Ekonomika

Vybuchne alebo poletí? Tak či onak, bude sa tešiť, sľubuje Musk

Prvý „skutočný“ let hviezdnej lode sa blíži. Môže sa to skončiť úspechom aj plameňom.

Po nedávnom úspešnom teste prototypu hviezdnej lode sa SpaceX pripravuje na sériu ďalších.

Zatiaľ čo začiatkom septembra absolvoval krátku letovú skúšku stroj s výrobným číslom šesť (SN6), v súčasnosti sa spoločnosť Elona Muska chystá otestovať prototyp s označením SN7.1. Je to v podstate väčšia verzia palivovej nádrže Hviezdnej lode, ktorú SpaceX pri tlakových skúškach tlačí do bodu, kde praskne. Spoločnosť tak testuje limity novej konštrukcie a najmä oceľovej zliatiny 304L.

Čo však bude nasledovať, je oveľa zaujímavejšie. Elon Musk cez víkend na Twitteri odporučilže letový prototyp SN8 bude hotový asi o týždeň. Pripomenul, že už bude mať „nos“, respektíve špičku rakety (predchádzajúce mali iba „simulátor“ veľkej váhy) a veľké pohyblivé chlopne v hornej a dolnej časti, pripomínajúce krídla.

Prototyp, ktorý sa vydá na prvý veľký testovací let mimo súkromného komplexu SpaceX v Boca Chica, bude mať konečne tri motory Raptor a

Fotogaléria

Prototyp, ktorý sa vydá na prvý väčší testovací let mimo súkromného komplexu SpaceX v Boca Chica, bude mať nakoniec tri motory Raptor a „krídla“.

Zdroj: SpaceX, Editorial

„Tak teda [bude nasledovať] statické zapaľovanie, ovládacie prvky, statické zapaľovanie a lety do 20 kilometrov a späť, “opísal šéf SpaceX a dodal:„ Tak či onak, vzrušenie zaručené! „Poukázal na riziko spojené s podobnými testami, najmä v tak ranom štádiu vývoja.

SpaceX vyvíja a buduje hviezdnu loď skutočne raketovým tempom, zároveň však počíta s množstvom zlyhaní jednotlivých prototypov. Let do výšky asi 20 kilometrov po prvý raz skutočne otestuje novú raketu, ktorá jedného dňa privedie na Mars človeka.

Doterajšie testy pozostávali iba z krátkeho vzletu do výšky asi 200 metrov a okamžitého pristátia pod holým nebom v blízkosti. Lety do 20 km budú oveľa zložitejšou a teda podstatne rizikovejšou záležitosťou.

READ  Minister hospodárstva SR proti predlžovaniu sankcií na Kryme – EURACTIV.com

SpaceX medzitým pokračuje v práci na komerčných kontraktoch a vlastnom projekte satelitnej konštelácie Starlink. Už o pár dní sa chystá na obežnú dráhu vypustiť ďalšiu várku 60 satelitov z vlastnej produkcie, ktorým chce čoskoro poskytnúť satelitný internet. Musk jej v budúcnosti poskytne ďalší zdroj príjmu pre SpaceX.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close