Zábava

Blíži sa druhé kolo volieb na Slovensku

Podľa exit pollov by sa o prezidentských voľbách na Slovensku malo podľa agentúry Reuters rozhodnúť v druhom kole. Ani jeden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov. O dva týždne sa opäť stretnú dvaja najväčší voliči Peter Pellegrini a Ivan Gorkoc.

Korgok získal v prvom kole 42 percent hlasov. Pellegrini ho nasleduje so ziskom 37 percent hlasov. Gorkoc, bývalý minister zahraničných vecí a diplomat, má proeurópske a proukrajinské názory a podporuje ho súčasná prezidentka Zuzana Čaputová. O znovuzvolenie sa už neuchádzal pre množstvo vyhrážok, ktoré dostal v posledných rokoch.

Prečítajte si aj: Budúcnosť Slovenska sa zmenila jedným ťahom

Pellegrini je súčasným predsedom slovenského parlamentu a podporuje ho strana súčasného premiéra Roberta Fica. Fico je v EÚ kritizovaný, pretože obmedzuje právny štát kontroverznými zákonmi. Je proruský a nie je ochotný vojensky podporovať Ukrajinu.

Úloha prezidenta na Slovensku je do istej miery slávnostná, ale môže zastaviť alebo oddialiť vládne projekty. Kabutová napríklad zablokovala vymenovanie popierača klimatických zmien za ministerku klímy.

Zdieľať Napíšte do redakcie

READ  Spomaľovač na Denaliho Slovak Direct

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close