Svet

Binyamin Netanjahu vyjadruje „znechutenie“ Medzinárodného trestného súdu, ktorý žiada o jeho zatykač – Irish Times

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan oznámil, že bude žiadať o zatknutie izraelského premiéra, šéfa obrany a troch vodcov Hamasu. (Reuters)

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan uviedol, že bude žiadať zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Yoava Galanta spolu s vodcami Hamasu Yahya Shinwar, Ismail Haniyeh a Mohammed Taif.

Pán Khan uviedol, že existujú rozumné dôvody domnievať sa, že títo piati muži „by mali niesť trestnú zodpovednosť“ za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Chán uviedol, že vodcovia Hamasu sú „zločinne zodpovední“ za zabitie stoviek izraelských civilistov a zajatie najmenej 245 rukojemníkov 7. októbra. Povedal, že Hamas je vinný z vyhladzovania, vraždy, brania rukojemníkov, znásilňovania a iných činov sexuálneho násilia a mučenia.

Pokiaľ ide o izraelských vodcov, pán Khan povedal, že boli „obvinení zo zločinov proti ľudskosti v rámci rozsiahleho a systematického útoku na palestínskych civilistov“. Obvinil Izrael z hladovania ako spôsobu vojny, úmyselných útokov proti civilistom, ničenia a zločinov proti ľudskosti.

Pán Khan trval na tom, že Izrael má právo konať na ochranu svojho ľudu.

O tom, či dôkazy podporujú vydanie zatýkacích rozkazov, rozhodne predsúdny senát, ale súd nemá možnosť takéto zatykače vynútiť a USA a Izrael sa postavili proti vyšetrovaniu vojny v Gaze. USA a Izrael nie sú členmi ICC.

ICC je prvý stály medzinárodný súd pre vojnové zločiny na svete. Jeho 124 členských štátov má povinnosť okamžite zatknúť hľadanú osobu, ak sa nachádza na území členských štátov, ale súdy nemajú ako vykonať zatýkacie rozkazy.

Netanjahu označil akciu ICC za „škandál“.

„S znechutením odmietam porovnanie prokurátora v Haagu medzi demokratickým Izraelom a vrahmi Hamasu,“ povedal Netanjahu.

Poznamenal, že postup prokurátora ICC je novou formou antisemitizmu.

READ  Pri stroskotaní migrujúcej lode v Taliansku zahynulo 43 80 ľudí, ktorí prežili

„Občania Izraela, sľubujem vám jednu vec – pokus zviazať nám ruky zlyhá,“ povedal. „Ako predseda vlády Izraela sľubujem, že žiadny nátlak a žiadne rozhodnutie na žiadnom medzinárodnom fóre nás nezastaví pred útokmi na tých, ktorí sa nás snažia zničiť.“

Izraelský prezident Itzhak Herzog povedal, že konanie súdu je „za hranicami“ a „ukazuje rozsah, v akom hrozí kolaps medzinárodného súdnictva“.

Netanjahuovi politickí oponenti sa rýchlo zhromaždili na jeho obranu. Opozičný líder Yair Lapid označil oznámenie právnika za „katastrofálne“ a uviedol, že „Izrael nebude akceptovať porovnávanie s Hamasom“. Vyjadril nádej, že Kongres USA odsúdi akciu ICC.

Benny Gantz, člen izraelského vojnového kabinetu a šéf centristickej Strany národnej jednoty, tvrdil, že prijatie pozície prokurátora je „historickým zločinom“.

„Spájať vodcov krajiny, ktorá išla do vojny, aby ochránila svojich občanov, s krvilačnými teroristami je morálna slepota a porušenie jej povinnosti a schopnosti chrániť svojich občanov.“

Minister spravodlivosti Yariv Levin a krajne pravicoví ministri obvinili hlavného prokurátora ICC z antisemitizmu.

Hamas kritizoval žiadosť o vydanie zatykača na jeho vodcov. „Rozhodnutie je demoralizujúce prirovnávaním obete ku katovi [Israeli] Agresia pokračovať vo vyhladzovacej vojne,“ uviedol Hamas vo vyhlásení, v ktorom vyzval na zrušenie rozhodnutia ICC.

Americký prezident Joe Biden označil akciu ICC proti Izraelu za „absurdnú“.

„Dovoľte mi to ujasniť: bez ohľadu na to, čo tento prokurátor hovorí, medzi Izraelom a Hamasom neexistuje žiadna rovnosť,“ povedal.

Napriek dramatickým správam z Haagu izraelský vojenský postup v Rafahu pokračoval. Keď sa izraelské jednotky približujú k centru južného mesta Gaza, Izrael tvrdí, že milión obyvateľov teraz utieklo z oblasti, aby sa vyhli bojom.

Boje pokračovali aj v Jabalyi neďaleko mesta Gaza, kde vojaci cez víkend našli telá štyroch rukojemníkov.

READ  Daniel Craig, Michelle Obama a ďalšie známe osobnosti vzdávajú hold kráľovnej Alžbete II

Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze riadeného Hamasom bolo od začiatku vojny zabitých viac ako 35 500 Palestínčanov. Izrael tvrdí, že pri prekvapivom útoku Hamasu 7. októbra zahynulo 1200 ľudí a 253 rukojemníkov. Hamas zadržiava približne 128 rukojemníkov. Nie je známe, koľko ľudí zomrelo.

Gallant povedal v pondelok poradcovi pre národnú bezpečnosť v USA Jackovi Sullivanovi, že Izrael sa zaviazal rozšíriť pozemné operácie v Rafahu s cieľom odstrániť Hamas a vrátiť rukojemníkov. – Ďalšie správy: Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close