Ekonomika

bne IntelliNews – Taiwan sa teší na ekonomické zastúpenie vo Vilniuse do konca roka 2021

Najvyšší predstavitelia taiwanských politikov a podnikateľov navštívili Litvu 27. októbra, vrátane niektorých popredných taiwanských politikov, ako je taiwanský minister národného rozvoja Kung Ming-hin.

Návšteva prichádza v čase, keď sú vzťahy medzi Vilniusom a Pekingom na nízkej úrovni, pričom Peking sa vehementne stavia proti pokusom o medzinárodné uznanie Taiwanu.

Na rozdiel od niektorých iných taiwanských spojencov sa Litva chystá otvoriť zastúpenie Taiwanu v hlavnom meste Litvy, Vilniuse, nie v Taipei.

Nedávne rozhodnutie Litvy otvoriť ho vyvolalo ostrú kritiku zo strany komunistickej čínskej vlády.

Na ceste do Litvy viac ako 60-člennú taiwanskú delegáciu zastavilo Česko a Slovensko, kde tiež viedli dôležité rokovania. Návšteva bola znakom oživenia vzťahov medzi krajinami a Taiwanom a zhoršenia vzťahov s Čínou, ktorá si na Taiwan nárokuje ako súčasť svojho územia.

„Litva má v prvom rade záujem o taiwanské investície do špičkových technológií, biotechnológií a fintech,“ povedala delegácii litovská ministerka hospodárstva Asrine Armonite.

Taiwanský minister národného rozvoja Kung Ming-hin povedal, že Taiwan by mal otvoriť svoje ekonomické zastúpenie vo Vilniuse do konca tohto roka.

Medzitým si Litva stanovila o niečo neskorší dátum – začiatok roku 2022, hovorí Armonite.

Právny rámec bol vypracovaný a vstúpi do platnosti budúci rok, uviedol minister.

Harmonite hovorí, že pre Taiwan je „reálne“ otvoriť výrobný závod pre známe polovodiče v litovčine.

Kvôli diplomatickej roztržke medzi Vilniusom a Pekingom Čína začiatkom tohto roka odvolala svojho veľvyslanca v Litve a nariadila Litve, aby urobila to, čo pobaltské štáty.

Litovskí podnikatelia tvrdia, že obchod s Čínou sa prepadol v dôsledku diplomatického sporu medzi Vilniusom a Pekingom.

27. októbra podpísali litovskí a taiwanskí delegáti šesť memorand zameraných na posilnenie spolupráce v oblasti polovodičov, biovedy, biotechnológie, laserovej a satelitnej technológie, výskumu kryštálov a financií.

READ  V hale Montial de Brooksells bol uvedený výber jedál Food & Rose

Minister Ming-hsin uviedol, že delegácia plánuje v najbližších dňoch uskutočniť približne 100 obchodných stretnutí s litovskými spoločnosťami.

Dohody o spolupráci podpísali v stredu 27. októbra aj univerzity a výskumné centrá v Litve a na Taiwane.

Medzi tromi litovskými univerzitami, vrátane Národnej univerzity Sun Yat-sen na Taiwane a Vilniuskej univerzity, Technickej univerzity Vilnius Kediminas a Technickej univerzity v Kaunase, bolo podpísané memorandum o porozumení s cieľom zúčastniť sa taiwansko-litovského projektu výskumu v oblasti polovodičov. Podľa ministerstva školstva, vedy a športu.

Okrem toho bola podpísaná samostatná dohoda o vzájomnom porozumení medzi spomínaným centrom pre výskum kryštálov na Taiwanskej univerzite a Litovským centrom pre fyzikálne vedy a technológie (FTMC).

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close