Svet

Brazílčan Jair Bolsonaro popiera pokus o prevrat a zakazuje voľby

Bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro usporiadal zhromaždenie v Sao Paule, kde odmietol obvinenia z prípravy prevratu.

Sa Paulo:

Tisíce Brazílčanov vyšli v nedeľu do ulíc Sao Paula, keď bývalý prezident Jair Bolsonaro napínal svoje politické svaly a odrezal volebný blok, ktorý mu už osem rokov bránil v nástupe do úradu.

Bolsonaro v prejave k davu priaznivcov v ekonomickom hlavnom meste opäť poprel obvinenia zo sprisahania s cieľom zostať pri moci po prehratých voľbách v októbri 2022.

„Čo je to sprisahanie? Tanky, zbrane, sprisahanie v uliciach. V Brazílii sa nič také nedeje,“ povedal Bolsonaro, ktorému polícia zadržala pas, keď ho a jeho najbližší vyšetrujú.

„Nemôžeme akceptovať, že úrad môže bezdôvodne odstrániť kohokoľvek z politickej scény,“ povedal.

V júni volebný tribunál zakázal Bolsonarovi kandidovať do roku 2030 pre útoky na volebný systém.

Bolsonaro tiež vyzval na „amnestiu pre úbohé duše uväznené v Brazílii“ svojich priaznivcov, ktorí v januári 2023 zaútočili na prezidentský palác, Kongres a Najvyšší súd. Voľby.

Tento 68-ročný bývalý armádny dôstojník zvolal v nedeľu protest na vyjadrenie podpory, keďže jeho právne problémy sa hromadia viac ako rok po tom, čo odišiel z úradu po tom, čo prehral vo voľbách s prezidentom Luizom Inaciom Lulom da Silvom, ktoré hlboko rozdeľovali hlasy.

Jeho priaznivci, oblečení v zelenej a žltej brazílskej vlajke, ktorú Bolsonaro počas svojho úradu symbolizoval, prúdili na Ballista Avenue, jednu z hlavných tepien v ekonomickom hlavnom meste krajiny.

Bývalý prezident zopakoval, že je po svojom funkčnom období 2019-2022 „prenasledovaný“.

„Hľadám mier, aby som vymazal minulosť a našiel spôsob, ako žiť v mieri,“ povedal.

8. februára vyšetrovatelia spustili „Operáciu Tempus Veritatis“ – latinsky „Hodina pravdy“ – v rámci ktorej polícia vykonala desiatky pátracích a zaisťovacích razií a zatkla niekoľkých spolupracovníkov Bolsonara.

READ  Krach na zrkadlovom koncerte: Chlapčenská skupina sa „nevzdá“ a odrazí sa späť, hovorí člen Kyung Do

Vyšetrovatelia obviňujú Bolsonara z niekoľkomesačného protidemokratického manévrovania vrátane plánu zdiskreditovať brazílsky elektronický volebný systém „dezinformačnou“ kampaňou pred voľbami s cieľom „legitimizovať vojenskú intervenciu“, ak prehrá.

Bolsonaro zrevidoval návrh prezidentského dekrétu, ktorý vyhlásil výnimočný stav, vyhlásil nové voľby a nariadil zatknutie sudcu Najvyššieho súdu Alexandra de Moraesa, šéfa brazílskeho najvyššieho volebného tribunálu.

Zverejnili aj video zo stretnutia v júli 2022, kde kričiaci, prísažný Bolsonaro nariadil ministrom kabinetu, aby pomohli zdiskreditovať volebný systém.

Bývalý krajne pravicový prezident Bolsonaro tieto obvinenia poprel a odmietol odpovedať na otázky počas štvrtkového polhodinového vypočúvania v centrále federálnej polície v Brazílii.

Gleisi Hoffmannová, predsedníčka Lulovej strany pracujúcich (PT), v X napísala, že zhromaždenie bolo „ďalšou hrozbou pre Bolsonarove inštitúcie a výzvou pre súdnictvo, ktoré je blízko k zodpovednosti.“

Bolsonaro čelí viacerým vyšetrovaniam v súvislosti s falšovaním osvedčení o očkovaní proti Covid-19 alebo zneužívaním darčekov z iných krajín, ako sú šperky zo Saudskej Arábie.

Napriek tomu je Bolsonaro stále považovaný za vodcu opozície a obdivovaný svojimi najvernejšími prívržencami.

„Bolsonaro je čestný človek, obeť prenasledovania,“ povedal 63-ročný staviteľ Wilson Asega, ktorý cestoval 700 kilometrov od štátu Minas Gerais, aby sa zúčastnil demonštrácie.

„Je dôležité ho podporovať, pretože reprezentuje Boha, krajinu a rodinu,“ dodal a zopakoval motto bývalého prezidenta, keď si cez rameno prehodil brazílsku vlajku.

Nedeľný popoludňajší protest bol vnímaný ako lakmusový papierik jeho podpory pred októbrovými komunálnymi voľbami, v ktorých by mal v stále polarizovanej krajine zohrať kľúčovú úlohu jeho vplyv.

Bolsonaro a jeho priaznivci mávali na demonštrácii izraelskými vlajkami, aby odmietli Lulove nedávne komentáre porovnávajúce izraelský útok na Gazu s holokaustom.

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close