Hlavné správy

Bývalý slovenský FM Korčok oznamuje prezidentskú kandidatúru – EURACTIV.com

Po tom, ako prezidentka Zuzana Čaputová oznámila svoje rozhodnutie neuchádzať sa o znovuzvolenie z osobných dôvodov, sa očakáva, že Ivan Gorkoc oficiálne oznámi svoju prezidentskú kandidatúru na tlačovej konferencii v stredu ráno.

Korčok v utorok dopoludnia na tlačovej besede splní svoj sľub, že do konca augusta oznámi, či bude kandidovať za prezidenta Slovenska. Okolnosti vyhlásenia, ktoré sa uskutoční v historickej budove v rodnom meste Korgoka, naznačujú, že sa rozhodol kandidovať na jar 2024.

Čaputová, ktorá povedala, že sa v júni nebude uchádzať o znovuzvolenie, implicitne podporila svoju kandidatúru s tým, že v ňu „verí“.

„Musím zhodnotiť, akú životnú zmenu prinesie plán kandidatúry,“ povedal Gorkok v júnovom rozhovore pre Denník N s tým, že si potrebuje robiť aj finančné plány. Rozhodnutie Čaputovej ovplyvnili vyhrážky smrťou jej a jej rodine.

Korčok pôsobil ako minister zahraničných vecí SR v rokoch 2020 až 2022, keď odstúpil, aby vyjadril svoj nesúhlas s politikou expremiéra Igora Matoviča. Predtým pôsobil ako veľvyslanec SR v USA a Bruseli.

Jeho potenciálna kandidatúra zaujala nielen diplomatickými skúsenosťami, ale aj angažovanosťou voči Európskej únii, NATO a západnej trajektórii slovenskej zahraničnej politiky.

Úloha prezidenta má osobitný význam vzhľadom na blížiace sa septembrové voľby. Popredná strana Smar sa dostala na titulky, keď prisľúbila, že zníži podporu Ukrajine. Tento postoj ostro kontrastuje s presadzovaním Korgoku pokračujúcej podpory v úsilí Ukrajiny o stabilitu a regionálnu integritu. Korčokovo predsedníctvo by bolo v prípade zvolenia protiváhou.

A augustová anketa Ukázalo sa, že Gorkoc by vyhral, ​​ak by kandidoval proti lídrovi Šmara a expremiérovi Robertovi Ficovi, ktorý prehral prezidentské voľby v roku 2014. Líder Hlasu Peter Pellegrini, ktorý je momentálne tretí vo voľbách, však bude mať navrch, ak bude Smar kandidovať proti expremiérovi Petrovi Pellegrinimu, ktorý odstúpil.

READ  Slovensko udelilo „dočasnú ochranu“ šéfovi ruskej propagandistickej siete

(Barbara Smušková | EURACTIV.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close