Ekonomika

Türkiye-Slovakia Business Forum pripravuje cestu pre obchodný cieľ vo výške 5 miliárd USD

Na turecko-slovenskom obchodnom fóre v Bratislave sa diskutovalo o nových možnostiach spolupráce na posilnenie hospodárskych a obchodných väzieb medzi oboma krajinami, pričom minister obchodu Omar Bolat v utorok zdôraznil cieľ zvýšiť objem obchodu medzi oboma krajinami na 3 miliardy dolárov. 92,7 miliardy TL) v krátkodobom horizonte a 5 miliárd USD v strednodobom horizonte.

„Podpisom zakladajúcej deklarácie Spoločnej hospodárskej a obchodnej rady Türkiye-Slovensko (ETOK/JETCO) sme otvorili novú kapitolu našich bilaterálnych vzťahov,“ uviedol Bolat v príspevku na svojom účte X na sociálnej sieti na Twitteri. .

„Počas stretnutia o zakladajúcom vyhlásení ETOK som mal bilaterálne stretnutie s podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva SR Denisou Sakovou. Po fóre, na ktorom sa zúčastnila pani Saková, sme podpísali zakladajúce vyhlásenie ETOK,“ dodal.

„JETCO premení naše hospodárske a obchodné vzťahy na strategické partnerstvo, ktoré umožní spoločné podniky medzi podnikateľskými komunitami oboch krajín,“ dodal minister.

Od roku 2023 dosiahol objem obchodu so Slovenskom 2,3 miliardy USD, čo je najvyššie číslo medzi oboma krajinami. „Naše bilaterálne vzťahy so Slovenskom majú významný potenciál v rôznych odvetviach vrátane automobilového priemyslu, inovácií, informačných technológií a obnoviteľných zdrojov energie,“ dodal.

„Počas Türkiye-Slovakia Trade Forum sme diskutovali o nových možnostiach spolupráce na posilnenie ekonomických a obchodných vzťahov medzi oboma krajinami,“ dodal minister.

„Naším cieľom je zvýšiť objem nášho bilaterálneho obchodu na 3 miliardy USD v krátkodobom horizonte a 5 miliárd USD v strednodobom horizonte. Zelená transformácia, digitalizácia a mobilita sa stávajú kľúčovými oblasťami, v ktorých možno našu spoluprácu posilniť,“ poznamenal Bolat.

Vyzdvihol dynamickú ekonomiku Türkiye, strategickú polohu a silnú obchodnú sieť a zároveň poznamenal, že vyzval slovenské spoločnosti, aby ťažili z atraktívnych investičných príležitostí, ktoré Türkiye ponúka.

„Okrem toho sme v rámci podnikateľského fóra boli svedkami podpisu Memoranda o porozumení (MoU) medzi tureckou Radou pre zahraničné ekonomické vzťahy (DEIK) a Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO.“

READ  Návrh štátneho rozpočtu na rok 2023 schválila vláda

„Podpis oboch dokumentov je významný pre vytvorenie inštitucionálneho rámca pre prehĺbenie ekonomických a obchodných vzťahov medzi Tureckom a Slovenskom,“ uviedol minister.

„Okrem toho sme diskutovali o témach súvisiacich s hospodárskymi vzťahmi medzi EÚ a Tureckom. V tejto súvislosti sme skúmali možnosti vzájomných investícií a spolupráce v oblasti energetiky, cestovného ruchu a technológií,“ uviedol.

„Prostredníctvom mechanizmu JETCO, týchto priorít a našej obnovenej perspektívy ďalej posilníme naše ekonomické väzby,“ uzavrel.

Daily Sabah Newsletter

Majte prehľad o dianí v Turecku, regióne a vo svete.

Skupinu môžete kedykoľvek opustiť. Registráciou súhlasíte s našimi Podmienkami používania a Zásadami ochrany osobných údajov. Táto stránka je chránená reCAPTCHA a platia pre ňu Zásady ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky spoločnosti Google.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close