Ekonomika

Nedávne zvýšenie emisií skleníkových plynov upriamilo pozornosť na írske letecké spoločnosti

Írsko opäť dokázalo, že je v Európe odľahlé, pričom pokračujúce zvyšovanie emisií skleníkových plynov kompenzuje snahy ostatných členov EÚ o znižovanie emisií.

Nové údaje štatistického úradu Eurostat ukazujú, že Írsko bolo jednou zo šiestich krajín EÚ, ktoré zaznamenali nárast emisií za tri mesiace končiace júnom tohto roka.

Za ten čas sa írske emisie skleníkových plynov zvýšili o 3,6 %, za Maltou a Lotyšskom, ktoré vzrástli o 7,7 % a 4,5 %. Všetkých zvyšných 21 krajín EÚ oznámilo zníženie emisií v rozmedzí od 1 % do 24 %.

Pri výpočte údajov o emisiách Eurostat, oficiálny štatistický úrad EÚ, pripisuje emisie do ovzdušia súvisiace s medzinárodnou dopravou a jednotlivými krajinami, čo je metodický prístup, ktorý objasňuje rozsiahly vzťah Írska s leteckým priemyslom.

Za posledný rok Írsko trvalo na prvom mieste v emisnom zozname Eurostatu a uvádzalo pokračujúci nárast leteckej činnosti spojenú s obnovou po pandémii.

hovoriť s írsky volič, Hovorca Eurostatu uviedol, že hoci neboli zverejnené národné rozpisy, „emisie z dopravy prispievajú k celkovým emisiám, najmä v krajinách s veľkými rezidentnými leteckými spoločnosťami“, pričom zdôraznil emisie z najväčších európskych leteckých spoločností Ryanair a Aer Lingus. Obaja sú registrovaní v Írsku.

Celkovo emisie skleníkových plynov v celom hospodárstve EÚ dosiahli za tri mesiace končiace júnom tohto roka 821 miliónov ton ekvivalentu CO2, čo je medziročný pokles o 5,3 % napriek nárastu v Írsku a piatich ďalších krajinách.

V tom istom období zostal hrubý domáci produkt (HDP) EÚ stabilný a zaznamenal veľmi malú odchýlku 0,05 %, pričom štyri zo šiestich krajín zaznamenali zvýšenie emisií a nárast HDP.

Ekonomické odvetvia zodpovedné za väčšinu emisií skleníkových plynov sú výroba (23,5 %), bývanie (17,9 %), dodávka elektriny a plynu (15,5 %), poľnohospodárstvo (14,3 %), nasledované dopravou a skladovaním (12,8 %).

READ  Štatistiky podceňujú závislosť Slovenska od dovozu energie - EURACTIV.com

Na ročnej báze sa emisie znížili v 6 z 9 hospodárskych sektorov, avšak hlavným sektorom, v ktorom sa emisie zvýšili, bola doprava a skladovanie, kam patrí aj letecká doprava, pričom za tri mesiace vzrástli o 1,7 %.

Počas tohto obdobia sa desiatim krajinám EÚ, Dánsku, Francúzsku, Belgicku, Slovinsku, Slovensku, Bulharsku, Portugalsku, Španielsku, Rumunsku a Grécku, podarilo znížiť emisie a zároveň úspešne zvýšiť HDP.

hovoriť s írsky volič, Hovorca ministerstva pre životné prostredie, klímu a komunikáciu uviedol, že zistenia Eurostatu sú odhadované, „počítačové projekcie“ a údaje agentúry za rok 2022 sa nezhodujú s oficiálnymi údajmi írskej Environmental Protection Agency (EPA). Emisie vlani klesli o 1,9 %.

Oficiálne údaje EPA o emisiách skleníkových plynov v Írsku za druhý štvrťrok 2023 však ešte nie sú k dispozícii, čo znamená, že zatiaľ neexistuje údaj na porovnanie s najnovšími zisteniami Eurostatu.

„Avšak nedávne správy o emisiách od EPA, ako aj od WMO (Svetová meteorologická organizácia) a IPCC (Medzivládny panel pre zmenu klímy) načrtávajú potrebu znížiť emisie skleníkových plynov – globálne,“ pokračoval rečník.

„Vláda sa zaviazala riešiť emisie skleníkových plynov v Írsku; schváliť jeden z najambicióznejších klimatických zákonov na svete a mobilizovať verejný a súkromný sektor na zníženie emisií. Pracuje sa na dodaní ďalšej iterácie Írskeho akčného plánu v oblasti klímy – do roku 2024.“ „

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close