Hlavné správy

Davids – Správy – Partner Národnej gardy štátu Indiana, Slovensko dostane F-16

INDIANAPOLIS = Slovensko, jeden zo štátnych partnerov Národnej gardy štátu Indiana, prijalo vo štvrtok na slávnostnom ceremoniáli v Južnej Karolíne za účasti generálmajora Dalea Lylesa, generála pobočníka štátu Indiana, dve lietadlá F-16.

Stíhačky, známe aj ako Fighting Falcons, sú zamerané na zlepšenie obranyschopnosti, kapacity a spôsobilosti Slovenska v NATO.

„Národná garda štátu Indiana a slovenské ozbrojené sily zdieľajú silné a produktívne partnerstvo už desaťročia a je vhodné, že teraz súčasne prevádzkujeme moderné bojové lietadlá F-16, aby sme si udržali vzdušnú prevahu,“ povedal Lyles.

Od roku 1994 sa Národná garda štátu Indiana a Ozbrojené sily SR zaviazali k trvalému partnerstvu v rámci Komplexného programu štátneho partnerstva Národnej gardy, ktorý spája štáty s krajinami bývalého sovietskeho bloku. V priebehu rokov sa program rozšíril po celom svete a Indiana tiež nadviazala partnerstvo s Nigerom, ktoré začalo v roku 2017.

Keď Slovensko dostalo svoje F-16, Hoosier Airmen so 122. stíhacím krídlom sa po viac ako desaťročí lietania na A-10 Thunderbolt II začali vracať k Fighting Falcons.

„Prechod na F-16 umožní 122. lietadlu stavať na minulých úspechoch a pokračovať v testoch národnej bezpečnostnej stratégie novými spôsobmi,“ povedal plukovník Joshua C., veliteľ 122. stíhacieho krídla. povedal Wagoner. Správa z roku 2023 oznámila, že 122 prejde z A-10 na F-16.

V súčasnosti pôsobí v 25 krajinách viac ako 3 100 lietadiel F-16. F-16 má nalietaných 19,5 milióna letových hodín a najmenej 13 miliónov bojových letov. Dnešná najnovšia verzia, Block 70/72, ponúka bezkonkurenčné schopnosti a bude lietať v šiestich krajinách a ich stále pribúda.

Informácie o štátnych partneroch Národnej gardy štátu Indiana možno nájsť online na https://www.in.gov/indiana-national-guard/about/state-partnership-program/.

Dátum zhotovenia: 29.02.2024
Dátum uverejnenia: 03.04.2024 12:35
ID príbehu: 465286
miesto: Indianapolis, IL, USAWebové zobrazenia: 28
K stiahnutiu: 0

verejná doména

READ  Slovensko, Estónsko a Taliansko sa kvalifikujú na Majstrovstvá sveta v curlingu invalidných vozíkov 2024

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close