Ekonomika

Slovenský premiér varuje, že „trhy nás môžu potrestať“ za deficit

(Bloomberg) – Slovensko riskuje, že ho finančné trhy potrestajú, ak nepodnikne kroky na obmedzenie výdavkov a obmedzenie najväčšieho deficitu v rozpočte EÚ, povedal v rozhovore premiér Ľudovít Ódor.

Najčítanejšie od Bloombergu

Odhaduje sa, že deficit členského štátu eurozóny v tomto roku dosiahne 6 % HDP.

„Ak budeme takto pokračovať, finančné trhy nás môžu v budúcnosti potrestať,“ povedal v utorok pre agentúru Bloomberg v Bratislave 46-ročný bývalý centrálny bankár. „Zatiaľ nám veria, pretože veria, že príde záchranný plán.“

Ódor, ktorý prevzal moc minulý mesiac a zostane vo funkcii až do predčasných volieb 30. septembra, uviedol, že jeho úradnícka administratíva pripraví opatrenia na návratnosť výdavkov krajiny bez ohľadu na to, ktorá vládna koalícia sa po voľbách vytvorí. Jeho administratíva čelí od stredy hlasovaniu o dôvere.

Slovensko pred dvoma týždňami predalo 10-ročné dlhopisy za 2 miliardy eur (2,2 miliardy USD), pričom dopyt bol 7,7 miliardy eur. Výnosy dlhopisov sa v stredu obchodovali okolo 3,8 %, čím sa náklady krajiny na pôžičky dostali na rovnakú úroveň ako Grécko s nízkym ratingom. Pred dvoma rokmi Slovensko nezaplatilo žiadnu prémiu voči benchmarkovým nemeckým dlhopisom.

Očakáva sa, že verejný dlh krajiny tento rok vzrastie na 59 % HDP zo 48 % v roku 2019, aby sa zaplatili výdavky súvisiace s pandémiou Covid-19, vojnou v susednej Ukrajine a snahami o zmiernenie krízy životných nákladov po inflácii. . Vlani to bolo o takmer 13 % viac.

„Nie je iná možnosť, ako integrovať Slovensko,“ povedal Phem. „Verejné financie nie sú v dobrom stave.“

Medzi pripravované zmeny patrí podľa neho prechod na účelovú štátnu pomoc a sociálne platby. Ďalšie návrhy zahŕňajú vyššie dane zo spotreby a zrušenie rôznych daňových výnimiek.

READ  Azerbajdžan posilňuje vzťahy s poľským startupovým ekosystémom

‚Party’s Over‘

„Schválený rozpočet nikto nebral vážne,“ uviedol Parfum. „Musíme oznámiť, že párty sa skončila.“

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, fiškálny dohľad, tento mesiac uviedla, že Slovensko potrebuje zlepšiť saldo verejnej správy na 6 % HDP, aby si zabezpečilo dlhodobú udržateľnosť verejného dlhu.

Slovensko má rating A2 od Moody’s Investors Service a A+ od S&P Global Ratings, čo začiatkom tohto mesiaca zmenilo výhľad dlhu krajiny na stabilný z negatívneho.

Zatiaľ sa však uvidí, aký dopad budú mať Odorove plány na verejné financie krajiny a prieskumy teraz ukazujú, že strany nechcú škrtať verejné výdavky.

Strany na čele s Robertom Figom a Petrom Pellegrinim sa zaviazali zvýšiť vládne výdavky na ochranu slovenských podnikov a domácností pred následkami ruskej invázie na Ukrajinu a otrasmi globálnej ekonomiky.

–S pomocou Zoe Schneeweiss a Christopha Chamonicolasa.

(Reakcia trhu, obrat s grafom)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close