Veda

Čo tak vidieť zelenú kométu prvýkrát po 50 000 rokoch?

Cape Canaveral, Florida (AP) – Po 50 000 rokoch k nám smeruje kométa.

Podľa NASA sa špinavé snehové gule naposledy objavili za čias neandertálcov. V stredu sa priblíži na 26 miliónov míľ (42 miliónov kilometrov) od Zeme, kým sa opäť zrýchli, pričom návrat je nepravdepodobný o milióny rokov.

Preto ten pohľad hore oproti názvu filmu Killer-Comet „Nepozeraj sa“.

Táto neškodná zelená kométa, ktorá bola objavená pred necelým rokom, je už viditeľná na severnej nočnej oblohe pomocou ďalekohľadu a malých ďalekohľadov a možno aj voľným okom v najtemnejších kútoch severnej pologule.

Očakáva sa, že sa rozjasní, keď sa koncom januára priblíži a bude vyššie nad obzorom, čo je najlepšie vidieť pred úsvitom. Do 10. februára bude blízko Marsu, čo je pekný míľnik. Pozorovatelia na južnej pologuli si budú musieť na letmý pohľad počkať do budúceho mesiaca.

Guru z NASA na sledovanie komét a asteroidov povedal, že hoci oblohu zdobilo za posledný rok veľa komét, „táto pravdepodobne vyzerá o niečo väčšia, a preto o niečo jasnejšia a trochu sa približuje k obežnej dráhe Zeme“. Pavol Chodas.

Túto dlhoperiodickú kométu, ktorá je zelená od všetkého uhlíka obklopujúceho plynový oblak alebo jadro, objavili v marci minulého roka astronómovia pomocou Zwicky Transient Facility, širokouhlej kamery na observatóriu Caltech’s Palomar.

To vysvetľuje jeho oficiálny, ťažkopádny názov: Comet C/2022 E3 (ZTF).

V stredu sa bude pohybovať medzi obežnými dráhami Zeme a Marsu relatívnou rýchlosťou 128 500 mph (207 000 km/h). Predpokladá sa, že jeho jadro je široké asi 1,6 kilometra s chvostom, ktorý siaha milióny míľ (kilometrov).

„Zjasní sa vďaka svojej ceste blízko Zeme… čo umožňuje vedcom robiť viac experimentov a verejnosti vidieť krásnu kométu,“ uviedla v e-maile astronómka Karen Mitch z Havajskej univerzity.

Vedci sú si istí svojimi orbitálnymi výpočtami, pričom posledný pohyb kométy umiestnili do susedstva planét slnečnej sústavy pred 50 000 rokmi.

Nevedia však, ako blízko sa k Zemi priblížil a či bol viditeľný aj pre neandertálcov, povedal Chodas, riaditeľ Centra pre štúdium objektov v blízkosti Zeme v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA v Kalifornii.

Keď sa to však vráti, ťažko posúdiť.

Podľa NASA sa kométa naposledy objavila počas neandertálskych čias.

Zakaždým, keď kométa prejde okolo Slnka a planét, ich gravitačné sily mierne zmenia dráhu ľadovej gule, čo spôsobí veľké zmeny v priebehu času. Ďalšia divoká karta: Prúdy prachu a plynu vybuchujú z kométy, keď sa zahrieva blízko Slnka.

„Naozaj nevieme, ako ďaleko tlačia túto kométu,“ povedal Chodas.

Kométa – časová kapsula z vznikajúcej slnečnej sústavy pred 4,5 miliardami rokov – obieha za Plutom v oblasti známej ako Oortov oblak. Predpokladá sa, že tento mrazivý raj pre kométy siaha viac ako štvrtinu cesty k ďalšej hviezde.

Kométa ZTF sa zrodila v našej slnečnej sústave, povedal Chodas, ale nemôžeme si byť istí, že tam zostane. Povedal, že ak sa dostane zo slnečnej sústavy, už sa nikdy nevráti.

Nebojte sa, ak vám to chýba.

„V biznise s kométami len čakáte na ďalšiu, pretože sú ich desiatky,“ povedal Chodas. „A ďalší môže byť väčší, môže byť jasnejší, môže byť bližšie.“

Associated Press Department of Health and Science je podporované skupinou pre vedu a vzdelávanie Howarda Hughesa Medical Institute. AP je výhradne zodpovedná za všetok obsah.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close