Hlavné správy

Deň pred prezidentskými voľbami na Slovensku

BRUSEL – Menej ako dvadsaťštyri hodín od hlasovania, ktoré môže znamenať zlom v novodobej histórii Slovenska. Zajtra (6. apríla) pôjdu slovenskí voliči k volebným urnám, aby si zvolili nového prezidenta republiky.Bol vyzvaný kandidát podporovaný bývalým ministrom zahraničných vecí a centrálnymi a liberálnymi opozičnými stranami. Ivan Korgoka predseda Národného parlamentu a líder vládnej strany HLAS-SD, Peter Pellegrini. Výsledok referenda môže výrazne ovplyvniť riadenie Róbert FigoPo šiestich mesiacoch vo funkcii ho možno považovať za prvý ľudový test vládnej koalície medzi sociálnymi demokratmi a krajnou pravicou.

(Poďakovanie: Tomáš Benedikovič/Afp)

Gorkoc získal v prvom kole 23. marca úžasných 42,51 percenta hlasov, čím porazil Pellegriniho (37,02) o viac ako päť percentuálnych bodov.
bodov. Proeurópske víťazstvá Zuzana CAputová Fico a líder SDĽ ako prezident republiky odovzdali moc červeno-čiernej aliancii proruských tendencií. Podpora oboch koaličných strán (Sociálni demokrati krajne pravicovej Slovenskej národnej strany a SMER-SSD), bývalý (2020-2022) minister zahraničia vsadil. Rely neprítomných v prvom kole (48,1 percenta bolo oprávnených voliť, čo je počet za posledných 20 rokov volieb na Slovensku). Dôležitým faktorom bude aj orientácia každého piateho voliča, ktorý neuprednostňuje ani Gorkoca, ani Pellegriniho. Pred voľbami je boj medzi dvoma kandidátmi tesný.

Ivan Gorkoc Slovensko
Bývalý minister zahraničných vecí a kandidát na prezidenta SR Ivan Gorkoč podporovaný centristickými a liberálnymi opozičnými stranami (Credit: Tomáš Benedikovič / AFP)

Hoci je funkcia prezidenta na Slovensku predovšetkým slávnostná, Hlava štátu môže v prípade spornej legislatívy požiadať o preskúmanie ústavného súdu. Presne túto silu treba vidieť, aby sme pochopili význam zajtrajších volieb. Ak Pellegrini vyhrá a Premier Figo uplatní carte blanche Napredovať v legislatívnom procese pri akejkoľvek politike kritizovanej liberálnou opozíciou (vrátane tých, ktoré sú schopné otvárať konflikty s Bruselom). inak, Korčok už povedal, že je pripravený spolupracovať s vládou, ale v rámci svojich možností Ak to bude považovať za potrebné, ako to v posledných mesiacoch urobila Čaputová. Po schválení ostro kritizovanej reformy trestného zákona v parlamente ju prezident podpísal, no po odvolaní sa na Ústavný súd pozastavil časť zákona, kým sudcovia nevynesú rozhodnutie.

Červeno-čierne Slovensko

Po voľbách 30. septembra 2023 sa na Slovensku stala vedúcou silou v parlamente proruská sociálna demokracia SMER-SSD, po nej Progresívna strana bývalého podpredsedu Európskeho parlamentu, Michael Shimekaa sociálnych demokratov HLAS-SD. Pellegriniho 27 delegátov sa podieľalo na vytvorení väčšiny s dvoma proruskými mocnosťami. (sociálni demokrati SMER a krajne pravicová Slovenská národná strana) „našou prítomnosťou zabezpečíme, aby nebolo dotknuté členstvo Slovenska v EÚ a NATO,“ prisľúbil sám šéf strany.

Figo Pellegrini Slovensko

Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a líder HlLAS-SD a prezidentský kandidát Peter Pellegrini (Kredit: Vladimír Šimíček/AFP)

Rozhodnutie o spustení promoskovskej vlády však malo dôsledky aj na európskej úrovni. Vedenie Strany európskych socialistov (PSE) 12. októbra rozhodlo o pozastavení členstva slovenským stranám SMER-SSD a HLAS-SD. Výbor progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente rozhodol Trom slovenským europoslancom pozastaviť členstvo Kvôli obavám z podstaty vojny Ruska proti Ukrajine, politiky v oblasti migrácie, právneho štátu a práv komunity Lgbtq+. K tomu všetkému sa v posledných troch mesiacoch pridala vlna protestov kvôli reforme trestného zákona. Zhrnutie premlčacej doby pre najzávažnejšie trestné činy (20 až 5 rokov) a Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry Riešenie trestných činov, ako je organizovaný zločin a korupcia na vysokej úrovni. je sťažnosť opozičných strán Pokus oslabiť súdnictvoDosluhujúci premiér musel v roku 2018 po vražde novinára odstúpiť – v prospech členov Ficovej strany a najvyšších priaznivcov vlády. Ján Kuciak A jeho priateľka Martina Kužnírováktorý odhalil prepojenia medzi 'ndranghetou a slovenskou elitou (vrátane členov jeho strany SMER).

Táto reforma trestného zákona by mohla v Bruseli otvoriť konflikt podobný tomu, ktorý nastal v Maďarsku, čo by viedlo k implementácii podmieneného mechanizmu v právnom štáte. V čase predkladania návrhu Komisia EÚ, Európska prokuratúra (EPPO) a Európsky parlament varoval Bratislava prechádza na trestné právo Úroveň ochrany finančných záujmov EÚ na Slovensku by mohla byť „vážne“ ohrozená, najmä o korupcii, podvodoch a zlom hospodárení s finančnými prostriedkami EÚ. V tejto situácii budú nevyhnutné protiopatrenia v Bruseli. Po nadobudnutí účinnosti 15. marca (s niekoľkými menšími zmenami, aby sa vyhovelo námietkam troch inštitúcií EÚ) Očakáva sa, že komisia posúdi reformu ako celok a rozhodne, či stále existujú obavy, ktoré si vyžadujú konanie Od priestupkového konania až po implementáciu podmieneného mechanizmu právneho štátu.

READ  Cestovať po Slovensku je úžasný zážitok

Podľa anglickej verzie Withub prekladateľskou službou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close