Ekonomika

bne IntelliNews – Slovenský minister hospodárstva odstupuje z funkcie, keďže koaličná kríza vrcholí

Šéf strany SaS a minister hospodárstva Richard Sulík v stredu odstúpil z funkcie Termíny stanovené SaS Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) odstúpil z kabinetu.

Ostatní ministri SaS odložili svoje demisie do pondelka, čím Matovičovi poskytli viac času na odchod z kabinetu. Populárna strana OĽaNO uviedla, že Matovič tak urobí, ak pravicová SaS podporí 10-bodovú politiku OĽaNO pri riešení energetickej krízy.

Niektoré z týchto opatrení už predtým napadla SaS, no Madovič išiel za chrbtom svojich pravicových koaličných partnerov a v júni ich presadil s pomocou opozičných predstaviteľov neonacistov.

Sulík povedal, že je pripravený o týchto opatreniach diskutovať, ale raz Matovič z vlády odíde. „Žiadame, aby bola splnená naša požiadavka, ktorou je vyhostenie Igora Matoviča,“ povedal Sulík podľa agentúry Reuters.

Kľúčová patová situácia prichádza ako osobná zrážka medzi Suličom a Matovičom, ktorých impulzívne a populistické správanie od minulého roka priviedlo štvorkoalíciu na pokraj. Sulík sa už ponúkol, že v prípade Matoviča odstúpi z funkcie.

„Dáme mu to [Matovic] „Prakticky celej krajine potrvá deň-dva, kým urobí to, čo očakáva,“ povedal Sulík s tým, že ostatní ministri SaS odložia svoje demisie do pondelka. Ak SaS vystúpi z koalície, kabinet premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) stratí väčšinu v slovenskom parlamente.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala Hegera, aby verejnosti vysvetlil, ako bude vládnuť kabinet bez väčšiny a „ako získa podporu pre dôležitú legislatívu“.

Ak SaS odíde z vlády, bude sedieť s dvomi jednotlivými populistickými stranami, Matovičovým protikorupčným hnutím OĽaNO a krajne pravicovou Sme rodina Borisa Kollera, spolu s Národným mítingom Marine Le Penovej v Európskom parlamente.

Hrozí aj patová situácia vedúca k predčasným voľbám, ktoré by vrátili k moci bývalého premiéra Roberta Fica.

Čaputová otvorene kritizovala Matoviča, že v posledný deň ultimáta SaS prišiel s ďalším ultimátom, a povedala, že „nikto nemá záujem“ pokračovať v „večne sa nekončiacom príbehu“ medzi Matovičom a Sulíkom.

A na Slovensku Vyrovnajte sa s ťažkými časmi Uprostred napätého geopolitického prostredia s finančnými a energetickými krízami. Čoraz väčší počet slovenských dôchodcov upadá do chudoby, keďže sú jednou z najzraniteľnejších vrstiev spoločnosti, ktorá nezvláda dramaticky rastúce životné náklady.

Niektoré slovenské výrobné závody sa rozhodli zastaviť výrobu, napr Závod na výrobu hliníka Slowalcospôsobiť Stovky ľudí prídu o prácu.

Kaputová varovala aj pred kolapsom zdravotníctva. „Ľudia upadajú do príjmovej chudoby a ich hnev dosahuje rekordné úrovne. Nemôžeme riskovať ich trpezlivosť,“ povedala Kaputová.

Populisti a radikálne opozičné strany sa stávajú obeťou energetických a koaličných kríz. hovor Predčasné voľby.

Keď Slovensko oslavuje výročie Slovenského národného povstania v roku 1944 brutálne rozdrveného nacistami, bývalý premiér Robert Fico čelí obvineniam z trestného činu sprisahania súvisiaceho s jeho funkčným obdobím a jeho strana SMER priviedla zástupcov z ruského a bieloruského veľvyslanectva. Spomienka na Svolan, stredné Slovensko, Podnecuje odsúdenie Od všetkých lídrov vládnej koalície.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close