Svet

Čistá voda pre suchom postihnuté dediny v Afrike chráni lesy

Tamilizácia

Simbarashe Chiseva, dôstojník pre rozvoj komunity IFAW: Hoci je v národnom parku Hwange k dispozícii umelé zásobovanie vodou, naše komunity by mali mať prístup k vode počas celého roka, ak je to možné, prostredníctvom riek, priehrad a iných prírodných zdrojov vody. Pre sucho to ale nebolo možné.

Augustine Pimbani Gompa, hlavný dôstojník pre divokú zver, Gymparks: Stresy vyplývajúce zo zmeny klímy, pretože naše modely zrážok už nie sú také, aké bývali. Viete, niekedy máme dobré dažde a potom máme dva alebo tri roky sucha, čo môže spôsobiť, že tieto trvalé zdroje vyschnú. Výsledkom je, že ľudia a voľne žijúce zvieratá teraz súťažia o zdroje.

Bhaskar Suma, malý farmár v dedine Kasibo: bojujeme. Túto sezónu nepršalo dobre. Rieka, ako teraz hovorím, vyschla a vyschla. Priniesli sme zdravotne nezávadnú vodu na konzumáciu. To bol obrovský problém.

Simbarashe: Sucho je extrémny jav, ktorý vyplýva z výziev súvisiacich so zmenou klímy. Takže teraz je to časté každý rok. Obmedzené alebo vzácne vodné zdroje, je tu väčšia konkurencia. Preto, keď sa títo dvaja hráči v krajine spoja, ľudia a divoká zver, konflikt je nevyhnutný. Potom stratíme divokú prírodu, stratíme ľudí, keď ich zabijú pomstychtivé vraždy alebo divoké zvieratá.

Charles Ncube, šéf Negadambe, Hwange Landscape: Potrebujeme vodu, viete, táto oblasť je veľmi suchá. Už teraz je miestami problém s vodou. Preto sa na miestach, kde je vody málo, kopali vrtné studne.

Simbarashe: Aby sme zabezpečili, že naše komunity budú mať prístup k vode, máme program s názvom Voda je život. Kopanie studní a inštalácia zelenej energie, solárnych čerpadiel. Zlepšujeme dostupnosť a prístup k čistej vode pre obyvateľov obce. Poskytovaním týchto vrtov sa tiež snažíme riešiť potenciálne konflikty medzi ľuďmi a divou zverou. Prechádzajú štyri alebo päť kilometrov do parku, aby nabrali vodu, čo sú otvorené zdroje, a zvýšili svoju zraniteľnosť voči zoonotickým chorobám.

READ  Zaujímavé: Americkí muži vtrhnú do väzenia, zatknú ich a potom zatknú

Bhaskar: Som veľmi vďačný. Všetci sa teraz tešia, že je tu vrtná studňa. Pomoc ide veľmi ďaleko. Teraz, keď je tu voda, náš dobytok z nej bude piť. Náš dobytok zablúdil. Do tamojšej chránenej oblasti chodia po vodu. Ale teraz si myslím, že problém je zažehnaný.

Luyando Mutenda, malý farmár, raňajková dedina: Veľmi nás teší zlepšený prístup k čistej vode. Nemáme čistú vodu. Vodu z riek sme čerpali z rovnakých zdrojov ako divé zvieratá a domáce zvieratá, ako sú psy. Stav nie je hygienický, veľa špiny. Teraz pijeme čistú vodu z vodovodu. Naozaj ma to vzrušuje.

Simbarashe: Zakladáme tiež výživové záhrady, aby sme našim ľuďom zabezpečili nutričnú bezpečnosť. Výživa je veľmi dôležitá najmä pre rastúce malé deti. Okrem výživových potrieb si môžu privyrobiť predajom zeleniny, aby mohli platiť školné pre deti.

Luanda: Zlepšený prístup k vode zlepšil náš blahobyt. Je to pre mňa a moje deti veľmi dôležité. Pretože záhrada pomáha pestovať zeleninu. Časť zeleniny sa predá, čo môže zaplatiť školné, a časť nasýti rodinu, čím sa zníži chudoba.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close