Ekonomika

Bankár ECB Kazimír obvinený z úplatkárstva | Obchodné a ekonomické správy

Peter Kažimír, šéf centrálnej banky Slovenska, označil pohľadávky voči nemu za nepodložené.

Peter Kažimír, člen správnej rady Európskej centrálnej banky, je na Slovensku obvinený z úplatkárstva, kde politici stupňujú tlak, aby sa ho pokúsili zosadiť.

Kazimír, šéf centrálnej banky krajiny, obvinenia poprel. Jeho právnik Andrej Mularczyk uviedol, že guvernér dostal oznámenie o obvineniach a plánuje proti nim podať sťažnosť.

„Necítim sa vinný zo žiadneho zločinu,“ uviedol Kažimír vo vyhlásení, ktoré v utorok distribuovala centrálna banka. Povedal, že obvinenia proti nemu sú nepodložené. Hovorca ECB sa k tomu nevyjadril.

Riadiaci orgán nie je pre svojich členov cudzincom, ktorí znášajú právne problémy. Za posledné desaťročie čelili členovia od Cypru po Lotyšsko a Slovinsko obvineniam alebo obvineniam, ktoré vzniesli sťažnosti od ECB, že porušili nezávislosť centrálnej banky. Podľa práva EÚ majú vlády zakázané prepustiť centrálnych bankárov, pokiaľ sa nepreukáže závažné pochybenie.

Obvinenia z korupcie voči Kažimírovi súvisia s jeho úlohou ako ministra financií vo vláde premiéra Roberta Figa, ktorý prišiel o moc v roku 2020, informoval denník Sme. Kazimír je vo svojej súčasnej funkcii od roku 2019.

Kazimír sa vzoprel politickému tlaku a v priebehu vyšetrovania odstúpil. Bol najvyšším členom predchádzajúceho slovenského kabinetu, ktorého vládne protikorupčné ťaženie zastihlo.

Teraz sa budú vyšetrovať obvinenia, proces bude trvať najmenej štyri mesiace a potom súd rozhodne, či je alebo nie je opodstatnené vznesenie obvinenia. V prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov.

Poslanec slovenskej vládnej koalície Peter Kremský v stredu pre DenníkN povedal, že budúci týždeň predloží parlamentnému výboru návrh, aby požiadal prezidenta o odvolanie Kažimíra z funkcie. Podľa slovenského práva o prípadoch odvolania guvernérov centrálnych bánk rozhodujú súdy EÚ.

READ  V Slovenskej republike už Huawei v našich sieťach nepočítame

Kazimír je druhým guvernérom centrálnej banky z východnej krajiny eurozóny, ktorý čelí obvineniam z úplatkárstva. V roku 2018 bol zadržaný a neskôr obvinený Ilmars Rimcevics, bývalý lotyšský člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky.

Rimcevics bojuje proti obvineniu z trestného činu žiadania úplatku výmenou za pomoc už neexistujúcej Trasta Komerkbanka s regulačnými problémami. Jeho zatknutie je jedným zo série škandálov ohrozujúcich dobré meno finančného sektora eurozóny. Všetky obvinenia popiera a zo svojich právnych problémov viní skupinu bánk.

V prípade, ktorý prejednával Európsky súdny dvor týkajúci sa prípadu Rimcevics, konzultant v apríli uviedol, že členovia riadiaceho orgánu ECB majú pri svojich formálnych povinnostiach širokú imunitu voči trestnému stíhaniu.

Imunita by mala zabrániť „začatiu súdneho konania alebo prijatiu vnútroštátnych regulačných opatrení“ predtým, než dôjde k „zmluve so subjektom, ku ktorému táto osoba patrí,“ uviedol vtedy generálny advokát Julien Kokot v nezáväznom stanovisku. Na úplný verdikt v prípade sa stále čaká.

Dlhé vládnutie bývalého premiéra Fica sa skončilo vlnou hnevu verejnosti po zastrelení investigatívneho novinára, ktorý písal o prepojení medzi zločinom a politikou. Protivládne protesty nakoniec zvrhli administratívu.

Po nástupe novej vlády bolo zatknutých niekoľko úradníkov vrátane bývalého námestníka ministra spravodlivosti, špeciálneho prokurátora a generálneho inšpektora polície.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close