Hlavné správy

Rakúsko, Česká republika a Poľsko zavádzajú hraničné kontroly so Slovenskom, aby zabránili nelegálnemu prisťahovalectvu

Rakúsko, Česká republika a Poľsko zaviedli obmedzenia na svojich hraniciach so Slovenskom kvôli zvyšujúcemu sa počtu neregulárnych migrantov.

Hraničné kontroly vstúpili do platnosti dnes a budú trvať desať dní, uvádza SchengenVisaInfo.com.

Rozhodnutie potvrdil rakúsky minister vnútra Gerhard Garner.

Musíme účinne obmedziť obchodníkov s ľuďmi skôr, ako zmenia svoje spôsoby. Dôraz sa kladie na boj proti brutálnej a neľudskej pašeráckej mafii. Od stredy polnoci sa preto obnovia hraničné kontroly so Slovenskom. Kontroly, ktoré sa doteraz vykonávali v prihraničnej oblasti, sa zintenzívnia ako kontroly na hraniciach.

Garner

Rakúske ministerstvo vnútra uviedlo, že hraničné kontroly na rakúsko-slovenských hraniciach sú potrebné ako súčasť úsilia zastaviť okamžité odklonenie trás pašeráckej mafie do krajiny; V opačnom prípade sa môže cez Slovensko vyvinúť alternatívna cesta pre pašerácku mafiu do Rakúska.

Pozdĺž rakúskej hranice so Slovenskom je jedenásť hraničných priechodov. Hraničné kontroly sú úzko koordinované so slovenskými orgánmi a hraničné kontroly so Slovenskom a Maďarskom budú pokračovať.

Rakúske ministerstvo vnútra

Rozhodnutie kritizoval slovenský premiér Ľudovít Ódor, pričom trvá na celoeurópskom riešení problému migrantov.

Podľa štatistík ministerstva vnútra zaevidovalo Slovensko od začiatku tohto roka do 1. októbra spolu 39 688 migrantov, čo je 11-krát viac ako pred rokom.

Okrem toho policajné orgány zadržali počas prvých siedmich mesiacov tohto roka celkovo 17 529 medzinárodných osôb, čo predstavuje nárast o 15 611 medzinárodných zatknutí v porovnaní s údajmi za rovnaké obdobie v roku 2022. 3. septembra to bolo 27-tisíc.

Úrady na Slovensku zároveň oznámili obnovenie hraničných kontrol na hraniciach s Maďarskom s cieľom znížiť počet migrantov využívajúcich Slovensko ako tranzitnú krajinu.

Roberto Figo, ktorý vyhral voľby na Slovensku, nedávno povedal, že jeho krajina by mala znovu zaviesť kontroly na hraniciach s Maďarskom.

READ  Collins Cup na obrázkoch: Obnovte všetky aktivity zo Slovenska

Takéto opatrenie je podľa neho potrebné, aby sa na Slovensko nedostali a ďalej sa vytláčali neregulárni migranti.

V správe Balkan Insight sa uvádza, že slovenským policajným zborom chýba takmer 2000 policajtov a že hranica je takmer štyrikrát dlhšia ako maďarsko-srbská hranica. Policajný šéf Štefan Hamran považoval situáciu na maďarsko-srbskej hranici za kritickú.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close