Ekonomika

Česká republika vyvolala hnev Ruska po zrušení bezplatných pozemkových koncesií pre veľvyslanectvo

Vláda Českej republiky rozhodla o zrušení dekrétov o bezplatnom užívaní pozemkov pre ruské veľvyslanectvo v Prahe a ďalších mestách krajiny. Rusko teraz bude musieť zaplatiť nájomnú zmluvu na užívanie pôdy, informovalo v stredu ministerstvo zahraničia.

Podľa hovorcu vlády toto rozhodnutie vyvolalo v Rusku ostrú reakciu Mária Zacharová Vo štvrtok označila požiadavku na nájomné za „pranie špinavých peňazí“ a porušenie Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch.

V 70. a 80. rokoch 20. storočia českí komunistickí vládcovia dostali územie Sovietskeho zväzu do bezplatného užívania a Rusko ich dostalo. Minister pre európske záležitosti Martin Dvořák „Tento rozsudok ruší vládne rozhodnutia prijaté pod hlavňami ruských tankov po invázii do našej krajiny,“ komentoval na Twitteri inváziu do Československa pod vedením Sovietov v roku 1968. Konšpirácie na podporu súčasnej okupácie Ukrajiny nemožno pripustiť.“

Rozhodnutie súčasnej stredopravej vlády na čele s Peter Fiala Nová kapitola dvojročného diplomatického sporu medzi Českom a Ruskom. Začalo sa to v roku 2021 po tom, čo bola Moskva nútená drasticky znížiť počet zamestnancov na svojom veľvyslanectve po tom, čo Praha obvinila Rusko z výbuchu v sklade zbraní v roku 2014.

Nedávno Česká republika výrazne podporovala Ukrajinu v jej vojne s Ruskom, pričom označila ruskú vládu za „teroristku“ a pridala ruského pravoslávneho patriarchu Kirilla na zoznam národných sankcií.

Rusko sa zaviazalo brániť svoj záujem proti verdiktu, ktorý považovalo za nezákonný. Zacharovová uviedla, že toto rozhodnutie je krokom späť od „civilizovaného dialógu“ a podnieti protiruské nálady.

READ  Slovenský verejný deficit sa v roku 2022 výrazne zníži a opäť prehĺbi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close