Svet

Claudia Sheinbaum sa zapísala do histórie ako prvá ženská prezidentka Mexika – svetová

Claudia Sheinbaumová bola v nedeľu neúprosne zvolená za prvú ženskú prezidentku Mexika, čím sa zapísala do histórie v krajine sužovanej bujnou kriminalitou a rodovo podmieneným násilím.

Davy priaznivcov spievali hudbu mariachi a mávali vlajkami na hlavnom námestí v Mexico City, aby oslávili víťazstvo kandidáta vládnej strany.

„Chcem poďakovať miliónom mexických žien a mužov, ktorí sa rozhodli za nás hlasovať v tento historický deň,“ povedal Sheinbaum vo víťaznom prejave k jasajúcemu davu.

„Neporazím ťa,“ sľúbil 61-ročný bývalý starosta Mexico City.

Poďakoval svojmu úhlavnému rivalovi Xochitlovi Galvezovi za uznanie porážky.

Vyštudovaný vedec Scheinbaum získal podľa predbežných oficiálnych výsledkov Národného volebného inštitútu 58-60 percent hlasov.

To bolo viac ako 30 percentuálnych bodov pred Galvezom a 50 percentuálnych bodov pred dlhotrvajúcim centristom Jorgem Alvarezom Menezom.

Voliči sa hrnuli k urnám v krajinách Latinskej Ameriky napriek sporadickému násiliu v oblastiach ohrozených ultranásilnými drogovými kartelmi.

Po mimoriadne krvavom volebnom procese, v ktorom boli zabité dve desiatky ašpirujúcich miestnych politikov, boli na ochranu voličov nasadené tisíce vojakov.

READ  Keňa sľubuje spoluprácu so Somalilandom - Nairobi News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close