Hlavné správy

Búrlivé časy koalície. Na základe zmluvy požiadať ruky, s pánom urobiť krátky proces – Domov – Novinky

Autor: Pravda, Eva Štenclová

Koaličným partnerom, ktorí hovoria o hanbe, ministra nepodporovali. Heger a Miškovič sa vyhýbajú vysvetľovaniu konfliktu záujmov. Okrem toho má byť Miškovič stíhaný za porušenie zahraničných práv, za ktoré čelí až dva roky väzenia.

Advokátska kancelária bratislavského advokáta Miškoviča mala podpísať zmluvy so štátom za celkovo 850 tisíc eur, iba so spoločnosťou Tipos za viac ako tristo tisíc. Minulý štvrtok sa ministerstvo financií pokúsilo objasniť tento prípad napadnutím predchádzajúcej vlády a tvrdením, že Tipos skutočne ušetril peniaze. Podobne reagovala aj spoločnosť Tipos, ktorú viedol nominovaný Heger Marek Kaňka.

Miškovič denníku Pravda vysvetlil, že ako právnik rieši špecifickú agendu na ministerstvách a štátnych podnikoch, ktorou je vyhľadávanie a následná analýza nepriaznivých zmlúv a zmlúv so štátom.

„Moja advokátska kancelária má osem zamestnancov a približne 9 až 10 spolupracujúcich právnikov, z ktorých všetci sú odborníkmi v každej oblasti práva. Poskytujem právne poradenstvo s pomocou a využívam spoluprácu s týmito ľuďmi, neposkytujem ju sama. Podľa môjho názoru „v tomto prípade nejde o konflikt záujmov a pri obstarávaní zmlúv o právnej pomoci s mojou advokátskou kanceláriou sa zákon nielenže dodržiaval, ale dokonca prekročil,“ odpovedal Miškovič. Pripustil, že Hegere pozná z prostredia hnutia OĽaNo asi tri roky. „Popísal by som náš vzťah ako pracovný,“ povedal.

Vyhýbanie sa doterajším odpovediam opäť podporilo opozičné smerovanie. Jeho predseda, Robert Fico, minulý týždeň hovoril o božskej krádeži a označil Matovičov pokus ospravedlniť tieto zmluvy za absurdné. Zároveň znovu pripomenul, že Miškovič sa dostal do konfliktu záujmov tým, že pôsobil ako poradca ministra financií, ku ktorému patrí Tipos.

„Musí existovať návrh na prepustenie ministra Hegera, pretože ide o bohaté stiahnutie peňazí zo štátneho rozpočtu. Je to čisto záležitosťou politickej strany OĽaNO,“ uviedol Robert Fico, vedúci opozičnej strany Smer. Oznámil, že všetkých 26 členov jeho strany je pripravených podpísať návrh na prepustenie Hegera. Zvyšných 30 požadovaných podpisov majú poskytnúť nezávislí členovia vznikajúceho hlasu okolo strany Pellegrini.

Miškovič, ktorý je tiež členom Legislatívnej rady vlády, čelí aj poplatkom. Jeho trestné stíhanie za Pravdu potvrdila aj Slovenská advokátska komora. „Slovenská advokátska komora má informácie o trestnom stíhaní právnika MM vo veci trestného činu. Pozvali sme právnika, aby pridal všetky nové skutočnosti o jeho trestnom konaní a jeho štádiu a momentálne čakáme na odpoveď,“ uviedla hovorkyňa komory Alexandra Donevová.

READ  Plameň pre Európsku letnú olympiádu mládeže začína svoju púť po Slovensku

Miškovič považuje jeho obvinenie za vymyslené. „V prípade informácií o mojom obvinení je to hrubá manipulácia s faktami. Je pravda, že ma obviňujú, ale je to falošné obvinenie pred viac ako desiatimi rokmi, keď som ešte nebol právnikom. obvinený z porušovania zahraničných práv pri najnižšej miere, kde je trest obvykle pokuta. V tomto procese som odmietol dohodu o vine a treste, pretože som nevinný. Podľa mojich vedomostí je to pomsta dlžníka, ktorý využil svoje kontakty s Polícia a zariadila moje obvinenie a následné obvinenie. Obvinenie nijako nesúvisí s výkonom činnosti advokáta, “zdôraznil Miškovič, pričom poznamenal, že o tejto situácii informoval aj Slovenskú advokátsku komoru, ktorá ich nezohľadnila. fakty ako dôvod pozastavenia jeho zákonnej licencie.

„Považujem moje obvinenie z dôvodu mojej neviny za veľký problém, pretože som sa stal obeťou nechutnej hry niektorých ľudí, ktorých očividne hnevajú oligarchovia, ktorí sa pomliaždili a zrušili ich predražené zmluvy so štátom. z toho títo ľudia stratia milióny eur.

VIDEO: Sulík štrajkuje späť: Matovičove výzvy sú úplne mimo.

Matovič obrátil prípad proti Sulíkovi

V nedeľu vodca koalície SaS a minister hospodárstva Richard Sulík v televíznej relácii Markíza vyhlásili, že Miškovičova zmluva so spoločnosťou Tipos je hanba. „Osvetľuje nepríjemné svetlo, pretože pripomína„ smerové “časy. Bolo by lepšie, keby takéto zmluvy neboli uzavreté,“ dodal Sulík. „Neviem si predstaviť, ako by Matovič prežil, keby sa to nestalo za našich vlád,“ dodal.

Nasledujúci deň predseda vlády Igor Matovic (OĽaNO) oznámil, že chce na nasledujúcom zasadnutí vlády prijať uznesenie, v ktorom uloží ministrom povinnosť do dvoch týždňov predložiť zmluvy na právne a poradenské služby. Ide o zmluvy na posledné tri roky. Následne podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) tieto zmluvy preskúma a preverí.

Namiesto toho, aby vysvetlil Miškovičove dohody so štátom, Matovič zaútočil na Sulíka. Vytiahol zmluvu, podľa ktorej malo byť podľa neho za hodinu právnych služieb účtovaných 582 eur. Matovič to nazval zlodej, mal byť podpísaný za vlády Petra Pellegriniho (nezaradené) Andreja Holáka ako štátny podnik MH management. Podľa Matoviča v tejto spoločnosti Holák naďalej pracuje, a preto má dôveru ministra hospodárstva Sulíka. „Veľmi by som rád, keby Richard Sulík absolvoval krátku skúšku s týmto pánom,“ povedal Matovič.

READ  13 Buckeyes cestuje do Japonska na majstrovstvá sveta vo vode - Ohio State Buckeyes

Sulík poukazuje na Matovičovu úroveň

V utorok Sulík opakoval svoje kritické slová znova. „Potom sme si to jednoducho všimli. Ceny sú očividne preč. Tento pán má veľmi zlú povesť a je to hanba tejto koalície. Čím skôr sa skončí, tým je lepšia pre celú koalíciu,“ zdôraznil Sulík na Miškoviča.

Spoloční partneri mali vysvetliť vzájomné rozdiely v koaličnej rade. Sulík sa nezúčastnil, ale pripustil, že bola búrlivá. Neobviňuje obvinenia predsedu vlády a vážne žiada krátke súdne konanie s Andrejom Holákom. „Neviem, pána Holáka. Zdedil ho Ľuboš Lopatka v spoločnosti MH Manažment. Pravidlom vo všetkých predstavenstvách je udržiavať čo najviac použiteľné, aby sa zachovala kontinuita. Avšak, keď ho Lopatka vymenoval do predstavenstva z riaditeľov Teplárne Košice som toto vymenovanie vetoval a Holák musel odísť, pretože nemá povesť v súlade s normami SaS, “vysvetlil Sulík.

Sulíkovi sa však nepáči zmluva, o ktorej hovoril Matovič. „Čisté pobúrenie. Potraste si ruky, aby ste podpísali takúto zmluvu. Podľa tejto zmluvy však Lopatka nekúpil ani jednu hodinu. Je to len škandalózna postava na papieri. Nebolo splnenie, takže nemôžem prijať výzvy, ktoré sú úplne na mieste, vážne, aj keď som chcel, “povedal Sulík premiérovi. „Nebudem osobne reagovať na osobné vzťahy. Hovorí to najmä o úrovni Igora Matoviča,“ dodal. Dodal, že predseda vlády schvaľuje návrh na vykonanie auditu podobných dohôd.

Podľa vedúceho MH Manažmenta Ľuboša Lopatku sú obvinenia predsedu vlády založené na nesprávnych informáciách. Vysvetlil, že predchádzajúca rada MH Management pod vedením predsedu Andreja Holáka bezprostredne po prípade s právnickou firmou Radomír Bžán, ktorej spoločnosť musela zaplatiť takmer 18 miliónov eur, súťažila päť advokátskych kancelárií – Paul Q, Ružička & partners , Taylor Wessing, Ecker Kán a partneri a White & Case. Rámcové dohody mali nadobudnúť účinnosť 25. februára 2019 uverejnením v centrálnom registri zmlúv a kotácie sa pohybovali od 70 EUR za hodinu bez DPH do 500 EUR za hodinu bez DPH.

READ  Chính phủ mới của slovensko hủy goi viện trợ quân sự cho Ukrajina

„V predvolenom nastavení každá právna služba konkuruje medzi piatimi vybranými advokátskymi kanceláriami pre každý konkrétny prípad. Doteraz vybrané a zaplatené sumy sa pohybovali v rozmedzí od 90 EUR do 135 EUR za hodinu bez DPH. Najvyššia požadovaná suma bola zaznamenaná v ponuke služby advokátskej kancelárie White & Case, s ktorou zatiaľ nebola uzavretá žiadna čiastočná zmluva, a teda ani neboli zaplatené. Tvrdenie, že Andrej Holák ako osoba dostal DPH vo výške 582 EUR za hodinu vrátane DPH, nie je pravda. Pán Holák, samozrejme, nikdy nebol platený v MH Management za výkon právnych služieb, “odpovedal Lopatka.

VIDEO: Fico o probléme s právnikmi ao tom, prečo chce Smer pripomenúť Hegerovi (18. augusta 2020).

Remišová nedovolí Kollárovi utrácať peniaze

Okrem Hegera čelí odvolanie aj predseda parlamentu Kollár, ktorý ako vlastník Fun Radio získal zákazku od spoločnosti Tipos. Štátna lotériová spoločnosť objednala Rádio Kollár reklamou v možnej výške 200 000 eur.

Proti tejto dohode tiež namietali podpredseda vlády a minister pre investície Veronika Remišová. Minulý týždeň nariadila úradníkom vo svojom oddelení, aby pozastavili zmluvy so súkromným rozhlasom a inými spoločnosťami, v ktorých sú konečnými používateľmi Kollár alebo iní aktívni politici. Kollár odpovedala, že Remišová prekračuje svoje právomoci. „Je to taký výstrel do temnej a zbytočne populizmu pani Remišovej. Je mi veľmi ľúto, že to urobila, ale mám pocit, že si už uvedomila, že urobila chybu,“ odpovedala Kollár.

Remišová však nepripúšťa žiadnu chybu ani po pondelňajšej diskusii na úrovni koaličnej rady. „Chápem, že sa pán Kollár rozhnevá. Ale zároveň bola v koaličnej rade priestor na otvorenie tejto otázky. Navrhla som, aby sme stanovili jasné pravidlá, ako sa s tým budeme v budúcnosti zaoberať. Stanovili sme ďalšie kontrolné pravidlá – predovšetkým informovanie vopred o možnom konflikte záujmov, prísna kontrola a dodatočná kontrola špecifikácie obstarávania, aby neexistovali pochybnosti o tom, že obstarávanie bolo pre niekoho šité na mieru, diskutujeme aj s ministrom Máriou Kolíkovou mechanizmus, ktorý bráni aktívnym vládnym politikom v prijímaní zmlúv od štátu, “radí Remišová.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close