Ekonomika

bne IntelliNews – VISEGRAD Blog: Studený dážď pre Orbana

Prijal maďarský krajne pravicový premiér Viktor Orbán Studený dážď z nedávnych volieb v PoľskuZároveň sa Výsledkom Slovenska bola studená pohoda.

Vo voľbách na Slovensku zvíťazil populistický ľavicový líder Robert Figo, obdivovateľ Orbána, ktorý by tento týždeň mohol zostaviť už svoju štvrtú vládu. Kým v Poľsku, Donald TuskZdá sa, že poľský stredopravý vodca a zarytý kritik Orbána je pripravený zostaviť svoju tretiu vládu ešte pred Vianocami.

Poľské rozhodnutie ponecháva maďarského siláka izolovaného v Európskej únii (EÚ) ako jediného skutočného zarytého odporcu Bruselu a jediného spojenca ruského diktátora Vladimira Putina. Voľby znamenajú, že Orbán stráca silného spojenca v Poľsku a získava menšiu dôveryhodnosť na Slovensku.

Výsledky ukázali, že Orbánove obrovské nádeje na prudký nárast krajnej pravice v Európe sú nesprávne. Dokonca aj zvolenie Giorgie Meloniovej za taliansku premiérku bolo veľkým sklamaním, pretože prišla do centra a silne podporovala Ukrajinu.

Medzitým Orbanova strana Fidesz zostala bez skupiny v Európskom parlamente (EP) po odchode zo stredopravej Európskej ľudovej strany krátko predtým, ako ju vyhodili za ničenie európskych hodnôt. Maďarskému lídrovi sa nepodarilo vytvoriť novú silnú skupinu spomedzi nepriateľských nacionalistov a populistov EP.

Zatiaľ čo sa očakáva, že Poľsko pod Tuskovým vedením rýchlejšie napraví mosty s Bruselom, očakáva sa, že Orbánov konflikt o kľúčové hodnoty s EÚ bude pokračovať, aj keď sa Maďarsku podarí získať nejaké zmrazené fondy EÚ, ak bude Brusel nasledovať naivný prístup k zaškrtávaniu políčok. prístup.

Rotujúce predsedníctvo Maďarska v Rade Európy v druhej polovici budúceho roka bude nepríjemným cvičením márnosti. Eurokratov to údajne znepokojuje Bezpečnostné riziká Zmocnil sa maďarského prezidenta. Západné bezpečnostné agentúry už údajne odmietajú zdieľať tajomstvá s Budapešťou pre Orbánove ruské väzby a prenikanie Moskvy do jeho režimu.

READ  Po uskutočnení platby prechádza EÚ na implementáciu „zeleného“ plánu obnovy

Megafón mlčí

V minulosti mohol Orbán hrať v EÚ väčšiu rolu, pretože mu bolo umožnené použiť ako megafón Vyšehradskú skupinu krajín strednej Európy (V4). Skupina sa však zhoršila po tom, čo Maďarsko po ruskej invázii odmietlo podporiť Ukrajinu, zatiaľ čo Poľsko, Česká republika a Slovensko patrili medzi najsilnejších podporovateľov Kyjeva.

Patová situácia vo V4 sa nezmení, keďže premiéra PiS napokon Mateusza Morawieckého nahradí Súmrak a Fico nastúpi po slovenskom vládnom technokratovi premiérovi Ľudovítovi Oderovi.

Tusk je dlhoročným kritikom Orbana ako predsedu Európskej rady a ako poľskému premiérovi by mu neponúkol žiadnu podporu. Odvolal by poľskú všeobecnú ochranu Maďarska, napríklad jeho tichý prísľub vetovať odňatie hlasovacích práv Budapešti podľa článku 7 Zmluvy o Európskej únii.

Je však nepravdepodobné, že by sa do takýchto sporov chcel dostať Tusk, pretože sa musí sústrediť na domácu politiku a riešenie poľských sporov s Bruselom.

Pokiaľ ide o Slovensko, Fico podobne ako Orbán obviňuje Ukrajinu z ruskej invázie, zaviazal sa ukončiť vojenskú pomoc, kritizoval ekonomické sankcie voči Moskve a teraz vyzval na mierové rozhovory. Ale pre slovenských populistov to nie je súčasť ideologickej križiackej výpravy, ale rétorika pre domácu spotrebu, tak ako pre Orbána.

Figo je známy tým, že jednu vec hovorí doma a inú v Bruseli a len zriedka chodí von. Je otázne, či by spojenie s Ficom znamenalo pre Orbána nejaké významné politické náklady na sankcie na Ukrajine. Jeho prísľub ukončiť slovenskú vojenskú pomoc znel naprázdno, keďže Slovensko už poskytlo všetky použiteľné ťažké zbrane a lietadlá.

Niektorí tvrdia, že Figo je teraz zmeneným mužom po tom, čo ho masové protesty v roku 2018 prinútili odstúpiť od moci, a tentoraz bude pôsobiť ako nový Orbánov štít v Európe. Vymenovanie poslanca Smeru Juraja Blannera, ktorý je proti pomoci Ukrajine, za ministra zahraničia by mohlo signalizovať, že Fico zaujme tvrdší postoj a nie ďalší diplomat.

READ  Veľký kamión prechádzajúci cez slovenskú hranicu s Ukrajinou bol zablokovaný, pretože odpor utíchol

Napriek tomu je Slovensko užšie integrované do EÚ ako súčasť eurozóny a Figova vláda bude zúfalo túžiť po pomoci EÚ, ktorá by pomohla financovať investície na oživenie upadajúcej ekonomiky v čase, keď sú rozpočtové pokladnice prázdne. Fico teda namiesto Orbánových bojov v Bruseli dúfa, že bude pragmatický a bude hľadať spojencov.

Bodové skóre

Orbánovo Maďarsko sa však bude naďalej stretávať so zvyškom V4 v mnohých otázkach, najmä v oblasti migrácie, klimatických zmien a zachovania veta štátov. Bodové skóre.

Aj keď Poľsko, Česká republika a Slovensko podporujú vstup Ukrajiny do EÚ, obávajú sa, čo to bude znamenať pre ich poľnohospodárske dotácie a integračné fondy, takže ich rozdiely s Maďarskom sa môžu v budúcnosti zúžiť. Členstvo Ukrajiny v EÚ by znamenalo, že Česko by sa stalo aspoň čistým prispievateľom do EÚ a Poľsko tiež.

Orbán si môže všetky tieto medzinárodné zmeny dlho prezerať, pretože úplne vyprázdnil maďarskú demokraciu, čo opozícii veľmi sťažilo víťazstvo. Orbán svojím vtipným a grandióznym spôsobom argumentuje, že EÚ je blok v neodvratnom úpadku a že Maďarsko, považované za strednú mocnosť, potrebuje rozšíriť svoju sieť spojencov.

Vybudoval si s nimi blízke vzťahy Putinovo Rusko A Čína Si Ťin-pchingaMá stretnutia s oboma vedúcimi Minulý týždeň sa v Pekingu konal samit Iniciatívy pásu a cesty (BRI).. Usiloval sa o rozšírenie maďarského vplyvu na západnom Balkáne, čiastočne prostredníctvom podnikových akvizícií aj mimo nej Južný KaukazIzrael a Stredná Ázia.

Do akej miery je toto všetko diskutabilné. Napriek tomu môže Orbán vždy čakať na ďalšie voľby, ktoré sa vyvinú podľa jeho predstáv. Rakúsko by si na jeseň budúceho roka mohlo zvoliť vládu pod vedením Strany slobody, ktorá by mu poskytla dodatočnú ochranu, aby mohol pokračovať v gerilovej kampani proti Bruselu. Ak bude Donald Trump opätovne zvolený za prezidenta USA budúci rok v novembri, celý medzinárodný obraz sa určite drasticky zmení.

READ  Na slovenského premiéra Igora Madoviča sa vyvíjal tlak, aby odstúpil z postu ministra

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close