Svet

Biden a Harris odsudzujú americký rasizmus a do očí bijúce sexuálne obťažovanie

Washington: Prezident Joe Biden sa v nedeľu zameral na „škaredé jedy“ formálneho rasizmu a nadradenosti belochov, pričom uviedol, že dlhodobo sužuje USA a prisľúbil zmenu zákonov, ktoré budú aj naďalej diskriminovať.

Povedané na rovinu, demokratický prezident uviedol, že čelí problémom ako rasizmus, rasizmus a nacionalizmus.

Bidenovo vyhlásenie nasledovalo po podobných náladách viceprezidentky Kamaly Harrisovej, ktorá v piatok v Atlante opísala americkú históriu diskriminácie ázijských Američanov.

„Rasizmus je v Amerike skutočný a vždy ním bol,“ uviedol Harris, prvý ázijsko-americký občan v krajine, prvý černošský a prvý ženský viceprezident. „Xenofóbia je v Amerike skutočná a vždy ňou bola. Dokonca aj sexuálna.“ Povedala.

Bidenovo vyhlásenie, ktoré vyšlo v nedeľu večer, si pripomína Medzinárodný deň OSN pre elimináciu rasovej diskriminácie v 70. rokoch, kedy sa konal masaker v Južnej Afrike v roku 1960.

„Nenávisť nemôže byť bezpečným útočiskom v Spojených štátoch. Nikde na svete nemôže byť bezpečné útočisko. Musíme sa spojiť, aby sme ju zastavili,“ uviedol Fiden vo vyhlásení.

Povedal, že jeho administratíva vystúpi proti rasovej diskriminácii na celom svete, vrátane „hrozného“ zneužitia práv menšín Rohingov v Mjanmarsku a Ujgurov v Číne.

„Jednou z kľúčových hodnôt a presvedčení, ktoré nás ako Američanov spájajú, je postaviť sa proti nenávisti a rasizmu. Uznávame, že formálny rasizmus a biela nadradenosť sú škaredé jedy, ktoré tak dlho sužujú Ameriku,“ uviedol. „Musíme zmeniť zákony, ktoré pomáhajú diskriminovať v našej krajine, musíme zmeniť naše srdcia.“

Vyhlásenie Bidena prišlo minulý týždeň uprostred rastúceho tlaku na úradníkov činných v trestnom konaní, aby zastrelenie ôsmich ľudí v Atlante – vrátane šiestich žien ázijského pôvodu – považovali za ohavný zločin. – Reuters

READ  Aktuálne informácie o Trumpovom verdikte: Donald Trump bol uznaný vinným vo všetkých 34 bodoch obžaloby vo vyšetrovaní Hush money

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close