Svet

Čo znamená začlenenie Africkej únie do skupiny G20?

Skupina 20 (G20) nedávno na svojom samite v Naí Dillí udelila trvalé členstvo Africkej únii. Toto pozoruhodné gesto oceňuje viac ako 50 krajín Afriky a ich túžby po väčšej prítomnosti na globálnej scéne.

Minulý rok americký prezident Joe Biden vyjadril svoju podporu stálemu členstvu v Africkej únii na G20, pričom zdôraznil, že rozhodnutie bolo dávno oneskorené. Indický premiér Narendra Modi vyjadril svoje šťastie na okraji summitu G20, ktorý usporiadala India pri príležitosti srdečného privítania prezidenta Komor Azaliho Assoumaniho, ktorý v súčasnosti pôsobí ako predseda Africkej únie (AÚ). Modiho šťastie bolo evidentné, keď objal prezidenta Asomaniho.

Senegalský prezident Macky Sall, predchádzajúci predseda AÚ, zablahoželal celej Afrike k úspechu pri získaní členstva. Podľa hovorcu Ebba Kalonda AÚ obhajuje plné členstvo už sedem rokov. Južná Afrika je zatiaľ jediným členom G20.

Pozrime sa bližšie na AÚ a jej členov, ktorí majú významný význam vo svete, kde Afrika zohráva kľúčovú úlohu v diskusiách o klimatických zmenách, potravinovej bezpečnosti, migrácii a ďalších kľúčových otázkach.

Aké sú dôsledky pre Afriku?

Kontinent s mladou populáciou 1,3 miliardy, ktorá sa do roku 2050 zdvojnásobí a bude predstavovať štvrtinu svetovej populácie, značí jeho rastúci význam ako stáleho člena G20.

55 členských štátov Africkej únie, vrátane spornej Západnej Sahary, sa zasadzuje za významnú účasť v globálnych orgánoch, ktoré historicky reprezentujú svetový poriadok po druhej svetovej vojne, ako je Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov.

Okrem toho obhajujú reformy globálneho finančného systému vrátane inštitúcií ako Svetová banka. Cieľom týchto reforiem je riešiť problém afrických krajín, ktoré sú v porovnaní s inými krajinami vystavené vysokým nákladom na pôžičky, čím sa zvyšuje ich dlhové zaťaženie.

READ  Smrteľná diagnóza: Škandalská Češka podľahla záhadnej chorobe ... Liečba neexistuje!

Afrika priťahuje investície a politickú pozornosť zo strany novej vlny globálnych mocností, ktoré presahujú Ameriku a bývalých európskych kolonizátorov tohto kontinentu: Čína získala uznanie ako najväčší obchodný partner Afriky a jeden z jej hlavných veriteľov; Rusko je popredným dodávateľom zbraní; Krajiny Perzského zálivu sa stali hlavnými investormi na kontinente; Somálsko je hostiteľom najväčšej zahraničnej vojenskej základne a veľvyslanectva Turecka; A Izrael a Irán aktívne rozširujú svoje úsilie o nadviazanie partnerstva s inými krajinami.

Africkí lídri preukázali trpezlivosť pri vykresľovaní kontinentu ako pasívnej obete vojny, extrémizmu, hladu a katastrof. Odmietajú myšlienku, že Afrika je pod tlakom, aby sa pripojila k tej či onej globálnej veľmoci. Vďaka africkým mierovým snahám, ktoré nasledovali po ruskej invázii na Ukrajinu, sú ľudia ochotní pracovať ako makléri.

Členstvo Africkej únie v G20 je významným krokom k uznaniu kontinentu ako impozantnej globálnej veľmoci.

Čo prináša AÚ G20?

Ako riadny člen G20 má AÚ potenciál zastupovať kontinent, ktorý sa môže pochváliť najväčšou svetovou zónou voľného obchodu. Afrika, hoci menej prispieva ku klimatickým zmenám, je výrazne ovplyvnená jej účinkami. Kontinent je navyše bohatý na zdroje potrebné na boj proti tomuto globálnemu problému.

Vstup Africkej únie tiež výrazne zvyšuje počet ekonomík zastúpených G20; Táto 21-členná skupina v súčasnosti zastupuje 100 krajín, 19 nezávislých štátov a 82 európskych a afrických krajín prostredníctvom Európskej únie a ich posledného stáleho člena, Africkej únie.

Africký kontinent obsahuje 60 % svetových obnoviteľných zdrojov energie a viac ako 30 % nerastov, ktoré sú dôležité pre obnoviteľné a nízkouhlíkové technológie. Podľa nedávnej správy Organizácie Spojených národov o hospodárskom rozvoji v Afrike má len Kongo takmer polovicu svetového kobaltu, ktorý je dôležitým kovom pre lítium-iónové batérie.

Africkí lídri majú dosť vonkajších spoločností, ktoré ťažia zdroje kontinentu a žnú výhody inde. Teraz obhajujú zvýšený priemyselný rozvoj v rámci Afriky s cieľom zlepšiť ich ekonomiky a maximalizovať miestne výhody.

Počas summitu o klíme v Afrike, ktorý sa začal tento týždeň, kenský prezident William Ruto zdôraznil obrovské bohatstvo Afriky, keď vezmeme do úvahy jej bohaté prírodné bohatstvo. Stretnutie v Nairobi sa skončilo silnou požiadavkou finančných inštitúcií na spravodlivé zaobchádzanie, prísľubom bohatých krajín poskytnúť rozvojovým krajinám 100 miliárd dolárov ročne na financovanie zmeny klímy a zavedením globálnej dane z fosílnych palív.

Nájsť spoločnú reč medzi členskými štátmi AÚ, od ekonomických veľmocí ako Nigéria a Etiópia až po niektoré z najchudobnejších na svete, je náročné. Niektorí Afričania neustále volajú, aby AÚ prijala asertívnejší prístup pri riešení prevratov a iných kríz.

Podľa bývalého nigerského premiéra Ibrahima Asane Mayakiho a Daouda Sembeneho, bývalého výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu, je každoročná rotácia predsedníctva organizácie výzvou na udržanie stability. Tvrdia, že na to, aby Afrika ovplyvňovala rozhodovanie G20, je dôležité, aby kontinent prezentoval jednotný hlas. To bolo uvedené v článku uverejnenom v Project Syndicate tento rok.

Africkí lídri preukázali svoju pripravenosť zapojiť sa do kolektívnej akcie. Počas pandémie Covid-19 existovalo spoločné úsilie odsúdiť bohaté krajiny hromadiace vakcíny. Okrem toho spolupracovali pri spoločnom obstarávaní značného množstva tovaru pre kontinent.

Ako kľúčový člen G20 majú požiadavky Afriky väčšiu váhu a nemožno ich ľahko ignorovať.

India a Čína súperia o kontrolu

Čína je najväčším obchodným partnerom pre celý africký kontinent a zároveň štvrtým najväčším zdrojom medzinárodných investícií. Očakáva sa, že bilaterálny obchod medzi Čínou a Afrikou dosiahne v roku 2022 približne 282 miliárd USD, podľa vládnych údajov z Pekingu a Naí Dillí. V tom istom období dosiahol obchod medzi Indiou a Afrikou takmer 98 miliárd dolárov.

V auguste oznámilo zoskupenie BRICS, ktoré zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, svoj zámer pridať šesť nových členov. Medzi týmito novými členmi sú Etiópia a Egypt, ktoré zastupujú africký kontinent.

READ  Vytvára sa nigérijský prechod na digitálne vysielanie

Podľa medzinárodných pozorovateľov predstavitelia Spojených štátov a Európskej únie chcú, aby sa India stala popredným partnerom v rozvíjajúcich sa ekonomikách.

„Čína dnes stojí proti Západu, zatiaľ čo India sa považuje za most. Nepovažuje sa ani svoje priority za nepriateľské voči Západu.“

Myšlienkou globálneho riadenia v Indii je spojiť rozvinuté a rozvojové krajiny s cieľom riešiť spoločné výzvy. India ponúka alternatívu k Číne, ktorá mnohým rozvojovým krajinám vyhovuje,“ povedal pre DW Harsh Pant, viceprezident pre štúdie a zahraničnú politiku z Nadácie pre výskum pozorovateľov so sídlom v Naí Dillí.

Peking vyjadril svoju podporu rozhodnutiu začleniť Africkú úniu do skupiny G20 a podporil aj spoločné vyhlásenie prijaté počas summitu. V online komentári think tank China Institute of Contemporary International Relations (CICIR) kritizoval Indiu za jej kroky na G20 a obvinil ju z vytvárania rozporov a súperenia.

Think tank tiež poukázal na to, že začiatkom tohto roka India hostila online summit Global Voice of South bez pozvania Číny. CICIR obvinil Indiu, že využíva svoju vedúcu pozíciu zástupcu krajín G20.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close