Hlavné správy

Čo vieme o zastrelení slovenského premiéra Roberta Fica

Muža obvinili z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Figa, uviedol minister vnútra.

Figo bol po stredajšej streľbe prevezený do nemocnice a päť hodín strávil na operácii, kým ho previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti. Pôvodne sa obávali, že je mŕtvy, no lekári mohli jeho stav potvrdiť do večera, no podpredseda vlády vo štvrtok varoval, že Figo „ešte nie je vonku z lesa“.

Minister vnútra Matúš Sudaj Estok uviedol, že predbežné vyšetrovanie zistilo za útokom „jasný politický motív“.

Figo bol zastrelený pred kultúrnym centrom v Huntloa, 178 míľ od hlavného mesta krajiny Bratislavy, okolo 14:50 miestneho času, keď sa stretol s priaznivcami po tom, ako sa zúčastnil na zasadnutí vlády.

Okamžite ho naložili do auta a previezli na ošetrenie do nemocnice. Neskoršie správy hovorili, že bol vystrelený päťkrát, pričom jedna guľka mu prenikla do žalúdka.

Slovenský premiér Robert Fico pozdravuje ľudí pred streľbou v Handlovej na Slovensku 15. mája 2024. REUTERS/Radovan Stoklasa

Robert Figo (v strede) sa prihovára davu chvíľu predtým, ako bol zastrelený. (Reuters)

TOPSHOT - Tento obrázok, prevzatý z videozáznamu, ktorý získala AFPTV, ukazuje slovenského premiéra Roberta Figa (C), ako vedie príslušníkov bezpečnostných zložiek k vozidlu, ktoré bolo zastrelené v Handlovej 15. mája 2024. Úradníci uviedli, že bol niekoľkokrát zastrelený pri pokuse o atentát, ktorý odsúdili európski lídri. (Foto RTVS/AFP) (Foto Getty Images/RTVS/AFP)TOPSHOT - Tento obrázok, prevzatý z videozáznamu, ktorý získala AFPTV, ukazuje slovenského premiéra Roberta Figa (C), ako vedie príslušníkov bezpečnostných zložiek k vozidlu, ktoré bolo zastrelené v Handlovej 15. mája 2024. Úradníci uviedli, že bol niekoľkokrát zastrelený pri pokuse o atentát, ktorý odsúdili európski lídri. (Foto RTVS/AFP) (Foto Getty Images/RTVS/AFP)

Bezpečnostný personál pomáha Robertovi Figovi (C) po streľbe. (tvrdé)

Podľa Miriam Lapunikovej, riaditeľky Nemocnice FD Roosevelta v Banskej Bystrici, urobili lekári Figovi päťhodinovú operáciu. Novinárom povedal: „Jeho stav je v tejto fáze stabilizovaný, ale naozaj veľmi vážny a bude ležať na jednotke intenzívnej starostlivosti.“

Novinári a svedkovia na mieste činu hlásili, že počas incidentu počuli niekoľko výstrelov, predtým ako tam vtrhla polícia a podozrivého zatkla.

Očitá svedkyňa Lupica Valková povedala: „Niečo sme počuli, mysleli sme si, že si niekto robí srandu a hádzali sme petardy na zem, to bola moja prvá reakcia. Počul som tri výstrely a bolo to rýchle, jeden po druhom – ako keby ste hádzali petardu na zem.“

READ  Maďarsko a Slovensko vyjadrili na summite EÚ podporu Ukrajine

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová neskôr vo vyhlásení uviedla, že bola z útoku „absolútne šokovaná“.

TOPSHOT - Tento záber, prevzatý z videozáznamu AFPTV, ukazuje slovenského premiéra Roberta Figa (C), ako vedie príslušníkov bezpečnostných zložiek k vozidlu, ktoré bolo zastrelené v Handlovej 15. mája 2024. Úradníci uviedli, že bol niekoľkokrát zastrelený pri pokuse o atentát, ktorý odsúdili európski lídri. (Foto RTVS/AFP) (Foto Getty Images/RTVS/AFP)TOPSHOT - Tento záber, prevzatý z videozáznamu AFPTV, ukazuje slovenského premiéra Roberta Figa (C), ako vedie príslušníkov bezpečnostných zložiek k vozidlu, ktoré bolo zastrelené v Handlovej 15. mája 2024. Úradníci uviedli, že bol niekoľkokrát zastrelený pri pokuse o atentát, ktorý odsúdili európski lídri. (Foto RTVS/AFP) (Foto Getty Images/RTVS/AFP)

Po streľbe slovenského premiéra Roberta Fica (C) sa k vozidlu blížia bezpečnostné zložky. (tvrdé)

Po streľbe na predsedu vlády SR Roberta Fica po rokovaní vlády SR v Handlovej 15. mája 2024 zadržali muža. REUTERS/Radovan StoklasaPo streľbe na predsedu vlády SR Roberta Fica po rokovaní vlády SR v Handlovej 15. mája 2024 zadržali muža. REUTERS/Radovan Stoklasa

Po zastrelení slovenského premiéra Roberta Fica po rokovaní vlády v Huntloa je jedna osoba vo väzbe. (Reuters)

Minister vnútra vo štvrtok uviedol, že podozrivý bol obvinený z pokusu o vraždu a že útok bol „politicky motivovaný“. Povedal, že podozrivý bol „osamelý vlk“, ktorý nepatril k žiadnej politickej strane, ale v minulosti sa zúčastnil protivládnych protestov.

Útok vyvolal rozsiahle odsúdenie zo strany politických lídrov z celého sveta, pričom Rishi Sunak, Joe Biden, Vladimir Putin a Ursula van der Leyen poslali odkazy na podporu Figa v priebehu niekoľkých hodín po streľbe.

Populistický ľavicový premiér sa ukázal ako rozdeľujúca postava v slovenskej politike po tom, čo zastavil vojenskú pomoc Ukrajine, keď bol v októbri 2023 obnovený, a nedávno povedal, že „stratégia Západu voči Ukrajine úplne zlyhala“.

Záchranári prevážajú postreleného a zraneného slovenského premiéra Roberta Figa do nemocnice v stredoslovenskom meste Banská Bystrica, v stredu 15. mája 2024. Slovenský populistický premiér Robert Figo zostáva zranený a v kritickom stave. V stredu popoludní v streľbe, podľa jeho facebookového profilu. (Jan Kroeslock/TASR via AP)Záchranári prevážajú postreleného a zraneného slovenského premiéra Roberta Figa do nemocnice v stredoslovenskom meste Banská Bystrica, v stredu 15. mája 2024. Slovenský populistický premiér Robert Figo zostáva zranený a v kritickom stave. V stredu popoludní v streľbe, podľa jeho facebookového profilu. (Jan Kroeslock/TASR via AP)

Záchranári Figa previezli do nemocnice v Banskej Bystrici. (AP)

Polícia zatiaľ nezverejnila meno podozrivého ani ďalšie podrobnosti okrem toho, čo povedal minister vnútra.

Miestne médiá začali podozrivého sledovať a strelcom je 71-ročný bývalý ochrankár v nákupnom centre, autor troch zbierok poézie a člen Zväzu slovenských spisovateľov. Agentúra Aktuality.sk informovala, že syn tvrdil, že jeho otec je legálne držiteľom zbrojného preukazu. Tieto detaily však ešte treba overiť.

Nie je jasné, či bola polícia v čase streľby v pohotovosti, alebo či sa Figovi pred incidentom vyhrážali.

Figova rodina sa k streľbe zatiaľ verejne nevyjadrila. Nemáme časový harmonogram, kedy bude Figo prepustený z nemocnice alebo aké škody mu spôsobili zranenia.

Kto je Robert Figo?

Nemecký kancelár Olaf Scholz (R) a slovenský premiér Robert Fico si 24. januára 2024 podajú ruky na záver tlačovej konferencie v Kancelárii v Berlíne. Getty Images)Nemecký kancelár Olaf Scholz (R) a slovenský premiér Robert Fico si 24. januára 2024 podajú ruky na záver tlačovej konferencie v Kancelárii v Berlíne. Getty Images)

Nemecký kancelár Olaf Scholz (R) a slovenský premiér Robert Figo v januári 2024. (AFP cez Getty Images

Kto je predseda vlády SR Robert Figo?

READ  Posilnenie hry dievčat: Ako tréneri Playmakers využívajú Disney Magic na inšpiráciu prvých krokov mladých dievčat vo futbale | Vnútri UEFA

Figo, ktorý predtým pôsobil dve funkčné obdobia ako predseda vlády v rokoch 2006 až 2010 a opäť v rokoch 2012 až 2018, sa vlani vrátil k moci na rekordné tretie funkčné obdobie – napriek početným kontroverziám a škandálom v posledných rokoch.

Fico má povesť zneužívania novinárov a v roku 2022 čelil trestnému stíhaniu zo zneužitia právomoci zosnovania zločineckej skupiny.

V roku 2018 on a jeho vláda odstúpili po vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Kuciak zaplietol vysokých slovenských politikov vrátane Figovho pobočníka do daňových trestných činov a napojení na taliansku mafiu Entrangetta.

Celý profil kontroverzného slovenského premiéra z Euro News si prečítajte tu

Ako Roberto Figo urobil zo svojej krajiny jedného z jediných spojencov Ruska

Robert Fico…predsedá od svojho volebného víťazstva v septembri minulého roka posunu od prozápadných hodnôt k rastúcim sympatiám s Ruskom.

„Pre Ukrajincov a Rusov je lepšie viesť 10 rokov mierové rozhovory a zastaviť vojenské operácie, ako sa ďalších 10 rokov navzájom zabíjať,“ povedal.

Tradične prozápadná strana Smar za vlády Fica smerovala počas poslednej kampane k miernejšiemu postoju voči 59-ročnému Vladimírovi Putinovi, ktorý vyzval na ukončenie sankcií voči Rusku, ktoré zvýšili životné náklady obyčajným Slovákom.

Prečítajte si celý príbeh na The Telegraph tu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close