Veda

Bezpečnostní poradcovia NASA vyjadrujú znepokojenie nad Boeingom Starliner a SpaceX Starship Spaceflight Now

Kozmická loď Starliner spoločnosti Boeing zostupuje pod padákom na záver misie Orbital Flight Test-1 22. decembra 2019. kredit: NASA/Aubrey Gemignani

Členovia nezávislého bezpečnostného poradného panelu NASA vo štvrtok varovali vesmírnu agentúru, aby nepokračovala v testovaní letových posádok problémovej kozmickej lode Starliner od Boeingu a o konečnej certifikácii padákov kapsuly a úrovniach personálu Boeing v programe.

Bezpečnostní poradcovia tiež uviedli, že existujú „očividné obavy o bezpečnosť“ v súvislosti s plánom SpaceX vypustiť obrovskú raketu Starship z Pad 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku, rovnakom zariadení, ktoré sa používa na misie s posádkou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Boeing plánuje budúci týždeň obnoviť testovací let, ktorý trápi jeho posádka Starliner. Misia s názvom Orbital Flight Test-2 alebo OFT-2 neponesie astronautov. Ale ak to pôjde dobre, misia OFT-2 pripraví pôdu pre ďalší štart Starlineru, ktorý dopraví posádku na vesmírnu stanicu na záverečnú demonštračnú misiu – nazývanú Crew Flight Test alebo CFT – predtým, ako NASA a Boeing ohlásia nové. Úžitkové vozidlá pripravené na prevádzku.

Vesmírna loď Starliner, vyvinutá v rámci verejno-súkromného partnerstva, poskytne NASA druhú kapsulu s hodnotením pre ľudí, ktorá bude schopná prepraviť astronautov na az vesmírnej stanice spolu s vesmírnou loďou Dragon spoločnosti SpaceX, ktorá bude vypustená v máji 2020 ako posádka. posádka.

Teraz, keď SpaceX poskytuje pravidelné prepravné služby posádky na vesmírnu stanicu, predstavitelia NASA mali čas vyriešiť technické problémy s kozmickou loďou Starliner. NASA napriek tomu túži po dvoch poskytovateľoch prepravy posádky, aby sa nemuseli pri letoch astronautov opäť spoliehať na ruskú kozmickú loď Sojuz, ak SpaceX narazí na nejaké výrazné meškanie.

„Porota je potešená, že podľa všetkých náznakov nie je potrebné ísť do CFT,“ povedal David West, člen poradného panelu pre leteckú bezpečnosť, na štvrtkovom verejnom stretnutí. „Myšlienka, ktorá nám bola (z NASA) neustále odovzdávaná je, že programy prejdú na CFT, a to až keď budú pripravené. Samozrejme, že najlepšou cestou k CFT by bol úspešný OFT-2.“

NASA podpísala s Boeingom od roku 2010 sériu zmlúv na vývoj, testovacie lety a prevádzku Starlineru v hodnote viac ako 5 miliárd dolárov. Zmluva zahŕňa dohody o šiestich letoch s rotáciou posádky na vesmírnu stanicu – každý so štvorčlennou posádkou – po dokončení misie OFT-2 a krátkodobých letových testoch posádky s astronautmi.

Program Starliner však utrpel roky oneskorenia. Softvérová kríza zabránila kozmickej lodi pripojiť sa k vesmírnej stanici na misii OFT-1 v roku 2019, čo prinútilo Boeing uskutočniť druhý nepilotovaný testovací let na svoje náklady. Misia OFT-2 bola na štartovacej rampe vlani v auguste a pripravovala sa na štart na vrchole rakety United Launch Alliance Atlas 5, keď si inžinieri všimli, že 13 izolačných ventilov okysličovadla v pohonnom systéme kozmickej lode Starliner uviazlo v zatvorenej polohe.

READ  Pitva odhalila, že strata čuchu COVID je spôsobená zápalom, nie vírusom

Po deviatich mesiacoch testovania, vyšetrovania a výmeny za nový pohonný modul presunul Boeing 4. mája kozmickú loď Starliner späť do raketového hangáru ULA, aby ju zdvihol na vrchol rakety Atlas 5, ktorá mala byť po štarte trupom. ísť. Prečítajte si náš predchádzajúci príbeh o oprave ventilov.

West vo štvrtok povedal, že manažéri NASA podpísali opravu okysličovacieho ventilu pre misiu OFT-2, ale „existuje určitá otázka, či budúce lety po OFT-2 budú vyžadovať prepracovanie ventilu.“ Povedal tiež, že manažéri schválili „ospravedlnenie letu“ pre problémy s vysokotlakovým uzatváracím ventilom na pohonnom systéme Starliner Command Module, čo je samostatný problém od okysličovacieho ventilu v servisnom module.

Kozmická loď Starliner Boeingu bola vyzdvihnutá vo vnútri zariadenia pre vertikálnu integráciu ULA 4. mája v rámci prípravy na misiu OFT-2. Modul Starliner Crew je v hornej časti a servisný modul je v spodnej časti. kredit: NASA/Frank Michaux

„Okrem toho existujú obavy, že certifikácia padákov Boeing zaostáva,“ povedal West.

Poznamenal tiež „významné programové znepokojenie“ s obmedzeným počtom rakiet Atlas 5 hodnotených ľuďmi v zozname ULA. ULA má na let 24 ďalších rakiet Atlas 5, kým budú rakety vyradené v prospech lacnejšej a výkonnejšej rakety Vulcan Centaur.

Osem z týchto 24 rakiet už bolo pridelených programu Starliner, čo je dosť na splnenie zmluvných požiadaviek Boeingu voči NASA, ktoré zahŕňajú ďalšie dva testovacie lety na vesmírnu stanicu a šesť operačných misií s rotáciou posádky.

Nová raketa Vulcan ULA ešte neodletela.

„Ďalším faktorom je, že nosná raketa Vulcan musí byť certifikovaná pre vesmírne lety s ľudskou posádkou, aby nahradila Atlas 5 pre štart Starlineru, a proces získania tejto certifikácie môže trvať roky,“ povedal West.

West, dlhoročný manažér technickej bezpečnosti a riaditeľ skúšok v rade certifikovaných bezpečnostných profesionálov, uviedol, že všeobecné obavy o zamestnancov NASA a zmluvných partnerov v programe ľudských vesmírnych letov agentúry „sú v prípade Boeingu mimoriadne dôležité.

„Výbor zaznamenal, že počet zamestnancov Boeingu sa zdá byť obzvlášť nízky,“ povedal West. „Panel bude v blízkej budúcnosti monitorovať situáciu, aby zistil, aký vplyv môže mať na existenciu alebo zmiernenie akéhokoľvek bezpečnostného rizika.

„Aj keď nechceme vidieť zbytočný zhon so spustením CFT, Boeing by mal zabezpečiť, aby sa použili všetky dostupné zdroje na splnenie primeraných harmonogramov a vyhnutie sa zbytočným oneskoreniam,“ povedal West Said.

READ  SpaceX buduje takmer 1500 satelitov Starlink ročne

„Určite stojíme za myšlienkou nespustiť, kým to nebude pripravené, kým nebude postarané o všetku bezpečnosť,“ povedal Mark Siangelo, ďalší člen bezpečnostného panelu. „Zároveň, ak sa program oneskorí z dôvodu nedostatku zdrojov, ktoré sa majú implementovať, čo má významný vplyv alebo by mohlo mať významný vplyv, plán NASA pre návrat na Mesiac a mnoho ďalších vecí, ktoré sa chystajú spôsobiť tie meškania.“ dostať sa von.“

Predstavitelia NASA a Boeingu odmietli stanoviť cieľový harmonogram letových testov s posádkou a uviedli len, že príprava kapsuly na prvú misiu astronautov zaberie vozidlo do konca tohto roka na prípravu na štart. Harmonogram letových testov posádky bude do značnej miery závisieť od výsledku misie OFT-2.

Astronaut na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice urobil túto fotografiu Kennedyho vesmírneho strediska 30. marca, pričom ukazuje Pad 39B vpravo dole, Pad 39A tesne nad ním a budovu zostavy vozidiel. Na tejto fotografii je odpoveď nižšie. kredit: NASA

SpaceX, ďalší komerčný dodávateľ posádky NASA, spustil päť misií s posádkou pre NASA, ako aj dve úplne súkromné ​​misie astronautov pomocou flotily vesmírnych lodí spoločnosti Dragon.

Predstavitelia minulý rok uviedli, že SpaceX zastaví výrobu novej kapsuly Dragon po vyrobení štyroch vozidiel hodnotených ľuďmi. Štvrtý a najnovší člen flotily prvýkrát odštartoval minulý mesiac. Každá kozmická loď Dragon je navrhnutá pre najmenej päť letov a SpaceX a NASA môžu certifikovať kapsuly pre ďalšie misie.

„Určite nás znepokojuje, či sa preprava astronautov na ISS a z ISS po zvyšok ich života dá uskutočniť bez akýchkoľvek ďalších drakov,“ povedal West. „Bolo by vhodné vykonať parametrické štúdie na informovanie a podporu relevantných rozhodnutí o tom, či je potrebných viac kapsúl Dragon.

„Počet štartov drakov však naďalej rastie a prijímajú sa opatrenia na udržanie rýchlosti štartov,“ povedal West. „Niektoré z týchto opatrení môžu zahŕňať odloženie preventívnej údržby a viacnásobné opätovné použitie draka. „Panel bude pozorne sledovať, či sa tieto opatrenia dajú implementovať bez zvýšenia rizika.

„Mimochodom, treba poznamenať, že zo všetkých týchto štartov SpaceX pochádza obrovské množstvo údajov,“ povedal West. „Aj keď údaje môžu byť prínosom pre NASA, myslíme si, že by sme sa mali postarať o to, aby sme neboli zahltení príliš veľkým množstvom údajov.“

Vo februári NASA objednala od SpaceX ďalšie tri misie s rotáciou posádky, čím sa pridali k šiestim letom v rámci pôvodnej zmluvy s komerčnou posádkou. Keď bude Starliner v prevádzke, NASA chce každých šesť mesiacov striedať posádky medzi Boeingom a SpaceX, pričom každému poskytovateľovi poskytne jeden let astronauta NASA ročne.

READ  10 „hotspotov“ LA County COVID zahŕňa Lancaster, Palmdale, Downtown LA, Studio City, Santa Clarita, Benátky

West uviedol, že SpaceX plánuje vypustiť obrovskú raketu Starship novej generácie, ktorá by mohla predstavovať riziko pre odpaľovacie zariadenie Falcon 9 a Dragon, ktoré sa v súčasnosti vyvíja v južnom Texase z Kennedyho vesmírneho strediska na Pad 39A.

„Jednou možnou možnosťou, ktorá bola identifikovaná na vypustenie hviezdnych lodí, je plánované nové zariadenie vo fyzických hraniciach okolo Pad 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku, odkiaľ sú vypúšťané draky,“ povedal West. „Existujú jasné bezpečnostné obavy z vypúšťania veľkých a zatiaľ nepreukázaných hviezdnych lodí v takej tesnej blízkosti, údajne len 300 yardov alebo tak, z inej plošiny, nehovoriac o takej základnej trase pre komerčný program posádky.“

Pad 39A je tiež jediným štartovacím zariadením, ktoré je v súčasnosti schopné vypustiť raketu Falcon Heavy od SpaceX, ktorá je potrebná na vynesenie niektorých ťažkých kozmických lodí NASA a americkej armády na obežnú dráhu.

Hviezdna loď a jej masívny pomocný stupeň Super Heavy sú vysoké asi 400 stôp (120 m). Systém je navrhnutý tak, aby bol plne opätovne použiteľný a SpaceX plánuje pristáť s nosnou loďou Starship a horným stupňom vertikálne na mieste štartu.

SpaceX dokončuje práce na štartovacej rampe Starship v južnom Texase, ale Federálny úrad pre letectvo posudzuje vplyvy prevádzky SpaceX na životné prostredie na tomto mieste pred vydaním licencie na komerčnú štartovaciu dráhu pre prvý skúšobný orbitálny let Starship v plnej prevádzke.

NASA minulý rok udelila SpaceX kontrakt v hodnote 2,9 miliardy dolárov na vývoj verzie vozidla Starship na pristátie astronautov na Mesiaci.

„Na záver by som len rád povedal, že toto sú mimoriadne komplikované časy pre ČKS,“ povedal West s odkazom na komerčný program posádky NASA. „Ako ukázalo miesto štartu Starship, je potrebné urobiť veľa externých, ale súvisiacich úvah. Jedna vec, ktorá je stále jasná, je, že je stále veľmi dôležité dostať sa do bodu, keď má NASA dvoch životaschopných poskytovateľov CCP.“

Napíšte autorovi e-mail.

Sledujte Stephena Clarka na Twitteri: @StephenClark1,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close