Ekonomika

Dacia Sandero: Koniec lacných časov? V žiadnom prípade! Ale bez nafty – Správy – Auto

Z dvojičiek Logana a Sandera predstavuje Dacia najskôr tretiu generáciu hatchbacku. A okamžite zbalila verziu Stepway. Je to nepochybne veľký krok vpred. Sandero je krajšie, pohodlnejšie a bezpečnejšie. S naftou sa však lúči. Náhradou môže byť LPG.

Nové Sandero už určite nie je lacné. Séria má namiesto halogénových svetiel dokonca LED svetlá. Zaujímavá je tiež grafika v tvare Y, ktorá prerastá do chrómovej lišty prednej masky.

Autor: Dacia

Dacia má ťažký rok. Pandémia zasiahla najmä jej ekonomicky citlivú cieľovú skupinu. Za prvých osem mesiacov predala v Európe o 40,5% menej automobilov ako v minulom roku. Flint však nehádže do žita. Naopak, tretia generácia modelu Sander, ale aj sedanu Logan, sa môže čoskoro stať európskym bestsellerom. Nie je vôbec nemožné, aby sa dostali k úplne novým zákazníkom, ktorým sa nepáči neustále zdražovanie nových automobilov kvôli emisným technológiám, ale zároveň nemajú záujem o kúpu ojazdených. Riešením by mohla byť Dacia. Aj v prípade noviniek sľubuje bezkonkurenčný pomer ceny a hodnoty. Nie je dôvod jej neveriť.

Novinky budú o niečo dlhšie, ale najmä 115 mm ...

Novinka bude o niečo dlhšia, ale najmä o 115 mm širšia. Vďaka svetlej výške až 174 mm si vonkajšia verzia Stepway s chráneným podvozkom poradí aj s ľahším terénom.
Autor: Dacia

Tretia generácia Sandera stavia na mimoriadnych úspechoch tých predchádzajúcich. Verili by ste tomu, že Sander od svojho uvedenia na trh predal v Európe 2,1 milióna kusov? Z toho neuveriteľných 65%, tj 1,3 milióna, pripadlo na zvýšenú vonkajšiu verziu Stepway. Od roku 2017 je Sandero najpredávanejším európskym modelom v segmente súkromných zákazníkov. Nový má ešte väčšie ambície. Už to nebude len stará technológia Renaultu obalená v novšom kabáte. Sandero preberá súčasné „základy“ Renaultu Clio, platformy CMF, ktorá prináša väčšiu tuhosť, vyšší komfort a bezpečnosť, ale aj nižšie emisie. A to aj napriek tomu, že ide o lacnejšiu verziu Low-Spec.

Cena je stále pod kontrolou

Nová platforma priniesla aj nový formát, aj keď rozmery sa dramaticky nezmenili. Sandero je dlhé 4 058, široké 1 733 a vysoké 1 499 mm. Je teda o 30 mm dlhšia a 19 mm nižšia. Zaujme však svojou šírkou, kde pribudlo až 115 mm! Sandero v tomto parametri dokonca porazí matku Clio. Verzia Stepway je ešte väčšia. Pridali rôzne nárazníky v dĺžke 11 mm. Výška je až 1 535 mm (+ 136 mm), čo je za podvozkom zväčšené o 41 mm na konečných 174, ale aj dômyselné strešné nosiče so sklopnými priečkami s nosnosťou 80 kg. Rázvor sa zväčšil o 25 mm na konečných 2 604. Na prvý pohľad je zrejmý veľký pokrok v dizajne. Sotva si spomeniete na „lowcost“. Sandero je dynamickejšie a elegantnejšie. Hladší profil je spôsobený sklonenejším čelným sklom alebo detailami v podobe antény posunutými dozadu.

Výrazná predná maska ​​je lemovaná svetlami s Y-grafikou. Ale pozor, všetky Sanders dostávajú namiesto halogénových reflektorov štandardnú diódovú technológiu. Nové majú o 37% dlhší dosah a o deväť percent širší svetelný kužeľ. Motív Y nájdeme aj na zadných svetlách. Stepway pridáva masívnejšiu prednú masku, klenutejšiu kapotu, ochranné prvky spodných častí karosérie vrátane chráničov nárazníkov alebo spomínané patentované strešné nosiče. Zatiaľ čo obvyklé Sandero jazdí na diskoch s priemerom 15 palcov a ponúka 16-palcové disky Flexwheels vo vyšších verziách, ktoré imitujú kolesá z ľahkej zliatiny, pre Stepway sú pripravené kvalitné hliníkové disky.

Vo vnútri na nepoznanie

Interiér prešiel ešte radikálnejšou premenou. Objavujú sa tu kvalitnejšie materiály a členitejší dizajn. Lacné kruhové prieduchy sú minulosťou. Palubná doska využíva textilné ozdoby. Stepway navyše prináša špecifické oranžové dekorácie. Ergonómiu vylepšujú úplne nové sedadlá s väčším rozsahom nastavenia, väčším nastavením volantu, dvoma lakťovými opierkami a kratšou radiacou pákou. Cestujúci vzadu budú mať o 42 mm väčší priestor pre nohy. Vďaka širšej šírke karosérie sľubuje Dacia vzadu dostatok miesta pre troch cestujúcich. Do kufra pribudlo 21 litrov. Môžete si tu uložiť až 328 litrov batožiny. A bude to jednoduchšie, pretože nakladacia hrana klesla o 17 mm a piate dvere majú namiesto mechanického zámku elektrický zámok. Ďalších 21 litrov úložného priestoru nájdete v kabíne, napríklad v stredovom boxe medzi sedadlami.

V kabíne nezostal žiadny kameň.  Oni su tu...

V kabíne nezostal žiadny kameň. K dispozícii sú lepšie materiály, nový dizajn vetracích otvorov, pohodlnejšie sedadlá a infotainment s 8-palcovou obrazovkou a navigáciou. Pribudla tiež automatická klimatizácia. Autor: Dacia

Na palube sa objavujú aj úplne nové komfortné prvky. Automatická klimatizácia známa z Dusteru je pripravená. A môžete si dopriať strešné okno, ktoré sa dá otvoriť prvýkrát. O bezpečnosť posádky sa stará šesť airbagov, nové opierky hlavy a za príplatok aj sledovanie mŕtveho uhla zrkadiel (30 – 140 km / h). K dispozícii sú autonómne brzdy (7 – 170 km / h), asistent rozjazdu do kopca, elektrická parkovacia brzda, systém núdzového volania eCall alebo parkovací asistent. Dacia vyriešila infotainment veľmi rafinovane. Prístrojový panel s dvojicou „budíkov“ a displejom dopĺňa iba držiak smartfónu. Stačí ho pripojiť pomocou kábla alebo cez Bluetooth k vozidlu a pomocou bezplatnej aplikácie Media Control pomocou telefónu ovládať niekoľko funkcií, a to aj priamo z volantu.

READ  FACTBOX-Európske krajiny sa líšia v bankových odvodoch

Namiesto naftového LPG

Aplikácia Media Nav na vyššej úrovni získala 8-palcovú samostatne stojacu dotykovú obrazovku a navigáciu. Konektivitu poskytujú bezdrôtové rozhrania Apple CarPlay alebo Android Auto. Tento systém je možné doplniť aj o držiaky smartfónov s USB portom. Sandreo teda uspokojí aj mladšiu generáciu. Obrazovka navyše môže slúžiť ako parkovacia kamera, čo je ďalšia premiéra Sandera. Horšie je to pod kapotou. Tu sa to skôr bralo ako pridávalo. Emisné limity „zmenšili“ Sandero naftovým motorom 1,5 dCi. V ponuke zostanú výhradne 3-valce – slabší atmosférický 1,0 SCe (48 kW) s 5-stupňovým manuálom a jeho preplňovanou verziou 1,0 TCe (66 kW). Pre výkonnejšiu verziu je prvýkrát pripravená okrem 6-stupňovej manuálnej prevodovky aj automatická prevodovka CVT.

Naftový motor síce vypadol pod kapotu, no ...

Naftový motor síce vypadol pod kapotu, ale výkonnejší 3-valec 1,0 TCe je možné prvýkrát kombinovať s automatickou prevodovkou CVT. Nová platforma navyše prináša vyššiu bezpečnosť a nižšie emisie. Autor: Dacia

Nálepkou pre palivovo úsporný naftový motor má byť verzia 1,0 Bi-Fuel (74 kW) s prídavnou 40-litrovou nádržou na LPG a manuálnou prevodovkou. V takejto konfigurácii bude mať Sandero na jedno natankovanie dojazd až 1 300 km. Samozrejme spolu s palivom v plynovej nádrži. A tiež o 11% nižšie emisie CO2. Hovorí sa tiež o mild hybride s motorom 1,6 E-Tec (103 kW). Kabína by mala byť tichšia ako predtým. Toto je zaistené novou montážou motorov a tiež izolačnejšími materiálmi. Jazdné vlastnosti vylepší nová predná náprava s obdĺžnikovými ramenami, väčší rozchod kolies a rázvorov kolies alebo elektrický posilňovač riadenia s efektom zvýšeným o 36%. Dacia sľubuje ľahšiu manipuláciu a menšie nakláňanie v zákrutách. Predaj Sanderu zaháji automobilka vo februári. Prvé vozidlá sa k zákazníkom dostanú na jar.

Rozmery, objemy

technické údaje

Motor 1,0 SCe 1,0 TCe Bi-palivo 1,0 TCe
Výkon (kW) 48 66 74
Prenos 5 mil 6 M / CVT 6 mil

Dacia Sandero - 2021

Dacia Sandero - 2021

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close