Ekonomika

Bulharsko sa rozhodlo ukončiť zákaz dovozu ukrajinského obilia

Bulharsko sa vo štvrtok rozhodlo zrušiť zákaz dovozu obilia z Ukrajiny, jednej z piatich krajín východnej Európy zahrnutých do obmedzení, ktorých platnosť vyprší tento týždeň.

Ruská invázia na Ukrajinu uzavrela čiernomorské námorné trasy používané pred vojnou, v dôsledku čoho sa EÚ stala hlavnou tranzitnou trasou a vývoznou destináciou pre ukrajinské obilie.

V júni však Európska únia súhlasila s obmedzením dovozu ukrajinského obilia na päť členských štátov v snahe ochrániť farmárov, ktorí vinili dovoz za pokles cien na miestnych trhoch.

Piatimi členskými štátmi sú Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko.

Bulharský parlament hlasoval vo štvrtok pomerom 124 ku 69 za uznesenie o ukončení embarga s odvolaním sa na „solidaritu s Ukrajinou“ a potrebu „globálne zaručiť potravinovú bezpečnosť“.

Ukrajinské úrady rozhodnutie privítali.

„Bulharsko je príkladom skutočnej jednoty,“ napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na X, predtým Twitteri.

Poľská vláda v utorok rozhodla o predĺžení zákazu, ktorý mal vypršať v piatok.

Maďarsko aj Slovensko uviedli, že urobia to isté, ak sa Brusel rozhodne nepredĺžiť obmedzenia.

Rumunsko uviedlo, že sa bude riadiť rozhodnutím Bruselu.

Bulharsko sa odlišuje od svojich regionálnych susedov, pretože má veľa producentov slnečnicového oleja, ktorí sa od zavedenia zákazu sťažujú na vážny nedostatok semien a vysoké ceny.

Proeurópsky premiér Nikolaj Tenkov v stredu povedal, že zrušenie zákazu je nevyhnutné na „stimuláciu hospodárskej súťaže na trhu“, aby sa obmedzila inflácia.

Sofia požiada Brusel o pomoc „zlepšiť svoju cestnú a železničnú infraštruktúru s cieľom rýchlejšej prepravy ukrajinského tovaru do tretích krajín“.

Obmedzenia zavedené EÚ v máji umožnili Poľsku, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku zakázať domáci predaj ukrajinskej pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.

Obmedzenia určené na zmiernenie nadmernej ponuky vypršia v piatok.

READ  Madovich chce, aby minister financií rezignoval pred Vianocami

Pred ruskou vojnou na Ukrajine neboli východoeurópske krajiny poprednými dovozcami ukrajinského obilia, ale vývoz ukrajinského obilia a olejnatých semien do Poľska a Rumunska minulý rok prudko vzrástol, ukazujú údaje ukrajinských colných úradov.

Ukrajina a Rusko sú hlavnými vývozcami obilnín a oleja zo semien.

Od júla, keď Moskva odstúpila od čiernomorskej dohody o obilí, ktorú sprostredkovali OSN a Türkiye, bol vývoz obilia z ukrajinských riečnych prístavov narušený opakovanými útokmi.

Počas platnosti Čiernomorskej dohody sa vyviezlo takmer 33 miliónov ton ukrajinského obilia.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v stredu oznámil, že budúci týždeň sa stretne s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, Zelenským a ruským ministrom zahraničných vecí, keďže Ankara zintenzívnila svoje úsilie o obnovenie kľúčovej dohody o obilninách a zároveň vyzvala Západ, aby zvážil požiadavky. Sergej Lavrov.

„Som odhodlaný urobiť všetko pre to, aby som znovu zaviedol Čiernomorskú obilnú iniciatívu,“ povedal Guterres novinárom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close