Svet

Čínsky zákaz rybolovu nie je žiadnou novinkou – Marcos

Bandar Seri Begawan – Prezident Marcos včera povedal, že čínsky štvormesačný zákaz rybolovu v Juhočínskom mori (SCS) nie je novinkou a je len rozšírením námorných práv krajiny.

Marcos však označil nové pravidlo zadržiavania ľudí, ktorí prekračujú hranice Číny, za „mimoriadne znepokojujúce“.

„Je tu zákaz rybolovu… pretože je sezóna. A to je niečo, s čím sme sa už dohodli,“ povedal v rozhovore pre médiá po filipínskom podnikateľskom fóre.

„Ale nová politika vyhrážania sa zadržaním našich vlastných občanov, to je iné. Je to eskalácia situácie. Takže áno, teraz je to veľmi znepokojujúce,“ dodal s tým, že je pripravený vyčerpať všetky možnosti na mierové vyriešenie problému. .

Námorný nárok Číny na celú SCS zrušil Medzinárodný arbitrážny súd so sídlom v Haagu v roku 2016.

Čínska vláda odmieta uznať rozhodnutie tribunálu, ktorý tiež potvrdil suverénne práva Filipínskej výhradnej ekonomickej zóny (EEZ).

Medzi Filipínami a Čínou došlo k niekoľkým napätým stretnutiam v Západofilipínskom mori (WPS), v oblasti SCS vo VHZ Filipín a na kontinentálnom šelfe.

Manila zaútočila v Pekingu za agresívne akcie, aby si uplatnila svoj nárok na strategickú oblasť Sealane, vrátane použitia vodných diel a laserových ukazovákov na hliadkovanie plavidiel pobrežnej stráže.

Začiatkom tohto mesiaca Čína oznámila, že povolila svojej pobrežnej stráži zadržiavať až 30 dní tých, ktorí porušia jej nariadenia o výstupe a vstupe. V zložitejších prípadoch môže byť doba zaistenia predĺžená na 60 dní.

Ministerstvo zahraničných vecí (DFA) túto politiku kritizovalo a vyhlásilo, že je v rozpore s Dohovorom Organizácie Spojených národov o morskom práve.

Filipíny protestovali proti čínskemu zavedeniu rybárskeho moratória v Juhočínskom mori od 1. mája do 16. septembra tohto roku, ktoré sa podľa nich vzťahuje na filipínske výsostné vody.

Na otázku, či sa uskutočňovali stretnutia alebo snahy backchannel vyriešiť spor alebo aspoň vytvoriť nejaký stred s Čínou, Marcos odpovedal: „Áno, samozrejme, že existujú. Povedal som to mnohokrát. Musíte vyskúšať všetko. nikdy neviem, ktoré úsilie bude úspešné.

„Takže akýkoľvek kontaktný bod, ktorý sa mi podarí vytvoriť, využijem a prinesie nám pokrok na každej úrovni, na úrovni lídrov, ministrov, námestníkov ministrov, jednotlivcov, kým nám nedajú podmienky na vyriešenie,“ dodal. .

Generálny riaditeľ zdôraznil, že takéto snahy by sa mali snažiť zastaviť agresívne akcie, ako je používanie vodných kanónov a laserových ukazovákov a umiestňovanie blokád, a umožniť Filipínam loviť v WPS.

READ  Kaddáfího syn vyhrá prezidentské voľby v Líbyi - predpovedá primát Ajodel

„Začnime s tým… Ak sa nám to podarí, potom môžeme prejsť na ďalšiu úroveň a zistiť, či existuje spôsob, ako urovnať všetky tieto nároky.“ Snažte sa neustále zlepšovať naše krajiny. Vždy, vždy existuje úsilie na každej úrovni,“ povedal.

Očakáva sa, že kontroverzia WPS sa dostane do centra pozornosti počas Marcosovho kľúčového prejavu na zajtrajšom Shangri-La Dialogue 2024 v Singapure.

Je prvým filipínskym prezidentom, ktorý vystúpil na každoročnom fóre organizovanom think-tankom International Strategic Studies.

„Je dôležité, že požiadali prezidenta Filipín, aby prišiel a hovoril o tejto záležitosti, čo uznáva, že existujú výzvy, ktorým čelia najmä Filipíny,“ povedal prezident.

„Zainteresované strany sa už neobmedzujú len na ASEAN (Asociácia národov juhovýchodnej Ázie), Áziu, Indicko-Pacifik. Už teraz pokrýva globálnu ekonomiku, a preto si myslím, že postavenie Filipín bude dôležité pri rozhodovaní mnohých politikov na celom svete,“ dodal.

„Čína nie je v poriadku“

Filipínske námorníctvo, ktoré trvá na tom, že čínsky zákaz rybolovu v SCS, ktorý zahŕňa časti WPS, je nezákonné od jeho prvého zavedenia vo februári 2021, včera uviedlo, že takéto pravidlá porušujú medzinárodné právo.

„Čína sa zbláznila,“ povedal včera novinárom hovorca filipínskeho námorníctva WPS Commodore Roy Vincent Trinidad.

Trinidad, xommander-in-xhief, Marcos sám, označil zákaz rybolovu za neprijateľný, pričom minister obrany Gilbert Teodoro Jr. ho označil za provokáciu.

„Chcem povedať, že všetky kroky Číny, ktoré ohrozujú našu národnú suverenitu, našu územnú celistvosť a blaho filipínskeho ľudu, poslúžia len na posilnenie odhodlania filipínskeho námorníctva a ozbrojených síl Filipín (AFP) vykonať Toto je výzva nielen pre celé ozbrojené sily, ale aj pre všetkých Filipíncov a konať,“ povedal Trinidad.

„AFP bude plne podporovať operácie nielen filipínskeho námorníctva, ale (aj) iných námorných orgánov činných v trestnom konaní, najmä Filipínskej pobrežnej stráže (PCG) a Úradu pre rybolov a vodné zdroje (BFAR). Uistite sa, že máme adekvátne pohotovostné plány pre prípad, že by sa situácia vyhrotila,“ dodal.

Predstaviteľ námorníctva ubezpečil filipínskych rybárov, najmä tých v Panatag Shoal alebo Bajo de Masinloc, že ​​filipínske námorníctvo a celá AFP budú plne podporovať ich aktivity a ich živobytie, ktoré je ich tradičným zdrojom príjmov.

READ  Indonézia kúpi 42 stíhačiek Rafale a F-15ID, ktoré budú čoskoro pripojené

„Nebojte sa, pokračujte v tom, čo robíte, AFP a celá vláda sú za vami,“ uviedol Trinidad v odkaze filipínskym rybárom.

Nie vážne

Podľa predstaviteľa PCG to Čína nemôže myslieť vážne s presadzovaním svojich takzvaných nariadení, ktoré zahŕňajú zákaz rybolovu v celom SCS a zadržiavanie zahraničných „narušiteľov“.

Podľa hovorcu PCG komodora J. Dariela National Task Force-West Philippine Sea (NTF-WPS) PCG nedávno sledovala iba dve hliadkové plavidlá čínskej pobrežnej stráže (CCG) a deväť čínskych námorných zbrojných plavidiel v okolí plytčiny Panatag.

Masívna flotila rybárskych lodí, ktoré tvorili humanitárnu misiu koalície Atin Ito v polovici mája, prevýšila „viac ako 50“ čínskych plavidiel strážiacich túto oblasť, poznamenal Tarriela.

„Môžeme tvrdiť, že ak to Čína s presadzovaním zákazu rybolovu vo svojom pripravovanom nariadení myslí naozaj vážne, mala posilniť alebo zvýšiť počet ďalších plavidiel pobrežnej stráže,“ povedal počas rozhovoru pre štátne mediálne fórum Bagong Pilipinas Ngayon. včera.

„Priemerný počet čínskych pobrežných stráží v Bajo de Masinlac bol štyri plavidlá, teraz sú to dve. To nevysvetľuje, že toto presadzovanie zavedie Čína,“ dodal.

Okrem toho, povedal Tarriela, filipínski rybári, najmä rybári zo Zambales a Pangasinan, ktorí sú zraniteľní voči čínskemu zákazu rybolovu, budú pravdepodobne „ignorovať“ nadchádzajúcu politiku Číny.

„Sú rybári zo Zambales, ktorí povedali, že to budú ignorovať, budú naďalej loviť Bajo de Masinlac. Vedia, že v minulých rokoch mohli loviť aj napriek zákazu rybolovu v Číne,“ dodal.

Námorný predstaviteľ uviedol, že plytčina Panatag je súčasťou filipínskej suverenity v súlade s medzinárodným právom a rozhodnutie arbitráže z roku 2016 ruší čínsku doktrínu deviatich čiarok nad celým SCS.

DFA už skôr protestovala proti čínskemu „jednostrannému“ štvormesačnému zákazu rybolovu, ktorý potrvá do polovice septembra.

Tarriela označila príkaz, aby CCG zadržiavala cudzích „narušiteľov“ bez súdu až na 60 dní počnúc polovicou júna, za „prázdnu hrozbu“ a „ilegálnu“.

Sľúbil, že PCG „zintenzívni svoju prítomnosť“ v WPS tým, že pošle viac hliadkových plavidiel, aby zaistila bezpečnosť a ochranu filipínskych rybárov.

Supersilový cieľ

Bývalý minister obrany a poradca pre národnú bezpečnosť Norberto Gonzalez včera povedal, že Čína chce byť známa ako ďalšia svetová superveľmoc a jedným z jej konečných cieľov je šikanovať ostatné krajiny, najmä v územných sporoch.

READ  Svetový deň slobody tlače 2024 Udalosti, aktivity

„Musíme mať na pamäti, že problém v Západofilipínskom mori nie je len regionálnym problémom, ale aj domácim problémom Číny,“ povedal Gonzalez.

Povedal tiež, že jedným z dôvodov, prečo Čína šikanuje Filipíny, je to, že Čína vie, že Filipíny sú kontrolované Spojenými štátmi.

„Čína vie, že nás ovládajú Spojené štáty, preto je Čína nahnevaná na Filipíny,“ povedal Gonzalez.

Rybári idú dnes do Panadaku

V rozpore s čínskym zákazom rybolovu v oblastiach, na ktoré sa vzťahuje WPS, sa dnes skupina filipínskych rybárov vydá na spoločný rybársky výlet v pobrežnej oblasti krajiny Masinloc, Zambales.

Operáciu vykonajú členovia Rybárskej asociácie Panadak, miestnej pobočky Pampansang Lagas ng Kilusang Mamamalakaya ng Pilipinas (Pamalakaya), 20 až 30 námorných míľ od Masinlac.

Viac ako 20 malých rybárskych člnov začne o 16:00 a skončí zajtra o 8:00, povedal národný viceprezident Pamalagaye Ronel Arambulo.

„Neexistuje lepší spôsob, ako zabezpečiť práva na rybolov v našej výhradnej ekonomickej zóne, než prostredníctvom spoločnej hospodárskej akcie,“ uviedol Arambulo vo vyhlásení.

Pred ich odchodom sa okolo 15:00 uskutoční liturgické zhromaždenie na brehu Barangay Kolat.

Koordinátor Pamalakaya Zambales Joey Marabe uviedol, že cesta bola odpoveďou na štvormesačné rybárske moratórium v ​​Pekingu na WPS, ktoré podľa neho nemalo žiadny základ.

„Toto je ukážka námietky rybárov voči nepodloženému zákazu rybolovu Číny, ktorý zasahuje na naše územie,“ dodal Marabe.

Nechýbajú ryby

Medzitým BFAR včera uistil verejnosť, že počas jednostranného štvormesačného zákazu rybolovu v SCS v Číne nebude nedostatok rýb.

Hovorca BFAR Nasser Briguera ubezpečil, že BFAR bude naďalej poskytovať ochranu rybárom, aby zabezpečili, že môžu pokračovať v rybolove napriek zákazu.

Povedal, že v posledných mesiacoch BFAR poskytovala pomoc oblastiam obývaným rybármi.

„Zabezpečujeme prítomnosť vlády tým, že zabezpečíme, aby lode BFAR boli viditeľné tam, kde sú rybári Pinoy,“ povedal Briguera.

Povedal, že v posledných mesiacoch BFAR poskytovala pomoc oblastiam obývaným rybármi.

Už sa to považuje za provokáciu, keď Čína začne zatýkať filipínskych rybárov, poznamenal. – Michael Punongbayan, Keo Ong, Jerry Lee Korrit, Emmanuel Dubaz, Bella Cariaso

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close