktoré zažívajú rýchle lokalizované zosuvy pôdy, väčšiemu riziku pobrežných nebezpečenstiev, ako je tomu v dôsledku stúpania hladiny mora v dôsledku klímy,“ uvádza sa v štúdii.

Najľudnatejším mestským centrom Vietnamu a hlavným obchodným centrom je Hočiminovo mesto potopenie Ročný priemer 16,2 milimetra (0,6 palca) bol na vrchole analýzy satelitných údajov zo 48 veľkých pobrežných miest po celom svete.

Západoindické mesto Ahmedabad, indonézske hlavné mesto Jakarta a mjanmarské obchodné centrum Yangon, sa v špičkách potopilo o viac ako 20 milimetrov, pričom druhý na zozname je juhobangladéšsky prístav Chittagong.

„Mnoho megamiest sa rýchlo rozrastá v pobrežných mestách po prúde, kde vysoké požiadavky na ťažbu podzemnej vody a nakladanie z husto vybudovaných stavebných systémov prispievajú k poklesu miestnej pôdy,“ uvádza štúdia.

Potápajúce sa mestá nie sú výsledkom Zmena podnebiaVedci však uviedli, že ich práca poskytne lepší prehľad o tom, ako by tento fenomén „mohol znásobiť účinky priemerného stúpania hladiny morí spôsobeného klímou“.

Viac ako miliarda ľudí žije v ohrozených pobrežných mestách Stúpajúca hladina mora Do roku 2050, podľa Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy.

READ  Bidenova voľba veľvyslanca OSN sľubuje, že bude Čínu zodpovedať

Aj keď sa drasticky znížia emisie skleníkových plynov, globálna hladina morí by sa mohla do konca storočia zvýšiť až o 60 centimetrov (24 palcov), hovorí IPCC.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close