Veda

Čas letí: Zem sa krúti rýchlejšie, ako sa očakávalo

Priali ste si niekedy, aby rok 2020 – rok, ktorý nás po celom svete priniesol morom, obrovskou ekonomickou recesiou a možným poklesom americkej demokracie – mohol ísť o niečo rýchlejšie?

Podľa vedcov sa to skutočne stalo: Zem rotuje okolo svojej osi neobvykle rýchlym tempom počas celého roka, ktorý zaznamenáva 28 najrýchlejších dní planéty od roku 1960 do roku 2020.

Vieme to, pretože atómové hodiny vyvinuté v 60. rokoch minulého storočia sú schopné merať čas s extrémnou presnosťou a ako také určujú, ako sa môže dĺžka priemerného slnečného dňa líšiť tesne pod milisekundu, Podľa času a dátumu. Zem sa zvyčajne otáča okolo svojej osi voči Slnku, a to raz za 86 400 sekúnd, a preto sa každý náš slnečný deň rovná 24 hodinám. V roku 2020 však došlo k 2 rôznym príležitostiam, v ktorých sa počas tohto obdobia vyskytoval slnečný deň niekde medzi 1,0514 milisekundy a 1,802 milisekundy. Všetky tieto dni boli kratšie ako predchádzajúci najkratší deň v jadrových záznamoch (ktorý bol 5. júla 2005).

Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť Zeme. Patria sem pohyby jeho atmosféry, oceánu a roztavených jadier a Umelá priehrada.

Žiadny z vyššie uvedených prírodných procesov nepredstavuje priamu hrozbu pre ľudský život, ale vytvára potenciálne veľké nepríjemnosti pre vedcov zodpovedných za sledovanie času. Ak sa bude rotácia Zeme naďalej zrýchľovať, vedci budú musieť urobiť negatívny skok do našich hodiniek. To znamená, že naše hodinky strácajú sekundu, aby držali krok s nárastom rotácie planéty.

„Je dosť možné, že bude potrebný ďalší negatívny skok, ak sa rýchlosť rotácie Zeme ešte zvýši, ale je príliš skoro povedať, či je pravdepodobné, že k tomu dôjde.“ Televízii to povedal fyzik Peter Whibberley z Národného fyzikálneho laboratória v Británii. „O budúcnosti skokových sekúnd sa vedú aj medzinárodné diskusie a je tiež možné, že jeden negatívny skok môže posunúť rozhodnutie požadovať ďalší, aby sa skoková sekunda nadobro skončila.“

READ  Výskumníci objavujú kľúčový faktor, ktorý uľahčuje udržiavanie cieľov v oblasti cvičenia a stravovania

Rýchlosť Zeme je pravdepodobne nepredvídateľná, pretože od vzniku slnečnej sústavy sa rotácia Zeme spomaľuje. Je to preto, že prílivy a odlivy na Zemi vysielajú gravitačnú potenciálnu energiu na Mesiac, čo vedie k tomu, že Mesiac sa pomaly vzďaľuje od Zeme. Zhruba v čase vzniku Zeme z protoplanetárneho disku, pred 4,5 miliardami rokov, bola dĺžka dňa Asi 4 hodiny„A mesiac bol veľmi blízko. Mesiac naďalej stúpa asi o 3,8 centimetra ročne, čo spomaľuje rotáciu Zeme a tým predlžuje deň.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close