Ekonomika

Democracy Digest: Maďarský prezident Veto akceptuje kontroverzný zákon proti LGBT

Český prezident v spore s vládou; Strach z polarizácie; Gril povolený

Netrvalo dlho a medzi novým čečenským prezidentom a vládou sa objavila prvá kontroverzia. Hoci bývalý generál NATO Peter Powell bol pred jeho nástupom do úradu minulý mesiac považovaný za spojenca premiéra Petra Fialu, už teraz ukazuje, že je pripravený na Petra Fialu tlačiť. Dodržujte sľuby Mala by sa zaviesť demokracia. Počas víkendu prezident, nič menej ako bojovník za sociálnu spravodlivosť, kritizoval vládu za to, že sa nepripojila k 15 štátom EÚ pri podpore žaloby Európskej komisie proti maďarským zákonom proti LGBT. Povedal tiež, že bude od premiéra požadovať, prečo jeho vláda naďalej odkladá prijatie Istanbulského dohovoru proti sexuálnemu násiliu.

Trpezlivosť motivovaných podporiť Fialu ako lídra širokej koalície, ktorá vo voľbách v roku 2021 zosadila populistického miliardára Andreja Babiša, však netestujú len sociálne a kultúrne témy. Rastú tiež obavy, že vláda prehlbuje polarizáciu českej spoločnosti. Začína zverejňovať svoj ekonomický plán. Fiala, ktorý sa potil, aby udržal svoju konzervatívnu stredostavovskú základňu spokojný, rázne odmietol zvýšiť daň z príjmu. A tak sa krátia dôchodky a diskutuje sa o zvýšení DPH, zatiaľ čo on hľadá spôsoby, ako znížiť rozpočtový deficit. Nedávne vlny protestov proti tomu, ako vláda rieši krízu životných nákladov – ktoré mali proruský nádych – mnohých znepokojili. Mnohí poznamenali, že asi milión hlasov v roku 2021 dostali protiestablišmentové strany, ktoré propagovali ľavicovú hospodársku politiku, ktorá nemala miesto v parlamente. Fiala a jeho vláda to napriek tomu, že po nástupe do funkcie nadávajú tejto koalícii, radi ignorujú. Pavel o takýchto sťažnostiach hovoril, keď sa v stredu stretol s odborovým predákom Josephom Stretulom. Je jasné, že neoliberálna agenda premiéra takýchto kritikov nielen dráždi, ale aj začala. Ovplyvniť jednotu Aliancia piatich strán.

Česko v stredu prvýkrát použilo svoj „Magnitského zákon“ spolu s Vladimir Michajlovič Kundajev na novom sankčnom zozname. Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi, známa ako patriarcha Kirill, má teraz zakázaný vstup do Českej republiky a prístup k akýmkoľvek finančným prostriedkom v krajine. Okrem zmrazenia majetku biskupa, ktorý oficiálne požehnal ruskú brutálnu inváziu na Ukrajinu, možno tento krok čítať ako pápež v Maďarsku. Gril mal byť schválený EÚ vlani v júni, no zo zoznamu ho vyškrtli Námietky Viktora Orbána Porušilo by to „slobodu vierovyznania“. Zákon v štýle USA, ktorý oprávňuje americkú vládu zadržiavať osoby, o ktorých sa zistí, že sú hrubými porušovateľmi ľudských práv alebo sú zapojení do významnej korupcie, umožňuje Prahe uvaliť sankcie na ciele, na ktoré sa vzťahujú sankcie EÚ. „Veru nemožno použiť na ospravedlnenie zverstiev spáchaných ruskými vojakmi na Ukrajine,“ napísal minister zahraničných vecí Ján Lipavský s tým, že Česko sa vracia k pevnejšej zahraničnej politike zameranej na ľudské práva.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close